ES pagarina Sīrijai noteiktās sankcijas
Eiropas Savienība (ES) trešdien vienojās vēl uz trim mēnešiem pagarināt sankcijas pret Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīmu, apliecināja ES diplomāti.
Lēmums oficiāli tiks apstiprināts ceturtdien, kad 27 valstu ministri pulcēsies uz sarunām.
"Tika panākta vienošanās, ka sankcijas ir jāpagarina vēl uz trim mēnešiem, jo pašreizējie soļi ir spēkā tikai līdz piektdienai 30.novembrim," sacīja informācijas avots ES struktūrās.
Kopš Sīrijas konflikta izraisīšanās pagājušā gada martā ES pret Sīriju jau ir pieņēmusi 19 sankciju kārtas, cita starpā arī plašas tirdzniecības un finanšu sankcijas, kā arī ieroču embargo.
ES "melnajā sarakstā" ir 54 uzņēmumi un 181 cilvēks. Viņiem iesaldēti aktīvi un noteikts ceļošanas aizliegums.
Francija nākusi klajā ar ierosinājumu no pašreizējā ieroču embargo saraksta svītrot aizsardzības ieročus, lai palīdzētu nemierniekiem to cīņā pret Damaskas valdību, tomēr šim ierosinājumam ES partneru vidū nav bijis vienbalsīga atbalsta.
Sīrijas konflikts ilgst jau kopš 2011.gada marta, un saskaņā ar Londonā bāzētās sīriešu aktīvistu organizācijas "Syrian Observatory for Human Rights" (SOHR) datiem tajā dzīvību ir zaudējuši vairāk nekā 40 000 cilvēku - abu pušu karotāji un mierīgie iedzīvotāji. Atbilstoši oficiālās Damaskas datiem bojāgājušo skaits ir trīs reizes mazāks.
ANO ir pārstājusi veikt nemieros nogalināto uzskaiti, un neatkarīgu apstiprinājumu SOHR aplēsēm nav iespējams gūt.
Rietumi un arābu valstis ar ANO Drošības padomes starpniecību cenšas panākt Sīrijas prezidenta Bašara al Asada aiziešanu no amata, uzskatot, ka tādējādi tiks apturēta vardarbība, taču viņu centienus bloķē Krievija un Ķīna, kas apgalvo, ka iejaukšanās no ārpuses novedīs pie Sīrijas konflikta eskalācijas.
Sīrijas varas pārstāvji norāda, ka sastop lieliski bruņotu kaujinieku pretestību, kas saņem palīdzību no ārzemēm.
Savukārt Irāna apsūdz Turciju un Persijas līča valstis, ka tās, slepeni vienojoties ar ASV un Izraēlu, ar ieročiem apgādā Sīrijas nemierniekus, lai panāktu tuva Teherānas sabiedrotā - Sīrijas prezidenta Asada - gāšanu.
Satraukumu par to, ka ārvalstu džihādistu klātbūtne Sīrijā var novest pie konflikta radikalizācijas, pauduši arī ANO komisijas locekļi, kas izmeklē cilvēktiesību pārkāpumus konflikta plosītajā Sīrijā.
LETA