Pasaulē

Turcijā briest jauni protesti; Taksima laukumu bloķējusi policija

Jauns.lv

Turcijā svētdien briest jaunas protesta akcijas pēc naktī notikušās policijas operācijas, kurā tika laista darbā asaru gāze un ūdensmetēji, lai padzītu protestētājus no Gezi parka Stambulas centrā. Svētdien uz mītiņu gatavojas pulcēties valdības atbalstītāji, bet šī nakts saskaņā ar aculiecinieku teikto bijusi viena no nemierīgākajām kopš protestu sākuma.

Turcijā briest jauni protesti; Taksima laukumu blo...

"Taksima laukuma solidaritāte", kas tiek uzskatīta par visreprezentatīvāko jaunizveidojušās protestu kustības organizāciju, nosaukusi uzbrukumu par brutālu, norādot, ka tajā cietuši simtiem cilvēku. Kā norādīts tās paziņojumā, varasiestādes pārvērtušas "Gezi parku un visu valsti kaujasdarbības zonā".

Stambulas gubernators Huseins Avni Mutlu tikmēr paziņojis, ka ievainoti 29 cilvēki, bet neviens no viņiem neesot cietis nopietni.

Sākoties operācijai, daļa Gezi parka protestētāju patvērās tuvējās pieczvaigžņu viesnīcās, atstājot aiz sevis tikai tukšas teltis, tomēr atsevišķas grupiņas visas nakts gaitā iesaistījās sadursmēs ar policiju. Daudzi cilvēki, kas nonākuši zem ūdensmetēju strūklas, ziņojuši, ka ūdenim pievienotas vielas, kas kairina un pat apdedzina ādu.

Turcijas Eiropas lietu ministrs Egemens Bagišs iepriekšējā vakarā aicināja protestētājus atgriezties mājās, paziņodams, ka turpmāk valdība būs spiesta uzskatīt visus, kas dosies uz Taksima laukumu, par "teroristisku organizāciju atbalstītājiem vai biedriem". Pēc viņa teiktā, protesti varētu nākt par labu vienīgi "dažām separātistu organizācijām, kas grib izjaukt mieru un, izvēloties vandalismu un teroru".

Mediji ziņo, ka Stambulas Taksima laukums šobrīd ir tukšs un kluss. Visas ielas, kas ved laukuma virzienā, pilnībā bloķējusi policija, kas turpina dzenāt protestētājus. Ar speciālo tehniku tiek novāktas uz ātru roku celtās barikādes.

Tikmēr uz savu manifestāciju Stambulā gatavojas valdības atbalstītāji. Kā sestdien valdošās Taisnīguma un attīstības partijas (AKP) priekšvēlēšanu mītiņā Ankarā paziņoja premjerministrs Redžeps Tajips Erdogans, "Taksima laukumam jābūt tukšam, un, ja tas netiks atbrīvots, šīs valsts drošības dienesti zinās, kā to atbrīvot".

Savukārt sociālajos tīklos izskan aicinājumi pulcēties uz atbildes mītiņu, mudinot panākt, lai tajā piedalītos miljons cilvēku, bet viena no lielākajām Turcijas arodorganizācijām - Valsts kalpotāju arodbiedrību konfederācija - aicinājusi jau pirmdien rīkot vispārēju streiku.

Gandrīz desmit tūkstoši cilvēku pulcējušies uz protesta akciju Ankarā. Mītiņi notiek arī Izmirā un citās pilsētās, bet ziņas par sadursmēm līdz šim saņemtas galvenokārt no Stambulas, Ankaras un Adanas.

Nemieri, kas pārņēmuši Turciju, sākās kā miermīlīga sēdošā demonstrācija, kuru organizēja vides aktīvisti, lai glābtu 600 Gezi parka kokus, ko bija paredzēts nocirst, lai uzbūvētu jaunu tirdzniecības kompleksu. 31.maijā policija mēģināja ar spēku sēdošo demonstrāciju pārtraukt, taču tas izsauca plašu sabiedrības slāņu sašutumu, un protesti pārņēma arī citas Turcijas pilsētas, izvēršoties nacionāla mēroga protesta kustībā, kuras dalībnieki pauž neapmierinātību ar Erdogana valdības arvien pieaugošo autoritārismu.

Sākotnēji Erdogans ieņēma krasi noraidošu nostāju pret protestētājiem, paziņojot, ka demonstranti esot "laupītāji" un "ekstrēmisti", kurus finansējot no ārvalstīm. Piektdien viņš tomēr paziņoja, ka piekrīt apturēt pretrunīgi vērtēto jaunbūvi, kamēr tiesa nebūs šajā jautājumā teikusi galīgo vārdu. Premjerministrs arī apsolīja, ka pat gadījumā, ja tiesa atzīs projekta likumību, viņš šajā jautājumā sarīkošot tautas nobalsošanu.

Tomēr protestētāji uzsvēruši, ka viņu uzsāktās kustības mērķi ir daudz plašāki nekā vienīgi Gezi parka glābšana. "Mēs turpināsim savu pretestību jebkurai netaisnībai un negodīgumam, kas notiek mūsu valstī. Tas ir tikai sākums," savā paziņojumā norādīja "Taksima laukuma solidaritāte".

LETA, AFP