Katalonija grasās ierobežot musulmaņu sieviešu parandžu nēsāšanu
Musulmaņu sieviete parandžā.
Pasaulē

Katalonija grasās ierobežot musulmaņu sieviešu parandžu nēsāšanu

Jauns.lv

Sabiedriskās drošības apsvērumu dēļ Katalonijas valdība plāno "kontrolēt" musulmaņu sieviešu tradicionālo sejas aizsegu valkāšanu sabiedriskās vietās.

Katalonija grasās ierobežot musulmaņu sieviešu par...

Ierosinātais likumprojekts attiecas uz plīvuriem, kas aizsedz seju, kā arī citām galvas segām, tostarp maskām un ķiverēm, trešdien parlamentam norādīja Katalonijas iekšlietu ministrs Ramons Espadalers.

Ministrs pauda pārliecību, ka šim likumprojektam nav nekāda sakara ar reliģiskiem jautājumiem, bet ar sabiedrības drošību.

"Tas nav vispārējs aizliegums. Tāds mūs nekur nenovestu un pārkāptu pamattiesības," norādīja Espadalers.

"Mēs vēlamies būt iejūtīgi," viņš piebilda, aicinot noturēt "rūpīgas, vērīgas un atklātas debates", lai panāktu saskaņu.

Katalonijā, tāpat kā pārējā Eiropā, musulmaņu sievietes visbiežāk valkā hidžābus - dažādu krāsu šalles, kas neaizsedz seju. Burkas un nikābi Eiropā ir daudz retāk izplatīti.

Burka ir apģērba gabals, kas nosedz visu sievietes ķermeni. Ap acīm tam ir izšūts atvērums. Nikābs ir plīvurs dažādās krāsās, bieži vien melns, kas aizsedz degunu un muti.

Spānijas Augstākā tiesa martā anulēja burkas aizliegumu, ko iepriekš bija pieņēmušas vairākas pašvaldības, tostarp Katalonijas pilsēta Lerida. Tiesa norādīja, ka vietējām varasiestādēm nav tiesību regulēt pamata tiesības.

Tiesa arī secināja, ka pilsētas dome pārkāpusi Eiropas Cilvēktiesību konvenciju.

Komentējot iepriekšējo likumu neveiksmi, Espadalers norādīja, ka "citu pilsētu pašvaldību ietais ceļš nav pareizais, bet problēma pastāv, un mēs nevēlamies skatīties sāņus".

Ministrs norādīja, ka jaunais likumprojekts attiecas arī uz demonstrantiem un protestētājiem, kas mēdz aizsegt sejas.

Francijā un Beļģijā burkas jau ir aizliegtas, un arī Itālija un Nīderlande apsvērusi šādu iespēju.

Spānija vēl nav pieņēmusi valsts mēroga likumu šajā jautājumā, un Katalonijas valdības virzītais likumprojekts, ja tas tiks apstiprināts, būs pirmais, ko pieņēmusi kāda no Spānijas reģionālajām valdībām.

LETA, Foto: wikipedia.org