Čīlē arestēti 70 protestējoši studenti. FOTO
Pasaulē

Čīlē arestēti 70 protestējoši studenti. FOTO

Jauns.lv

Čīles policija trešdien arestējusi 70 studentus, kuri kopā ar tūkstošiem savu biedru un atbalstītāju bija izgājuši galvaspilsētas ielās, lai protestētu pret valsts izglītības sistēmu, kuru uzskata par vienu no dārgākajām un netaisnīgākajām pasaulē.

Čīlē arestēti 70 protestējoši studenti. FOTO...
Čīles izglītības sistēmu uzskata par vienu no dārgākajām un netaisnīgākajām pasaulē.
Čīles izglītības sistēmu uzskata par vienu no dārgākajām un netaisnīgākajām pasaulē.

Čīlē arestēti 70 protestējoši studenti

Studenti kopā ar dažiem profesoriem un vecākiem sapulcējās Itālijas laukumā, kur pērn notika aptuveni 40 šādas demonstrācijas, studentiem iestājoties pret valstī pastāvošo izglītības sistēmu, kas mantota vēl no ģenerāļa Augusto Pinočeta diktatūras laikiem.

Studenti devās gājienā pa pilsētas ielām, dziedādami un skandēdami saukļus, bet naktī iesaistījās sadursmēs ar policiju.

Likumsargi protestētāju savaldīšanai izmatoja asaru gāzi un ūdens lielgabalus un veica vismaz 70 arestus.

Tomēr pēdējo mēnešu laikā šādi skati Čīles galvaspilsētā nav nekas neierasts.

"Mēs turpināsim dumpoties, jo studentu kustība nenorims līdz ar pāris izlabotām pārmērībām. Mēs vēlamies izlabot tās visas," norādīja studentu savienības vadītājs.

Studentu savienība paziņoja, ka protestos piedalījušies 100 000 cilvēku, bet policijas aplēses liecina, ka demonstrantu skaits bijis daudz mazāks - ap 20 000.

Protestiem turpinoties jau vairākus mēnešus, studenti ar mācībspēku un arodbiedrību atbalstu pieprasa, lai tiktu nodrošināta vispārēja bezmaksas augstākā izglītība valsts universitātēs.

"Šī valdība nav spējusi atbildēt uz studentu pamata prasībām," norādīja studentu savienības līderis.

Pagājušajā gadā dažas no studentu rīkotajām demonstrācijām piesaistīja vairāk nekā 100 000 cilvēku, izvēršoties par plašākajiem protestiem kopš Pinočeta diktatūras beigām.

Vairākos gadījumos protesti pārauga vardarbīgās sadursmēs ar policiju.

14.martā nevaldāmi kļuva aptuveni 5000 studentu, un demonstrācija Santjago beidzās ar vismaz 50 cilvēku arestu.

Šobrīd Čīlē tikai aptuveni 40% studentu var pretendēt uz bezmaksas izglītību, pamatojoties uz atzinumu, ka viņu vecākiem ir zemi ienākumi, un prezidents Sebastrajns Pinjera līdz šim ir piedāvājis īstenot tikai ierobežotas reformas.

Prezidents ierosinājis izslēgt privātās bankas no studentu aizdevumu sistēmas un izveidot valsts organizāciju aizdevumu pārvaldīšanai.

Pašreiz studentu aizdevumu procentu likmes sasniedz sešus procentus, bet valdība ir solījusi tās samazināt līdz diviem procentiem un noteikt, ka, sākot strādāt, studentiem būs gadā jāatmaksā maksimāli desmit procenti no algas.

Valdība ierosinājusi noteikt arī, ilgākais, 15 gadu atmaksas laiku, kuram noslēdzoties atlikušais studenta parāds tiktu dzēsts.

LETA, Foto: AFP/LETA