Afganistānā strauji pieaudzis par "morāliem noziegumiem" notiesāto sieviešu skaits
Afganistānā strauji pieaudzis par "morāliem noziegumiem" notiesāto un cietumā ieslodzīto sieviešu skaits, otrdien paziņojusi starptautiskā cilvēktiesību aizsardzības organizācija "Human Rights Watch" (HRW).
Afganistānas Iekšlietu ministrijas publiskotie statistikas dati liecina, ka 18 mēnešu laikā par "morāliem noziegumiem" notiesāto sieviešu un meiteņu skaits palielinājies par 50% no 400 līdz 600.
Vairums no šīm 600 sievietēm ir seksuālo noziegumu un vardarbības upuri, kas aizbēguši no saviem pāridarītājiem.
"Četrus gadus pēc tam, kad pieņemts likums par vardarbību pret sievietēm, un 12 gadus pēc talibu varas sievietes joprojām tiek ieslodzītas par to, ka ir upuri piespiedu laulībām, vardarbībai ģimenē vai izvarošanai," norādīja HRW Āzijas nodaļas direktors Breds Adams.
Viena no cietušajām sievietēm HRW atklāja, ka piespiesta salaulāties 12 gadu vecumā. Vīrs pakļāvis viņu seksuālai vardarbībai un pēc deviņiem gadiem laulībā un trim bērniem apsūdzējis viņu par aizbēgšanu ar citu vīrieti, ko viņa patiesībā ne reizes nav satikusi.
Sievietei par to tik piespriests piecarpus gadu cietumsods. Aresta brīdī viņa bija stāvoklī, un bērns nomira cietumā trīs nedēļas pēc piedzimšanas.
Komentējot drūmos statistikas datus, HRW direktors pieļāva, ka Afganistānas varasiestādes, iespējams, vairs nejūt vajadzību atbalstīt sieviešu tiesības, ņemot vērā, ka NATO kaujas spēki jau nākamgad pametīs valsti.
Viņš pauda bažas, ka starptautiskā sabiedrība, koncentrējoties uz Afganistānas drošību nākotnē, acīmredzot, ir aizmirsusi par nepieciešamībai aizsargāt arī sievietes un meitenes pēc 2014.gada.
HRW aicināja Afganistānas prezidentu Hamidu Karzai izdot dekrētu, kurā skaidri norādīts, ka saskaņā ar valsts likumiem aizbēgšana nav noziegums, un aicināja Iekšlietu ministriju gādāt, lai visā valstī beidzot tiktu īstenots 2009.gadā ar Karzai dekrētu pieņemtais likums, kas aizliedz vardarbību pret sievietēm, precības ar bērniem un piespiedu laulības.
Lai gan likums pieņemts jau pirms četriem gadiem, līdz šim šādas normas parlamentā nav tikušas apstiprinātas.