Īrijā stājies spēkā likums, kas ļauj veikt abortus atsevišķos gadījumos
Īrijas prezidents Maikls Higinss otrdien parakstīja likumu, kas ļauj veikt abortus atsevišķos gadījumos, un līdz ar to šis likums ir stājies spēkā.
"Prezidents Higinss šodien parakstīja likumu, un tas stājās spēkā," teikts prezidenta kancelejas paziņojumā.
Jau vēstīts, ka parlaments šomēnes pieņēma pretrunīgu reakciju sabiedrībā izraisījušo likumu, kas ļauj abortu veikt atsevišķos gadījumos, ja grūtniecība apdraud sievietes dzīvību.
Likumprojekts tika izstrādāts pēc tam, kad grūtniecības komplikāciju dēļ pērn Īrijā mira sieviete no Indijas.
Tiesību akti par abortiem pārsvarā katoļticīgo apdzīvotajā Īrijā sabiedrības uzmanības centrā nonāca pēc tam, kad pērn oktobrī slimnīcā Īrijā mira 31 gadu vecā Savita Halapanavara. Sieviete vēlējās izbeigt grūtniecību, kad radās komplikācijas un ārsti paziņoja, ka viņa mazuli zaudēs.
Lai gan sievietes dzīvībai draudēja briesmas, ārsti atteicās veikt abortu, un viņa dažas dienas pēc spontānā aborta mira, jo bija notikusi asins saindēšanās.
Jaunais likums ļauj veikt abortu, ja ārsti ir noteikuši, ka pastāv reāli un būtiski riski mātes dzīvībai.
Saskaņā ar šo likumu abortu drīkst veikt arī tad, ja viens akušieris un divi psihiatri secina, ka pastāv reāli riski, ka grūtniece izdarīs pašnāvību.
Likuma pants par pašnāvības riskiem ir īpaši sašķēlis sabiedrību, jo daļa norāda, ka tas radīs liberālākus apstākļus abortu veikšanai Īrijā.
Īrijas premjerministrs Enda Kenijs ir atklājis, ka saistībā ar likumu ir saņēmis ar asinīm rakstītas vēstules, un likuma pretinieki premjeru ir nodēvējuši par slepkavu.
Tomēr daļa cilvēku uzskata, ka likums ir pārāk ierobežojošs un neļauj abortu veikt gadījumos, kad grūtniecības laikā auglim tiek atklātas fatālas anormālības, vai arī incesta vai izvarošanas gadījumā.
Lielbritānijas Veselības ministrijas dati liecina, ka 3982 sievietes, tostarp 124 nepilngadīgas, 2012.gadā no Īrijas ieradušās Anglijā vai Velsā, lai izbeigtu grūtniecību. Dati liecina, ka no 1980.līdz 2012.gadam tādu ir bijis vairāk nekā 150 tūkstoši.
2010.gadā Eiropas Cilvēktiesību tiesa atzina, ka Īrija nav nodrošinājusi konstitucionālās tiesības veikt abortu gadījumos, ja mazuļa gaidības apdraud sievietes dzīvību.