Pozīcijas nostiprina virtuālā nauda, ar ko var nopirkt visu, pat narkotikas
Pasaulē

Pozīcijas nostiprina virtuālā nauda, ar ko var nopirkt visu, pat narkotikas

Jauns.lv

Pasaulē jau dažus gadus ir iespējams internetā norēķināties ar anonīmu elektronisko skaidro naudu "bitcoin", ar kuru var nopirkt preces un pakalpojumus, veikt samaksu par nepilngadīgo darbu un pat pasūtīt narkotikas no tirgotavām nelegālajā internetā (tā saucamajā tumšajā interneta pusē jeb "Deep Web").

Pozīcijas nostiprina virtuālā nauda, ar ko var nop...
Pasaulē jau dažus gadus ir iespējams internetā norēķināties ar anonīmu elektronisko skaidro naudu "bitcoin", ar kuru iespējams norēķināties arī tā saucamajā tumšajā interneta pusē jeb "Deep Web".
Pasaulē jau dažus gadus ir iespējams internetā norēķināties ar anonīmu elektronisko skaidro naudu "bitcoin", ar kuru iespējams norēķināties arī tā saucamajā tumšajā interneta pusē jeb "Deep Web".

To vakar maksājumu sistēmu speciālistu konferencē "Card Academy Conference 2012" pastāstīja "Global Bitcoin Stock Exchange" dibinātājs Džons Mekkārtijs.

Šodien konferencē paredzēta otra Mekkārtija uzstāšanās, stāstot sīkāk par biznesu un tehnoloģiju "mežonīgo tīklu", kas radies ap šo elektronisko maksājumu līdzekli.

Mekkārtijs teica, ka darbošanās ar "bitcoin" maksājumiem vēl ir samērā ierobežota, taču rēķināma daudzos miljonos dolāru, ja darījumus konvertē "īstās" valūtās, kas esot iespējams. "Bitcoin" naudas vienības, tāpat kā monētas vai skaidras naudas zīmes nēsā kabatā vai makos, cilvēki var nēsāt elektroniskos maciņos jeb datu nesējos un nosūtīt viens otram internetā "pa taisno" bez finanšu vai maksājumu iestādes starpniecības.

Kā stāstīja Ķīnā dibinātās "bitcoin" biržas dibinātājs, pirmais pirkums ar sintētisko elektronisko vērtības nesēju noticis 2010.gada rudenī, kad par 10 000 "bitcoin" internetā pasūtīta pica. Pašu "valūtu" radījis kāds mistisks cilvēks, kas bijis sastopams tikai internetā, lietojis japāņu vārdu un pirms kāda laika pazudis bez vēsts.

"Bitcoin" rada ar īpašu datorprogrammu, un to nekad nevar būt vairāk par 21 miljonu (patlaban šis skaits neesot sasniegts), tādēļ Mekkartijs uzskata, ka maksājuma līdzeklis ir imūns pret inflāciju, jo nav centralizēta vara vai banka, kas to emitē pēc saviem ieskatiem.

Kā stāstīja elektroniskās valūtas biržas dibinātājs, "bitcoins" ir iespējams mainīt pret "īstām" valūtām - ASV dolāriem, eiro u.tml. Kurss ir svārstījies no viena "bitcoin" pret 0,001 dolāru līdz par 29 dolāriem par vienu "bitcoin".

"Bitcoin" maksājumiem izmanto daudzi informācijas tehnoloģiju nozares cilvēki, savstarpēji norēķinoties par precēm un pakalpojumiem. Elektronisko skaidro naudu saņemot arī jaunieši, kuriem dažādās valstīs nav tiesību strādāt algotu darbu, bet kuri vēlas pārdot savus programmēšanas vai mājaslapu veidošanas pakalpojumus.

Spilgtākais piemērs, kur plaši tiek izmantoti "bitcoin" maksājumi, ir slepenā interneta vietne (to pazīst lietotāji, bet nevar lokalizēt varas iestādes) "The Silk Road", kur galvenokārt tirgo narkotikas un aizliegtus medikamentus. "Bitcoins" lietošanai arī esot pieķērušies anarhisti un tā sauktie anarhokapitālisti, kuri tic brīvajam tirgum bez valsts varas, sarunā ar biznesa portālu "Nozare.lv" skaidroja Mekkārtijs.

Mekkārtijs atzina, ka par sava veida ķecerību var uzskatīt viņa uzstāšanas konferencē, kur galvenā tēma bija rūpīgi regulētu un standartizētu maksājumu sistēmu attīstība. Maksājumu karšu un elektronisko maksājumu sistēmu pasaulē pats galvenais ir maksājumu darījumu pušu autorizācija un identifikācija, katras transakcijas pārbaude un glabāšana un dažkārt citu datu (lojalitātes karšu u.tml.) uzkrāšana.

Tomēr Mekkārtijs uzsvēra, ka tas, ka ar "bitcoin" var veikt sabiedrībai nepatīkamus vai bīstamus darījumus, nav nekas jauns, jo gandrīz jebkurā lielā pilsētā ar skaidras naudas žūksni, kas arī ir "anonīma", var iziet ielās un nopirkt jebko, arī ieroci vai narkotikas.


Kasjauns.lv/LETA/Foto: Shutterstock