ASV saceļas tracis par ieroču īpašnieku datu publiskošanu
ASV Ņujorkas štatā kaislības un "pretpasākumus" izraisījis kādas Ņujorkas pilsētas priekšpilsētas avīzes "The Journal News" lēmums publiskot karti ar visa reģiona ieroču licenču turētāju atrašanās vietām, raksta informācijas tehnoloģiju (IT) portāls "TechCrunch".
Avīze nolēma veidot karti no publiski pieejamiem ieroču licenču datiem nedēļu pēc tam, kad kaimiņu Konektikutas štatā kādā pamatskolā notika 20 mazu bērnu un sešu pieaugušo slaktiņš, izmantojot šāvēja mātei reģistrētu un licencētu šauteni. Karte ir blīvi pārklāta ar sarkaniem punktiem, kas katrs apzīmē mājsaimniecību, kurai izsniegta ieroču licence un kur, visticamāk, glabā šaujamieročus.
Tūliņ pēc kartes parādīšanās "The Journal News" mājaslapā sākās niknu komentāru vilnis, kur kāds ieroču īpašnieks pat publisko datu apkopošanu salīdzināja ar Dāvida zvaigznes nēsāšanas uzspiešanu ebrejiem Hitlera Vācijā.
Neilgi pēc tam Kristofers Faunteins, jurists un blogeris no Konektikutas, kur notika slaktiņš skolā, publicēja sarakstu ar visu "The Journal News" līdzstrādnieku vārdiem, telefona numuriem un adresēm, kā arī avīzes izdevējas Dženetas Hasonas mājas satelītattēlu, kas iegūstams no "Google Maps" zemes attēlu krājuma.
Savukārt Hasona aizstāvēja ieroču licenču kartes publicēšanu. "Mūs loma ir ziņot par publiski pieejamu informāciju, kas skar aktuālus jautājumus, arī ja tas ir nepopulāri," Hasona izteicās raidtīkla CNN interneta portālam "CNN.com".
Hasona piebilda, ka būtu vēlējusies iegūt vēl sīkāku informāciju par ieroču veidiem, uz kuriem licences attiecas, taču to nevarējusi iegūt. Kā ziņots, Konektikutas slaktiņā lietota "Bushmaster" šautene, kas ir ASV militārās "M4" vieglās triecienšautenes civilais modelis, kas nespēj šaut pilnīgi automātiskā režīmā.
Līdzīgu šauteni 24.decembrī Ņujorkas štata ziemeļrietumu pilsētiņā Vebsterā izmantoja kāds bijušais cietumnieks, lai atklātu uguni pret brīvprātīgiem ugunsdzēsējiem, kas ieradās dzēst viņa aizdedzinātu māju. Divi ugunsdzēsēji gāja bojā, bet divi ievietoti slimnīcā ar šautām brūcēm. Šis ierocis nebija licencēts, jo cilvēki, kam reiz piespriests sods par smagiem noziegumiem, ieročus Ņujorkas štatā turēt nedrīkst.
"TechCrunch" raksta autors Gregorijs Ferenšteins komentē, ka tracis ap publiskotiem ieroču licences īpašnieku datiem ir sava veida trieciens tā sauktai "atvērtu datu" (open data) kustībai, kas balstās uz pieņēmumu, ka plaša datu publiskošana veicinās sapratni un uzticību sabiedrībā.
Šajā gadījumā atklātība novedusi pie asas pretēju viedokļu sadursmes un naida.
LETA