Fēlikss Baumgartners: tā bija elle! VIDEO
Austrietis atzina, ka šis ekstrēmais lēciens bija pēdējais viņa karjerā. Gadu mijā viņš plānojis apprecēties ar savu draudzeni Nikolu un pārcelties uz dzīvi Šveicē.
Pasaulē

Fēlikss Baumgartners: tā bija elle! VIDEO

Jauns.lv

Austriešu ekstrēmo sporta veidu pārstāvis Fēlikss Baumgartners, kurš aizvadītajā svētdienā veica sekmīgu lēcienu no stratosfēras augstākajiem slāņiem, atzinis, ka notikušais līdzinājies ellei.

Fēlikss Baumgartners: tā bija elle! VIDEO...

Kā ziņots, Baumgartners bija plānojis pārspēt piecus pasaules rekordus, bet viņš laboja četrus - augstāko brīvo kritienu, lielāko sasniegto ātrumu cilvēkam krītot, augstāko lidojumu ar gaisa balonu un ātrāko kritienu.

Vairāk nekā divas stundas ilgā lidojumā Baumgertners sasniedza 39 kilometru augstumu un pirms izpletņa atvēršanās krita četras minūtes un 19 sekundes. Tomēr viņam vairāk nekā desmit sekunžu pietrūka līdz ilgākajam brīvajam kritienam vēsturē un piektā rekorda pārspēšanai.

Kritiena laikā Baumgartners sasniedza 1137 kilometru ātrumu.

Projekta nosaukums ir "Red Bull Stratos". Tā ietvaros Baumgartneram speciālā kapsulā ar hēlija balonu bija plānots pacelties vismaz līdz 36 576 metru (20 000 pēdu) augstumam, bet viņš pacēlās vēl gandrīz trīs kilometrus augstāk.

Tikai pāris dienas pēc veiktā lēciena Baumgartners sapratis, cik tuvu bijusi katastrofa. Viņš riskēja bezsamaņā nokrist uz zemes, taču visas brīvajā kritienā pavadītās četras minūtes un 19 sekundes Baumgartners izmisīgi cīnījās par savu dzīvību.

"Izeja no kapsulas bija akrobātiski ideāla. Es nolēmu, ka kontrolēju situāciju, taču pēc tam sākās problēmas," Baumgartners pastāstīja britu laikrakstam "The Telegraph". "Pāris sekundes man bija pārliecība, ka bezsamaņā nokritīšu uz zemes. Paldies Dievam, man izdevās apturēt rotāciju, taču tas bija sasodīti grūti. Daudz sarežģītāk, nekā mēs iepriekš pieņēmām."

"Es burtiski biju ellē. Viss griezās gar acīm un es nesapratu, vai spēšu iziet no šīs griešanās," atcerējās Baumgartners. "Tas ir tāpat kā peldēt, nepieskaroties ūdenim. Katru reizi, kad mani sagrieza, nācās atkal saprast, kur esmu un ko tagad darīt. Es cīnījos līdz pēdējam, jo zināju, ka pienāks brīdis, kad tikšu ar to galā. Un man tas izdevās."

Baumgartners uzsvēra, ka bez ierastajiem orientieriem nav iespējams saprast, cik ātrs ir ceļojums.

Tāpat austrietis atzina, ka šis ekstrēmais lēciens bija pēdējais viņa karjerā. Gadu mijā viņš plānojis apprecēties ar savu draudzeni Nikolu un pārcelties uz dzīvi Šveicē, kur pārsēdīsies uz helikopteru un strādās par glābēju kalnos.

Baumgartners solījis arī izdot grāmatu par saviem sportiskajiem sasniegumiem un sajūtām brīvā lidojuma laikā.

Kā ziņots, līdzšinējais brīvā kritiena rekords piederēja amerikānim Džozefam Kitingeram, kurš 1961.gadā medicīniska eksperimenta ietvaros nolēca no 31 333 metru augstuma.

Iepriekšējie divi Baumgartnera mēģinājumi pagājušajā nedēļā tika atcelti - otrdien pārāk spēcīga vēja dēļ, bet ceturtdien sagatavošanas darbu laikā Baumgartnera balona trauslais materiāls piepūšanas laikā aizskāra zemi, tāpēc drošības apsvērumu dēļ mēģinājums atcelts līdz balona pārbaudei.

Brīvais kritiens tika realizēts ASV Ņūmeksikas štatā.

Projekts "Red Bull Stratos" tika gatavots jau septiņus gadus. Lēciena rezultāti interesēja vairāku nozaru speciālistus - ekstrēmos sportistus, inženierus, fiziķus un ārstus. Iegūtie dati tiks izmantoti par pamatu turpmākajiem pētījumiem.

Eksperiments tika pārraidīts tiešraidē, un to vēroja daudzi miljoni skatītāju.

Vēsturiskais lēciens no 39km augstuma kosmosā:

LETA, Foto: EPA, AFP/LETA