Pasaulē

Ukrainā noraidīts likumprojekts par apmelošanas kriminalizēšanu

Jauns.lv

Pēc protestiem Ukrainas parlaments otrdien noraidīja likumprojektu, kas paredz kriminalizēt apmelošanu un ko plašsaziņas līdzekļi uzskata par vārda brīvības iespējamu ierobežošanu.

Ukrainā noraidīts likumprojekts par apmelošanas kr...

Parlaments, kas likumprojektu 18.septembrī pieņēma pirmajā lasījumā, otrdien ar pārliecinošu vairākumu likumprojektu noraidīja. 349 deputāti atbalstīja likumprojekta noraidīšanu, viens bija pret to, bet pārējie no 450 parlamenta deputātiem atturējās vai balsojumā nepiedalījās.

Likumprojektā bija paredzēts, ka par vainīgiem apmelošanā atzītos var sodīt ar bargu sodanaudu un līdz pieciem gadiem ilgu cietumsodu.

Pret likumprojekta apstiprināšanu balsoja gan prezidenta Viktora Janukoviča Reģionu partijas pārstāvji, kuru atbalsts ļāva likumu apstiprināt pirmajā lasījumā, gan opozīcijas deputāti, kas jau sākotnēji bija pret to.

Protestējot pret likumprojektu, Ukrainas žurnālisti rīkoja demonstrācijas ielās, kā arī lielākie laikraksti un televīzijas kanāli savās interneta vietnēs publicēja melnus reklāmkarogus. Reklāmkarogu, kurā uz melna fona attēlotas cietuma restes, rotāja aicinājums "Aizstāvi savas tiesības zināt. Pasaki nē likumam par apmelošanu". Saitē pie reklāmkaroga bija uzskaitīti visi 244 parlamenta deputāti, kas pirmajā lasījuma balsoja par likumprojektu, kā arī viņu oficiālās elektroniskā pasta adreses un telefona numuri ar aicinājumu sazināties un "pajautāt, kāpēc viņi to izdarīja".

Pagājušajā nedēļā, kad visā Ukrainā notika protesta akcijas, Reģionu partijas pārstāvis un likumprojekta atbalstītājs Vitālijs Žuravskis lūdza parlamentu atteikties no tā tālākas apstiprināšanas.

Likumprojektu nosodīja ne vien opozīciju atbalstošie plašsaziņas līdzekļi, bet arī ierasti valdošo spēku pusē esošie.

Petīcijā parlamentam plašsaziņas līdzekļu pārstāvji norādīja, ka likumprojekta pieņemšana ierobežos vārda brīvību, jo žurnālisti baidīsies asi kritizēt amatpersonas, tamdēļ ka to varēs uzskatīt par apmelošanu, par ko draudēs kriminālatbildība.

Likumprojekts jau izraisījis protestus Ukrainā, kuros tiek uzsvērts, ka tieši plašsaziņas līdzekļu brīvība padarīja iespējamu Oranžo revolūciju 2004.gadā, kad pēc protestiem tika atcelti prezidenta vēlēšanu rezultāti.

Ukrainas  opozīcijas mediji īpaši kritizē prezidenta Viktora Janukoviča grezno dzīvesveidu, bet likumprojekts vēl vairāk saasina Janukoviča un opozīcijas attiecības pirms 28.oktobrī gaidāmajām parlamenta vēlēšanām.

BNS