Tunisijas valdība opozīcijas līdera slepkavībā vaino salafistus
Tunisijas opozīcijas līdera Muhameda Brahmi slepkavību pastrādājis radikālās sunnītu salafistu kustības loceklis, piektdien paziņoja iekšlietu ministrs Lotfi Bendžedu.
"Pirmie izmeklēšanas rezultāti liecina, ka iesaistīts ir salafistu ekstrēmists Bubakers Hakims," preses konferencē, kas sarīkota nākamajā dienā pēc atentāta, paziņoja ministrs.
Kā ziņots, Tunisas pievārtē pie savas mājas ceturtdien tika nošauts ietekmīgais opozīcijas pārstāvis Brahmi, kas bija kreiso partiju koalīcijas - Tautas frontes - dibinātājs un galvenais koordinators un Tunisijas Konstitucionālās sapulces loceklis.
7.jūlijā viņš atkāpās no Tautas frontes ģenerālsekretāra amata, paziņojot, ka organizācijā esot iefiltrējušies islāmisti.
Viens no organizācijas līderiem intervijā Tunisijas radio pavēstīja, ka slepkava no garāmbraucoša motocikla sašāvis automašīnā sēdošo Brahmi viņa sievas un bērnu acu priekšā. Savukārt televīzijas kanāls "Watanya" vēsta, ka upura ķermenī tiešā tēmējumā raidītas 11 lodes.
Tunisijas Konstitucionālā sapulce piektdien izsludinājusi valstī sēras.
Tikmēr Brahmi slepkavība izraisījusi plašus protestus, un arodbiedrības izsludinājušas vispārējo streiku.
Nacionālā lidsabiedrība "Tunisair" pārtraukusi lidojumus, un savus reisus uz Tunisiju atcēlušas arī Eiropas aviokompānijas.
Arodbiedrības UGTT ģenerālsekretāra vietnieks Sami Tahri ziņo, ka streikam pievienojušies visos sektoros strādājošie, tostarp bankās, veselības aprūpē un sabiedriskajā transportā.
Cita opozīcijas līdera - Čokri Belaida - slepkavība, kas notika 6.februārī, Tunisijā izraisīja nopietnu politisko krīzi. Kreisi noskaņotais Brahmi nebija tik ietekmīga opozīcijas figūra, bet arī viņš bija pazīstams kā pie varas esošās islāmistu partijas "Ennahda" ("Renesanse") kritiķis.
Iekšlietu ministrs piektdien paziņojis, ka abu opozīcijas līderu slepkavībās izmantots viens ierocis.
"Ennahda" paudusi nožēlu par notikušo, nosaucot Brahmi slepkavību par "nežēlīgu noziegumu, kas pelna nicinājumu", un "traģēdiju visai Tunisijai.
"Ennahda" nāca pie varas Konstitucionālās sapulces vēlēšanās pēc 2011.gada revolūcijas, kurā tika gāzts prezidents Zins el Abidins ben Ali, bet pēdējā laikā valdošajai partijai nākas saskarties ar pieaugošu tautas neapmierinātību, ko rada gan ekonomiskās problēmas, gan radikālo islāmistu kustības aktivizēšanās.
Februārī, kad tika nogalināts Belaids, daudzi Tunisijā apsūdzēja valdošo partiju, ka tā nav darījusi visu, lai apvaldītu islāmistu vardarbību, vai pat uzkūdījusi to, kā uzskata viena daļa kritiķu. Pati partija šīs apsūdzības noliedz.
Izplatoties ziņām par Brahimi slepkavību, jau ceturtdien tūkstošiem saniknotu protestētāju izgāja gan galvaspilsētas, gan noslepkavotā politiķa dzimtās pilsētas un par Arābu pavasara šūpuli uzskatītās Sīdī Bū Zeidas ielās.
Policija Tunisā pielietoja asaru gāzi, lai izklīdinātu demonstrantus, kas mēģināja uzsliet telti un aicināja uz nepārtraukto sēdošo demonstrāciju, lai pieprasītu valdības atkāpšanos.
Tunisijas laikraksti piektdien prognozē situācijas destabilizāciju, un avīze "La Presse" brīdina, ka valsts tuvojas "ellei".
Savukārt laikraksts "Le Quotidien" norāda, ka tie nav atsevišķi vardarbības akti, jo "vardarbība pārvērsta sistēmā".
"Kas to izdarījis? Cilvēki, kas apņēmušies sagrābt varu vai palikt pie varas," raksta avīze, nepārprotami norādot uz "Ennahda".
Analītiķis Sami Brahems atzīst, ka Belaida slepkavības iemesli ir tādi paši kā atentātam pret Brahmi - centieni apturēt valsts pāreju uz demokrātiju.
Lielākās opozīcijas partijas "Nidaa Tounes" ("Tunisijas aicinājums") līderis Bedži Saids Esebsi notikušajā arī vaino pie varas esošo "Ennahda", jo tā nav atklājusi Belaida slepkavību.
LETA