Kipras ekonomiskā krīze varētu kļūt par iemeslu tās atkalapvienošanai
Nesaskaņas par Kipras pārvaldību notiek jau teju 40 gadus.
Pasaulē

Kipras ekonomiskā krīze varētu kļūt par iemeslu tās atkalapvienošanai

Jauns.lv

Turcijas prezidents Abdullahs Gils trešdien vizītes laikā Viļņā paziņoja, ka ekonomiskā krīze Kiprā sniedz lielisku iespēju atrisināt jautājumu par sadalītās salas atkalapvienošanu.

Kipras ekonomiskā krīze varētu kļūt par iemeslu tā...

"Pašlaik salā ir nozīmīga ekonomiskā krīze. Tā būtu jāredz kā iespēja, jo [Kipras] grieķu daļā ir arī jauna valdība," teica Gils.

Turcijas prezidents uzsvēra, ka Kipras atkalapvienošana dos salai lielisku ekonomisku  potenciālu.

Pirmais solis ir atcelt visus ierobežojumus, kas noteikti salas turku daļai, viņš norādīja.

"Mūsu ierosinājums vienlaikus ir atcelt visus un jebkāda veida ierobežojumus, lai mēs varam radīt jaunu klimatu, sperot jaunu soli uz priekšu," sacīja Gils.

Kipra ir sašķelta kopš 1974.gada, kad salas ziemeļdaļu okupēja Turcijas  karaspēks pēc Grieķijas militārās huntas inspirēta valsts apvērsuma, kura nolūks bija Kipras pievienošana Grieķijai. Uz ziemeļdaļu tika pārvietoti visi Kipras turki, savukārt grieķus no ziemeļiem pārvietoja uz Kipras starptautiski atzītās grieķu valdības kontrolēto teritoriju dienvidos.

1983.gadā Kipras turku sektorā tika proklamēta   Ziemeļkipras  Turku Republika, kuru ir atzinusi tikai Turcija. Turklāt Ankara neatzīst Kipras Republiku, kuras iedzīvotāju lielākā daļa ir grieķi un kura ir starptautiski atzīta valsts.

2004.gadā Kipras grieķu daļas iedzīvotāji referendumā noraidīja ANO plānu apvienot salu, un Eiropas Savienībā iestājās tikai Kipras grieķu daļa. Kipras turku daļas iedzīvotāji plānu referendumā atbalstīja, tomēr salas turku daļa varēs pievienoties ES, kad tiks panākts risinājums, kas ļaus atkalapvienot salas grieķu un turku daļas.

BNS, Foto: AFP/LETA