Starptautiskie jūras spēki pirmo reizi uzbrūk Somālijas pirātiem uz sauszemes
Starptautiskie jūras spēki pirmo reizi veica operāciju pret Somālijas pirātiem uz sauszemes, pastiprinot cīņu pret pirātiem, kas apdraud kuģošanas ceļu.
Eiropas Savienības (ES) jūras spēku helikopters rūpīgi izplānotā operācijā atklāja zalves uz pirātu kuģiem, kas bija pietauvoti pirātu bāzē Somālijas centrālās daļas Galmudugas reģiona Haraderas pilsētas piekrastē, paziņoja Eiropas Savienības Jūras spēku misijas komandieris kontradmirālis Dankans Potss.
"Pirātisms joprojām negatīvi ietekmē kuģošanu reģionā, apdraudot miermīlīgu tirdzniecību un vājinot kaimiņvalstu ekonomiku," komentējot operāciju, teica ES augstā pārstāve ārlietās un drošības politikas jautājumos Ketrīna Eštone.
NATO un ES dalībvalstis jau kopš 2008.gada cīnās pret pirātiem Somālijas piekrastē, bet martā ES nolēma šo cīņu pastiprināt, sankcionējot uzbrukumus pirātu īpašumiem arī uz sauszemes.
ES mandāts ļauj ES karakuģiem atklāt uguni uz kravas automašīnām, piegāžu kuģiem un degvielas glabātavām Somālijas krastos, bet jaunais mandāts nenozīmē ES karavīru izvietošanu Somālijas teritorijā.
Somālijas pirāti izmanto nelielus kuģus, āķus un raķešgranātas, lai nolaupītu kuģus un saņemtu ķīlniekus, par kuriem pieprasa izpirkuma naudu.
ES pretpirātisma operācijas "Atlanta", kas pagarināta līdz 2014.gada decembrim, ietvaros Somālijas pussalas jeb Āfrikas raga tuvumā patrulē no pieciem līdz desmit ES jūras spēku kuģiem, eskortējot humānās palīdzības kuģus uz Somāliju un patrulējot galvenajos kuģošanas maršrutos, lai novērstu pirātu uzbrukumus.
Pirātisma uzraudzības aktīvistu organizācija "Oceans Beyond Piracy" ("Okeāni bez pirātisma") aprēķinājusi, ka cīņa pret Somālijas pirātiem 2011.gadā izmaksāja gandrīz septiņus miljardus ASV dolāru (3,7 miljardus latu), tostarp vairāk nekā divi miljardi dolāru (1,06 miljardi latu) tērēti militārajām operācijām, bruņotām apsardzēm un kuģu aizsardzības aprīkojumam.
BNS