Pasaulē

Arafata īstos nāves apstākļus varētu atklāt maijā

Jauns.lv

Palestīniešu nelaiķa līdera Jasira Arafata nāves apstākļu izmeklēšanas rezultāti būs zināmi ne agrāk kā maija beigās, trešdien paziņojis Šveices Universitātes Tiesu medicīnas centrs, kura eksperti analizē Arafata pīšļu paraugus.

Arafata īstos nāves apstākļus varētu atklāt maijā...

"Jāveic divas pārbaužu sērijas. Pirmā ir pabeigta, un mēs sāksim otro, tāpēc (..) rezultātu nebūs līdz pat maija beigām," norādīja Lozannā bāzētā centra preses pārstāvis.

Decembrī centra direktors Patriss Manžēns izteicās, ka rezultāti varētu būt gatavi trīs vai četru mēnešu laikā.

Centra pārstāve aizkavēšanos daļēji skaidroja arī ar nepieciešamību detalizēti izanalizēt rezultātus, izveidot oficiālu ziņojumu un to iesniegt attiecīgajās iestādēs.

Paralēli šveiciešiem izmeklēšanu veic arī Francijas un Krievijas komandas, kurām to lūgušas darīt Arafata atraitne Suha un palestīniešu pašpārvalde.

Ekspertu komandas savā starpā nekontaktējas, uzsvēra Tiesu medicīnas centra pārstāvis, atgādinot, ka lēmums par trīs atsevišķu komandu iesaistīšanu pieņemts apzināti, lai nodrošinātu rezultātu objektivitāti.

Arafata līķis tika ekshumēts novembrī, pastāvot aizdomām, ka palestīniešu līderis noindēts ar radioaktīvo poloniju.

Ja izmeklēšanā tiks gūti pierādījumi, ka Arafats ir noindēts, palestīniešu pašpārvalde vērsīsies Starptautiskajā Krimināltiesā Hāgā.

Arafats mira 2004.gada 11.novembrī Parīzes slimnīcā, kurā bija ārstējies vairākas nedēļas. Francijas amatpersonas, atsaucoties uz privātās dzīves aizsardzību, toreiz atteicās izpaust Arafata nāves cēloni. Tas izraisīja dažādas baumas. Palestīniešu amatpersonas toreiz paziņoja, ka Arafatu esot noindējuši izraēlieši, taču viņu pašu veiktās izmeklēšanas rezultātā tika izslēgta gan indēšana, gan saslimšana ar vēzi vai AIDS.

Jūlijā, atsaucoties uz Šveicē veiktajiem laboratoriskajiem pētījumiem, telekanāls "Al Jazeera" nāca klajā ar versiju, ka Arafats noindēts ar poloniju.

Augusta beigās Francijas prokuratūra sāka Arafata nāves apstākļu atkārtotu izmeklēšanu.

Šveices laboratorijas sākotnējās analīzēs tika izmantoti bioloģiskie paraugi, kas iegūti no Arafatam piederējušajām lietām. Tās viņa atraitnei nodeva Parīzes slimnīca, kurā Arafats pavadīja savas pēdējās mūža dienas.

Pēc šiem atklājumiem Arafata atraitne sāka tiesvedību, piekrītot Rāmallas mauzolejā apglabātā nelaiķa vīra mirstīgo atlieku ekshumācijai izmeklēšanas ietvaros.

Radioaktīvais polonijs tika izmantots, lai noindētu arī kādreizējo Krievijas izlūkdienesta darbinieku un vēlāko Kremļa kritiķi Aleksandru Ļitviņenko, kurš 2006.gadā mira Londonā.

LETA