Milzīgs skaits eiropiešu sūdzas par draņķīgām precēm no Ķīnas
Vairāk nekā puse jeb 58% no visiem ziņojumiem, kas pērn Eiropas Savienībā (ES) saņemti par bīstamām precēm, bija par Ķīnā un tās īpašajā administratīvajā teritorijā Honkongā ražotajiem izstrādājumiem, liecina Eiropas Komisijas (EK) ikgadējais ziņojums par patērētāju drošību.
EK apkopotie dati liecina, ka 2012.gadā dalībvalstis ES ātrās ziņošanas sistēmā (RAPEX) izplatīja 2278 brīdinājumus par bīstamām nepārtikas precēm, kas bija par 26% vairāk nekā gadu iepriekš. EK pieaugumu skaidro ar atbildīgo institūciju darba uzlabojumiem.
17% no paziņojumiem tika saņemti par ES un Eiropas Ekonomikas zonas valstīs (ES, kā arī Islande, Lihtenšteina un Norvēģija) ražotām precēm, 11% bīstamo preču izcelsmes valsts nebija zināma, bet 14% ražotājs bija no kādas citas pasaules valsts.
Visbiežāk jeb 34% gadījumu brīdinājums saņemts par apģērbu, tekstilizstrādājumu un modes preču bīstamību, 19% gadījumu brīdinājums izplatīts par bīstamām rotaļlietām, 11% gadījumu ‒ par elektroierīcēm un elektroiekārtām, 8% ‒ par mehāniskajiem transportlīdzekļiem, bet 4 % ‒ par kosmētikas līdzekļiem.
"Starp biežāk ziņotajiem riskiem, kuru cēlonis ir minētie ražojumi, jāmin ķīmiskie riski, nožņaugšanās risks un fiziskas traumas risks," norādīja EK.
"Ciešākas ES sadarbības dēļ patērētāji var rēķināties ar augstāku drošību iekšējā tirgū. Eiropa nepārtraukti uzrāda paaugstinātas spējas aizsargāt visus Eiropas iedzīvotājus pret bīstamiem nepārtikas ražojumiem. RAPEX sistēma ir neatņemama sastāvdaļa ES centienos patērētāju aizsardzības jomā. 2012.gadā veiktās izpildes rezultāti demonstrē paaugstinātu piesardzību, bet mēs nedrīkstam apstāties pie jau sasniegtā. Tādēļ EK šā gada sākumā iesniedza jaunus tiesību aktu priekšlikumus par ražojumu drošumu un tirgus uzraudzību," ziņojuma rezultātus komentēja par veselības un patērētāju politiku atbildīgais komisārs Tonio Borgs.
Visvairāk jeb 15% no visiem brīdinājuma ziņojumiem par bīstamām nepārtikas precēm pērn nosūtījusi Ungārija, kam seko Bulgārija (14%), Spānija (10%), Vācija (9%) un Lielbritānija (8%). Latvija uz RAPEX pērn nosūtījusi 12 ziņojumus, Igaunija ‒ 15, bet Lietuva ‒ 35.
Tā kā vislielākais bīstamo preču skaits ES tiek ievests no Ķīnas, "lai uzlabotu situāciju, ES divpusēji sadarbojas ar Ķīnu informācijas apmaiņā starp iestādēm un komunikācijas pasākumu jomā, ES un Ķīna drīz nāks klajā ar videomateriālu sēriju, kuros stāstīts par Ķīnas ražotājiem un Eiropas importētājiem, sniedzot informāciju par ražojumu drošumu".
RAPEX ir ES ātrās ziņošanas sistēma starp dalībvalstīm un EK par nepārtikas ražojumiem. Sistēmas uzdevums ir ātri izplatīt informāciju par potenciāli bīstamām patēriņa precēm. Tas ļauj agrāk identificēt un agrāk atsaukt no ES tirgiem tādus ražojumus, kas var radīt risku patērētājiem, piemēram, tāds bērnu apģērbs, tekstilizstrādājumi un elektroierīces, kas neatbilst drošības standartiem.
BNS, Foto: shutterstock