Pēc nekārtībām darbu atsāk Bangladešas apģērbu fabrikas
Simtiem apģērbu fabriku Bangladešas rūpniecības centrā piektdien atsāka darbu, kad vairākas dienas bija slēgtas saistībā ar darbinieku sarīkotajām nekārtībām pēc traģēdijas, kad sabruka astoņstāvu ēka.
Bangladešas Apģērbu ražotāju un eksportētāju asociācija šonedēļ slēdza fabrikas Ašulijas rūpniecības rajonā galvaspilsētas Dhakas pievārtē, kad desmitiem tūkstoši darbinieku sarīkoja nekārtības.
Simtiem fabrikās Ašulijā darbs bija apstājies kopš 24.aprīļa, kad netālu no rūpniecības rajona sabruka astoņstāvu ēka, kurā atradās vairākas apģērbu ražotnes, prasot 1127 cilvēku dzīvību un radot jautājumus par drošības apstākļiem nozarē.
Bangladešas Apģērbu ražotāju un eksportētāju asociācija, kas pārstāv 4500 valstī strādājošo apģērbu ražotāju, ceturtdienas vakarā nolēma atsākt darbu fabrikās, jo saņēma valdības garantijas par "visaugstākās drošības" nodrošināšanu ražotnēs.
Asociācijas viceprezidents Šahidullāhs Azims piektdien apliecināja, ka visas ražotnes Ašulijā darbu ir atsākušas. Darbā ieradušies 60‒70% strādājošo, jo tradicionāli piektdiena Bangladešā ir brīvdiena. Pagaidām nav informācijas par nekārtībām.
Lielākā daļa no Bangladešas apģērbu ražotnēm, kas gatavo produkciju tādiem Rietumu mazumtirgotājiem kā "Walmart", H&M, "Tesco", "Inditex" un "Carrefour", ir bāzētas Ašulijā.
Strādnieki demonstrācijās pieprasīja nāvessodu sabrukušās astoņstāvu ēkas īpašniekam, kā arī pieprasīja algu paaugstinājumu.
Bangladešas apģērbu fabrikās, no kurām daudzas izpilda attīstīto valstu mazumtirdzniecības firmu pasūtījumus, cilvēki strādā desmit līdz divpadsmit stundu dienā sešas dienas nedēļā, bet minimālā mēnešalga šajā sektorā kopš 2010.gada jūlija ir 3000 taku (20,68 lati), savukārt pirms tam tā bija 1 662,50 taku (11,46 lati). Valdība ir solījusi izskatīt jautājumu par algu paaugstināšanu, izveidojot darba grupu, kas lems par minimālās algas paaugstināšanu apmēram trim miljoniem nozarē strādājošo, kā arī valdība jau ir apstiprinājusi darba likumu grozījumus, kas ļauj apģērbu ražošanā strādājošajiem vieglāk veidot arodbiedrības.
Bangladeša ir otra lielākā apģērbu ražotāja pasaulē, kuras gada apgrozījums ir apmēram 11 miljardi latu. Nozare veido 80% no Bangladešas eksporta kopapmēra.
Romas katoļu baznīcas pāvests Francisks darba apstākļus un atalgojumu Bangladešas apģērbu fabrikās ir pielīdzinājis verdzībai.
BNS