Aiz dzelzs priekškara jeb - kā izskatās Ziemeļkorejā. FOTOREPORTĀŽA
Šie attēli dienasgaismu varēja arī neieraudzīt, jo Ziemeļkorejas muitnieki zviedru tūrista fotoaparāta atmiņas karti iztīrīja. Viņš gan bija sagatavojies šādam notikumu pavērsienam, un tāpēc Ziemeļkorejas ikdienas dzīve ir apskatāma.
Fotoreportāžas autors ir 59 gadus vecais Bjorns Bergmans no Zviedrijas. Lai nokļūtu pasaules noslēgtākajā valstī, viņš divus gadus cīnījās par vīzas iegūšanu. Bjorna bērni un draugi sacīja, ka viņš ir traks!
Līdz ar jaunā Ziemeļkorejas līdera Kima Čenuna nākšanu pie varas, tūristu nokļūšana šajā zemē tika nedaudz atvieglināta. Zviedrs Bergmans Ziemeļkorejā uzturējās 9 dienas.
„Ceļojums bija biedējošs, briesmīgs un ļoti skaists vienlaikus,” saka tūrists. Viņš apliecina, ka tūristus visur un uz katra soļa pavada norīkoti gidi. Pārvietošanās patstāvīgi gandrīz nav atļauta, visur izvadā tūristu autobuss. Starp citu, pēc Apvienoto Nāciju Organizācijas datiem, Ziemeļkoreja ir viena no tūristiem visdrošākajām vietām pasaulē.
Bjorns atklāj, ka runāties ar vietējiem iedzīvotājiem Phenjanā tika noliegts jau pašā ceļojuma sākumā. Tas aizliegts arī pašiem ziemeļkorejiešiem. Bjorns vairākas reizes centies uzsākt sarunu ar strādniekiem, taču tūdaļ iejaucies gids un palūdzis no vietējā atkāpties 3 metrus tālāk.
Tūristu autobusā brauca arī trīs sargi, kuru uzdevums bija piefiksēt fotoaparātu klikšķus. Viņi paģērējuši bildēt tikai to, uz ko paši norāda. „Lūdzu, fotografējiet šo pieminekli,” – sacījuši sargi, un īpašu vērību veltījuši ceļotājiem, kuri fotografēja arī to, uz ko netika aicināti. Acīmredzot šādā veidā tiek apzināti tie cilvēki, kuru fotoaparātu atmiņas kartes jāiztīra, kad tūristi pamet valsti.
Attēli atklāj visparastāko ikdienu Ziemeļkorejā. Milzīgas šosejas un autostrādes ir tukšas. Taču uz tukšajām ielām strādā satiksmes regulētājas. „Phenjana ir pārdabiski tukša pilsēta,” saka Bjorns. Lauki izskatās bēdīgā stāvoklī, tur esot daudz neauglīgas zemes, un cilvēki strādā ar aizvēsturiskām metodēm.
Bjorns atzīmē, ka ārkārtīgi skaistas ir ziedu dobes līderu pieminekļu pakājē. Tāpat mākslinieciski daiļas ir metro stacijas pazemē – to sienas rotā gleznojumi. Interesanti, ka pazemes stacijas būvētas vienlaikus kā patvertnes kodolkara gadījumā.
Tūristam arīdzan izdevies nofotografēt kādu lauku sievieti, kura ar lāpstu zemē meklē tārpus un pēc tam tos apēd. Kasjauns.lv jau vairākkārt vēstījis par badu, kas pārņēmis visu valsti. Kāds britu žurnālists pat secinājis, ka ziemeļkorejieši it kā ēdot paši savus bērnus.
„Es vēlētos šajā valstī vēl kādreiz atgriezties, taču nedomāju, ka mani tur otrreiz ielaistu,” secina zviedru tūrists.
Ziemeļkoreja 2013.gada aprīlī
Kasjauns.lv, Foto: Bulls Press