Pasaulē

Timošenko pārvesta no cietuma uz slimnīcu

Jauns.lv

Bijusī Ukrainas premjerministre Jūlija Timošenko, kurai piespriests septiņu gadu cietumsods, trešdien tika pārvesta no ieslodzījuma vietas uz slimnīcu, paziņoja Sodu izpildes dienests.

Timošenko pārvesta no cietuma uz slimnīcu...

Timošenko tika pārvesta no sieviešu kolonijas Harkovā uz Ukrainas valsts dzelzceļa uzņēmuma "Ukrzaļizņica" centrālo klīnisko slimnīcu šajā pilsētā, lai izietu rehabilitācijas kursu, kuru ieteikusi starptautiska medicīniska komisija.

Sodu izpildes dienests uzsvēra, ka pārvešanas laikā ekspremjere nenāca klajā ar nekādām sūdzībām vai paziņojumiem, savukārt ārsti atzina, ka viņas veselības stāvoklis pēdējās dienās nav pasliktinājies. Ieteikto rehabilitāciju veiks Vācijas klīnikas "Charite" ārsts Lucs Harmss kopā ar Ukrainas ārstiem, teikts Sodu izpildes dienesta paziņojumā.

Jau vēstīts, ka Timošenko otrdien tikšanās laikā ar Vācijas ārstu bija atteikusies no došanās uz slimnīcu un ārstēšanas kursa sākšanas, lai gan piektdien pēc tikšanās ar ārstiem no Vācijas provizoriski piekrita ārstēties slimnīcā, paziņoja Ukrainas Sodu izpildes dienests.

"8.maijā tikšanās laikā ar vācu ārstu Timošenko atteicās sākt Vācijas un Ukrainas ārstu rekomendēto rehabilitācijas procedūru kursu stacionārajā medicīnas iestādē," informēja dienests, piebilstot, ka Timošenko savu atteikumu pamatoja ar to, ka "viņai nepieciešams vairāk laika pārdomām un saziņai ar advokātiem".

Sarunas laikā ar ārstiem notiesātā Ukrainas opozīcijas līdere norādījusi, ka varētu piekrist uz slimnīcu Harkovā doties trešdien, uzsverot, ka "neatsakās no stacionārās ārstēšanas".

Medicīniskā komisija Ukrainas veselības ministra pirmās vietnieces Raisas Moisejenko vadībā kopā ar Berlīnes klīnikas "Charite" ārstu Lucu Harmsu otrdien aplūkoja Ukrainas valsts dzelzceļa uzņēmuma "Ukrzaļizņica" centrālo klīnisko slimnīcu Harkovā, kur paredzēts ārstēt Timošenko.

Slimnīcas galvenais ārsts Mihails Afanasjevs žurnālistiem atzina, ka Harmss, kas ir neirologs, kā arī nodarbojas ar psihiatriju un neiroķirurģiju, nav sniedzis nekādu vērtējumu par apstākļiem slimnīcā, bet Moisejenko norādīja, ka vācu speciālists slimnīcas iespējas novērtējis pozitīvi.

Vēlāk otrdien Jūlijas Timošenko meita Jevgeņija Timošenko un advokāts Sergejs Vlasenko žurnālistiem teica, ka viņas māte piekritīšot trešdien doties uz slimnīcu, ja viņas ārstējošais ārsts būs Harmss, bet nepiekritīs, ka viņu ārstē Ukrainas ārsti, kuri, pēc Vlasenko teiktā, "ik dienas rakstīja izziņas, ka Jūlija Vladimirovna ir vesela".

Timošenko meita arī sacīja, ka viņas māte trešdien pārtraukšot badastreiku, kad viņu sāks ārstēt dakteris Harmss.

Piektdien Moisejenko pavēstīja, ka pēc sarunas sieviešu kolonijā Harkovā, kur ir ieslodzīta Timošenko, viņa provizoriski piekritusi no otrdienas stacionāri ārstēties "Ukrzaļizņica" centrālajā klīniskajā slimnīcā Harkovā ar noteikumu, ka tur ieradīsies ārsts no Berlīnes klīnikas "Charite".

51 gadu vecā Timošenko ir paziņojusi, ka kopš 20.aprīļa ir pieteikusi badastreiku, jo, pārvietojot no cietuma uz slimnīcu, pret viņu ticis pielietots fizisks spēks, un viņai uz ķermeņa radušies asinsizplūdumi. Ukrainas ekspremjere jau ilgstoši sūdzas par veselības problēmām - viņai sāpot mugura.

Bijusī Ukrainas premjere apgalvo, ka cietuma apsargi viņu sita pirms 20.aprīļa vakarā muguras sāpju dēļ pārveda no cietuma uz  slimnīcu. Jau 22.aprīlī viņa tika nogādāta atpakaļ kolonijā.

Protestējot pret izturēšanos pret Timošenko, Eiropas Komisijas prezidents Žozē Manuels Barrozu un visi komisāri, kā arī Austrijas kanclers Verners Faimans boikotēs Ukrainā nākammēnes paredzētās futbola Eiropas čempionāta (EČ) finālturnīra spēles, un ar boikotu ir draudējusi arī Vācijas kanclere Angela Merkele. Savukārt vairāku valstu prezidenti paziņoja, ka neieradīsies uz šonedēļ paredzēto Centrāleiropas valstu samitu Ukrainas kūrortpilsētā Jaltā, kas otrdien tika atcelts.

Kijevas Pečoras rajona tiesa pērn oktobrī atzina Timošenko par vainīgu amata pilnvaru pārsniegšanā saistībā ar gāzes piegāžu līgumu parakstīšanu starp Ukrainu un Krieviju un piesprieda viņai septiņu gadu cietumsodu. Pagājušajā mēnesī pret viņu sākās jauna tiesas prāva saistībā ar apsūdzībām par izvairīšanos no nodokļu maksāšanas, zādzību un ienākumu ārvalstu valūtās slēpšanu laikā, kad viņa 90.gados vadīja enerģētikas uzņēmumu "United Energy Systems of Ukraine" (UESU).

Rietumvalstis pauž viedokli, ka Timošenko, kas ir opozīcijas partijas "Tēvzeme" līdere, tiek vajāta politisku motīvu dēļ. Šādu viedokli pauž arī Timošenko, kas savu vainu neatzīst.

Eiropas Savienība ir nosodījusi Timošenko notiesāšanu kā selektīvā tiesiskuma piemēru un brīdinājusi Ukrainu, ka bloka dalībvalstis neratificēs politiskās asociācijas un brīvās tirdzniecības līgumu ar Ukrainu, kamēr vien Timošenko atradīsies aiz restēm.

BNS