Ekvadora saņēmusi 10 000 vēstuļu ar aicinājumu piešķirt patvērumu Asanžam
Ekvadoras vēstniecības ASV un Lielbritānijā saņēmušas vairāk nekā 10 000 e-pasta vēstuļu ar aicinājumu piešķirt politisko patvērumu interneta vietnes "WikiLeaks" dibinātājam Džūljenam Asanžam, otrdien paziņoja Ekvadoras amatpersonas.
"Šobrīd saņemti vairāk nekā 10 000 e-pasta vēstuļu," paziņoja Ekvadoras ārlietu ministrs. "Tūkstošiem cilvēku, lūdzot Ekvadoras valdību piešķirt patvērumu Džūljenam Asanžam, "WikiLeaks" dibinātājam, sūta nepārtrauktu vēstījumu plūsmu, sakot, kāpēc atbalsta viņu."
Starp Ekvadoras prezidentam Rafaelam Korream adresētajām vēstulēm ir arī ASV pilsonisko brīvību aizstāvju grupas "Just Foreign Policy" petīcija, kuru tostarp parakstījusi režisori Maikls Mūrs un Olivers Stouns, aktieris Denijs Glovers un filozofs Noams Čomskis.
Norādot, ka Asanža vienīgais noziegums ir žurnālistika, vēstules autori nosoda uzbrukumu preses brīvībai un sabiedrības tiesībām zināt patiesību par Amerikas ārpolitiku.
Jau vēstīts, ka Asanžs pagājušajā otrdienā lūdza politisko patvērumu Ekvadoras vēstniecībā Londonā.
Pirms divām nedēļām Lielbritānijas Augstākā tiesa noraidīja Asanža lūgumu no jauna atvērt viņa apelācijas prasību, kurā apstrīdēta viņa izdošana Zviedrijai saistībā ar dzimumnoziegumiem.
Austrāliešu hakeris joprojām var vērsties pret savu izdošanu ar prasību Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT), un, lai spertu šo soli, viņam ir laiks līdz 28.jūnijam. Ja viņš tomēr Strasbūras tiesā nevērsīsies, varasiestādes sāks viņa izdošanas procedūru.
Asanžs baidās, ka gadījumā, ja viņš tiks izdots Zviedrijai, viņš var vēlāk tikt nosūtīts uz ASV, kur viņam var nākties atbildēt uz apsūdzībām par Savienoto Valstu slepeno diplomātisko dokumentu publiskošanu "WikiLeaks" vietnē un draudēt nāvessods.
Asanžs atzina, ka izvēlējies Ekvadoru, nevis Austrāliju, jo Kanbera neesot darījusi neko, lai viņu pasargātu. Austrālijas valdība šādas apsūdzības uzskata par nepamatotām.
Asanžs Lielbritānijā bija atbrīvots no apcietinājuma pret 200 000 mārciņu lielu drošības naudu, kuru viņam bija sarūpējuši vairāki prominenti atbalstītāji.
Lielbritānijas policija pavēstījis, ka Asanžs ir pārkāpis galvojuma nosacījumus un pakļaujams arestam, ja atstās vēstniecību.
Asanžs tika aizturēts Lielbritānijā 2010.gada decembrī, pamatojoties uz divu Zviedrijas pilsoņu sūdzībām par seksuālu uzbrukumu. Pats Asanžs šīs apsūdzības noraida, lai gan atzīst, ka viņam bijis sekss ar šīm sievietēm. Asanžs uzstāj, ka dzimumattiecībās sievietes stājušās labprātīgi, bet prasības iesniedzējas uzstāj, ka Asanžs viņas izvarojis.
2011.gada februārī britu tiesa apstiprināja Asanža izdošanu Zviedrijai. Novembrī Londonas tiesā Asanžs zaudēja apelāciju par izdošanu Zviedrijai. Taču vēlāk viņš izcīnīja tiesības vērsties ar apelāciju Augstākajā tiesā.
Tomēr maija beigās Augstākā tiesa nosprieda, ka Asanžs var tikt izdots Zviedrijai. Spriedumam sekojošo Asanža lūgumu no jauna atvērt viņa apelācijas lietu tiesa 14.jūnijā noraidīja.
Asanžs tiek vērtēts pretrunīgi - ASV viceprezidents Džo Baidens viņu nosaucis par "augsto tehnoloģiju teroristu", savukārt Asanža atbalstītāji nominējuši viņu Nobela Miera prēmijai.
LETA