Poļu bezdarbniece lielās ar bezrūpīgo dzīvi Īrijā, pārtiekot no pabalstiem
Sašutuma vētru Īrijas medijos izraisījis Īrijā dzīvojošas Polijas viesstrādnieces stāsts, kura klāsta, cik viņai ir brīnišķīga dzīve, pārtiekot tikai un vienīgi no valsts maksātajiem pabalstiem.
Poļu viesmīles Magdas (vārds mainīts) dzīvi varētu apskaust arī latviešu viesstrādnieki. Viņa nedēļā pabalstos saņem 188 latus un ar tiem spēj ne tikai izdzīvot, bet arī bezrūpīgi priecāties par dzīvi okeāna krastā.
Īrijas latviešu portāls baltic-ireland.ie raksta, ka Zaļās salas interneta medijs independent.ie tendenciozi atstāsta poļu laikrakstā „Gazeta Wyborcza” publicēto rakstu par Īrijā dzīvojošu polieti, bijušo viesmīli, kura it kā lielās ar savu lielisko dzīvi, izmantojot sociālos pabalstus.
Magda dzīvo Donegalā un aprakstījusi savu dzīvi ar Īrijas pabalstiem kā „havajiešu masāžu”, raksta independent.ie.
Bezdarbniece atklāj, ka ir atteikusies no darba, lai varētu pavadīt savas dienas pastaigās gar pludmali kopā ar savu partneri. Savukārt viņš priecājas par grāfistes brīnišķīgajiem golfa laukumiem. Magda apgalvo, ka pabalstos ik nedēļu saņem par 67 eiro vairāk nekā strādājot un par 182 eiro vairāk nekā dzimtajā Polijā. Bijusī viesmīle darba vietā priekšroku devusi bezmaksas apmācības kursiem un sērfošanai.
„Kā es dzīvoju? Lieliski. Mans pabalsts ir 188 eiro nedēļā plus 59 eiro par dzīvokli. Ziemā papildus 20 eiro par apkuri. Tas ir 267 eiro (Ls 188) nedēļā,” viņa saka. Savu dzīvesveidu sieviete apraksta šādi: „Diena sākas kā vienmēr. Es eju uz pludmali skatīties saullēktu. Tas man dod enerģiju visai dienai… Dažreiz es guļu līdz pusdienlaikam. Tuvākā pludmale ir piecu minūšu attālumā. Kāda ir mūsu māja? Nu, jūs varat pa logiem dzirdēt okeānu.”
Madga apgalvo, ka strādāšanas vietā savu laiku pavada vietējā sērfošanas skolā un mācās zīmju valodu vietējā koledžā.
Independent.ie raksta, ka arī sievietes partneris Roberts publikācijā lielās ar dzīvi uz pabalstiem Īrijā, sakot: „Es negribu kāpt ārā no gultas par 8 eiro stundā, it īpaši, ja man ir okeāna šalkoņa, golfa laukumi un skaista ainava.”
Polijas laikraksts salīdzina Madgas dzīvi uz pabalstiem Īrijā ar to, ko viņa varētu nopelnīt, strādājot par viesmīli Polijā, kur vidējā nedēļas alga ir tikai 85 eiro, bet bezdarbnieka pabalsts vidēji 36,50 eiro nedēļā. Polijā dzīvokļu pabalsta nav un pastāv stingri laika ierobežojumi attiecībā uz sociālās labklājības maksājumiem.
Savu viedokli independent.ie paudis arī Īrijas senators Džimijs Harte, kurš apgalvo, ka sieviete izdara milzīgu lāča pakalpojumu poļu kopienai un citiem smagi strādājošiem nepilsoņiem. Senators izteicis vēlmi uzzināt, kas ir šī sieviete un apmaksāt viņai lidojumu mājup.
Raksts pārpublicēts neskaitāmos Īrijas medijos un izraisījis plašu rezonansi. Uz rakstu asi reaģējis arī Polijas vēstnieks Īrijā Marcins Navrots, kurš īru laikraksta redaktoram nosūtījis vēstuli. Tajā vēstnieks uzsver, ka oriģinālajā publikācijā paustos faktus Īrijas raksta autori izmantojuši ļoti selektīvi un subjektīvi.
„Poļu laikrakstā Magda saka: „Man ir liela problēma būt bezdarbniekam, es negribu dzīvot uz valsts rēķina un tāpēc izmantoju palīdzību, kas ļautu man uzsākt savu biznesu.” Es uzskatu, ka šis ir teikums, kas vislabāk raksturo sākotnējo domu,” uzsver Navrots.
Polijas vēstnieks arī norāda, ka oriģinālajā rakstā „havajiešu masāža” minēta vien saistībā ar to, ka raksta varone stāsta, ka pabeigusi „havajiešu masāžas” kursus un nākamajā gadā plāno uzsākt šāda veida biznesu un pilsētu, kurā dzīvo, dēvē par vienu no skaistākajām vietām pasaulē
“Es domāju, ka jūs man piekritīsiet, ka šāda faktu sagrozīšana pilnībā maina raksta nokrāsu,” uzsver Polijas vēstnieks Īrijā.