Serbi protestē pret vienošanos par attiecību normalizāciju ar Kosovu
Aptuveni 10 000 Kosovas ziemeļos dzīvojošo serbu, kā arī vairāki tūkstoši cilvēku Belgradā pirmdien protestēja pret pagājušajā nedēļā panākto vienošanos par Serbijas un Kosovas attiecību normalizāciju.
"Kosova ir Serbijas sirds" un "Nē Prištinai, nē Briseles līgumam," šādi un līdzīgi saukļi bija redzami uz demonstrantu plakātiem. Protestētāji rokās arī turēja Serbijas karogus.
Demonstranti pieprasīja anulēt pagājušajā nedēļā panākto vienošanos, savukārt Serbijas premjerministru Ivicu Dačiču un citas amatpersonas, kuras piedalījās vienošanās parafēšanā, protestētāji sauca par nodevējiem.
"Mēs nepieņemsim līguma ieviešanu," pirmdien brīdināja Kosovas serbu līderis Slavisa Rističs.
Stundu garā demonstrācija Kosovas ziemeļu daļā pirmdien noslēdzās bez vērā ņemamiem incidentiem.
Mītiņa dalībnieki aicināja Serbijā sarīkot referendumu, lai "tauta var izlemt, vai pieņemt šo vienošanos".
Tikmēr Serbijas galvaspilsētā Belgradā pret Briselē pagājušajā nedēļā panākto vienošanos protestēja vairāk nekā 2000 cilvēku, kas bija devušies gājienā pa pilsētas centrālajām ielām.
Arī šajā demonstrācijā tika pieprasīts anulēt vienošanos, un protestētāji aicināja augstākās Serbijas amatpersonas atkāpties no amata.
"Mēs vienmēr atbalstīsim savus brāļus Kosovā," uzsvēra viens no demonstrantiem.
Ar Kosovu panākto vienošanos asi nosodījusi arī ietekmīgā Serbijas pareizticīgā baznīca, norādot, ka tādējādi Serbija "ir padevusies".
Baznīca rosināja Kosovā dzīvojošos serbus "nepieņemt uzspiestus un netaisnīgus rīkojumu un vienmēr un uz visiem laikiem uzskatīt Kosovu par savu dzimteni".
Galvenokārt etnisko albāņu apdzīvotajā Kosovā mīt arī ap 120 000 etnisko serbu. Aptuveni 40 000 no tiem dzīvo Kosovas ziemeļu daļā pie robežas ar Serbiju, savukārt pārējie dzīvo citviet Kosovā esošajos anklāvos.
LETA jau ziņoja, ka Serbijas valdība pirmdien apstiprināja ar Eiropas Savienības (ES) starpniecību panākto vienošanos par attiecību normalizāciju ar Kosovu. Tostarp Prištinā Kosovas parlaments pieņēma "rezolūciju", apstiprinot tā dēvēto Briseles vienošanos, kurā Kosovas serbiem, kas atsakās atzīt Prištinas varu, piešķirta zināma autonomija.
Serbijas un Kosovas līguma 15 punktos formulēti pamatprincipi, kas garantē zināmu autonomiju 40 000 Kosovas ziemeļdaļā mītošajiem serbiem.
ES pagaidām līguma tekstu nav publiskojusi, bet, kā vēsta Serbijas un Kosovas mediji, atbilstoši līgumam Kosovas serbiem reģionos, kur viņi ir vairākumā, būs pašiem sava policija un tieslietu struktūru amatpersonas, kas darbosies Prištinas pakļautībā.
Nedz Serbija, nedz Kosovā dzīvojošie serbi joprojām neatzīst Prištinas pasludināto neatkarību. Kosova neatkarību vienpusēji pasludināja 2008.gadā, taču Serbija joprojām to uzskata par savas teritorijas sastāvdaļu, lai gan Kosovas neatkarību atzinušas aptuveni 100 valstis, tostarp ASV un vairums ES dalībvalstu.
LETA