2011.gadā no militārās verdzības atbrīvoti vairāk nekā 11 000 bērnu
2011.gadā pasaulē no militārās verdzības atbrīvoti vairāk nekā 11 000 bērnu, bet ANO uzskata, ka šādam liktenim pakļauti vēl simtiem tūkstoši nepilngadīgo.
Jau vēstīts, ka Starptautiskā Krimināltiesa (SKT) otrdien piesprieda 14 gadu cietumsodu kara noziegumos apsūdzētajam Kongo Demokrātiskās Republikas (KDR) kaujinieku komandierim Tomasam Lubangam, kurš savai nemiernieku armijai vervējis arī bērnus.
ANO ģenerālsekretāra īpašā sūtne bērnu un bruņoto konfliktu jautājumos Radika Kumarasvamija šo spriedumu uzskata par vēsturisku zīmi.
Bērnu vervēšana un izmantošana armijā ir noziegums, kas "tagad iekalts akmenī", intervijā aģentūrai AFP norādīja Kumarasvamija, kuras sešu gadu ilgais termiņš sūtnes amatā beidzas šajā mēnesī.
ANO uzskata, ka bērnus kā karavīrus savās kaujās izmanto talibi Afganistānā, Kongo nemiernieku vadītājs Bosko Ntaganda, islāmistu grupējums "Shebab" Somālijā, grupējums "Ansar Dine" Mali un citas teroristu organizācijas un privātās armijas.
Bērni par karavīriem izmantoti visos laikos, taču starptautiskās sabiedrības uzmanības lokā šī problēma nonākusi tikai pēdējo 20 gadu laikā, norādīja Kumarasvamija.
Viņa atzīmēja, ka Lubanga ir tipisks pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu Āfrikas karu gadījums.
Lubanga laikā, kad Kongo Demokrātiskās Republikas ar zeltu bagātajā reģionā notika asiņains karš, savai armijai vervēja bērnus, no kuriem jaunākie bija vien 11 gadus veci, konstatēja Hāgā bāzētais tribunāls.
Pilsoņu karos visā pasaulē bērnu savervēšanai un pakļaušanai tiek izmantotas narkotikas un jaunas meitenes tiek padarītas par seksa verdzenēm, karavīriem vai abiem vienlaikus, atzīmēja Kumarasvamija.
Atskatoties uz saviem panākumiem sūtnes amatā, Kumarasvamija norādīja, ka par lielu daļu paveiktā jāsaka paldies ANO Drošības padomes sankciju draudiem nepakļāvīgajām valstīm.
2011.gadā pēc piecu gadu vilcināšanās Mjanma beidzot parakstīja vienošanos par armijas atbrīvošanu no nepilngadīgajām personām. Līdzīgas apņemšanās parakstīja arī Somālija un Čada. Kumarasvamija pauda cerību, ka šo valstu piemēram drīz sekos arī Kongo Demokrātiskās Republika un Sudāna.
"Tagad es domāju, ka mēs esam uz ceļa, lai līdz 2015.gada beigām nekur pasaulē nebūtu vairs nevienas nacionālās armijas, kas iesauc bērnus," viņa piebilda.
Tomēr jautājums par bērnu izmantošanu teroristisko grupējumu un nemiernieku cīņās, visticamāk, paliks aktuāls arī turpmāk.
LETA