Somālijā nolaupītās Amandas stāsts: sita, badināja un grupveidā izvaroja. VIDEO
Viesmīle Amanda Lindhouta kopā ar savu draugu, fotogrāfu Nigelu, uz nabadzīgo Somāliju aizlidoja tālajā 2007.gadā. Viņu mērķis bija apskatīt šo zemi, un tagad abi ceļotāji teic, ka laikam bijuši ļoti naivi. Trīs dienas pēc ierašanās Somālijā pāri nolaupīja, un turpmākie 15 mēneši bija visīstākā elle.
Bijusī viesmīle Amanda nu pievērsusies žurnālistikai un Somālijā piedzīvoto notikumu dēļ itin labi spējusi attīstīt karjeru šajā jomā.
Arī pirms sešiem gadiem nabadzīgā Somālija bija ļoti nestabila valsts un bīstama visiem, kas vien pietuvojas tās krastiem. Taču austrāliešu fotogrāfs Nigels ļoti alka tur nokļūt, un viņš pierunāja amerikānieti Amandu kļūt par viņa ceļabiedreni. Amandai tolaik bija 24 gadi un viņa bija ļoti iemīlējusies dažus gadus vecākajā Nigelā. Fotogrāfu allaž fascinējušas kara zonas, lai gan nekad iepriekš viņš nebija devies uz tā dēvētajiem karstajiem pasaules punktiem.
Trešajā dienā kopš ierašanās Somālijā, abus nolaupīja. Nolaupīja arī kādu vietējo žurnālistu, kuru Amanda un Nigels algoja kā savu tulku. Viņu pēc diviem mēnešiem gan atbrīvoja, bet pārim nācies izciest vairāk kā gadu ilgas šausmas. Visu piedzīvoto viņi atklājuši memuāru grāmatā „A house in the sky”, kas dienasgaismu ieraudzīs jaunnedēļ.
Nolaupītāji bija bruņoti kaujinieki, kuri par atbrīvošanu pieprasīja izpirkuma maksu. Amanda un Nigels pameta savu viesnīcu, lai dotos uz kādu bēgļu nometni ārpus galvaspilsētas, un teroristi viņus sagūstīja. Par atbrīvošanu tika prasīti 3 miljoni ASV dolāru. Viņus ieslodzīja tādā kā cietumā, no kurienes izkļūt nebija iespējams. Katrs atradās savā telpā, un Nigels cauri sienai labi varējis saklausīt, kā tiek spīdzināta viņa mīļotā sieviete.
Amandu sita, nedeva ēst un regulāri izvaroja, turklāt grupveidā. Arī Nigelu regulāri piekāva. Caur nelielo lodziņu abu starpā viņi izlēma, ka mokas varētu mīkstināt, ja viņi paziņotu nolaupītājiem, ka vēlas pievērsties islāmticībai. Paziņojums nemīkstināja somāliešu brutalitāti, un spīdzināšana turpinājās. Kā vienas no lielākajām šausmām fotogrāfs atceras dienas, kad teroristi nolēma uzspēlēt tā dēvēto krievu ruleti: pa pusei pielādētu ieroci turēja pie galvas un izšāva. Tā kā prasītie miljoni no ASV valdības nepienāca, abus spīdzināja arvien biežāk. Viņus arīdzan nemitīgi pārveda no vienas vietas uz citu. No bada un netīrības sievietes seju klāja sēnīšu infekcija un izkrita mati, bet Nigels pastāvīgi cieta no caurejas.
Pēc 100 gūstā pavadītām diennaktīm, Amandu Lindhoutu kādā naktī aizveda uz tuksnesi, lika nomesties ceļos un kāds kaujinieks pielika viņai nazi pie rīkles. Viņa lūgusies, lai nenogalina. Nolaupītājs pavēlējis zvanīt Amandas mātei un turēja klausuli pie viņas auss. Mātei tika prasīts viens miljons, pretējā gadījumā meita turpat tuksnesī tiks nogalināta.
Pie nākamās pārvešanas uz citu ieslodzījuma bunkuru, Amanda un Nigels bija kopā. Viņus iemeta kādā telpā, kurai bija neliels lodziņš. Viņi izlēma riskēt un bēgt. Izlīduši pa logu, abi lēca no gandrīz 5 metru augstuma un skrēja tuvākās mošejas virzienā. Viņu kliedzieni pēc palīdzības biedēja vietējos iedzīvotājus, taču daži drosmīgie tomēr līdzēja paātrināt viņu ceļu. Pakaļ bēgļiem dzinās nolaupītāji ar šautenēm, visbeidzot abus panākot. Amanda un Nigels atkal nonāca gūstā, šoreiz – cellei līdzīgā istabiņā, kas pilna ar žurkām.
Par netīrajā cellē pavadīto laiku Amanda raksta, ka piedzīvojusi „neaprakstāmas zvērības”. 2009.gadā mokas beidzās, jo abu ceļotāju ģimenes bija „sakasījušas” vairākus desmitus tūkstošu dolāru, par kuriem somāliešu nolaupītāji izlēma viņus tomēr atbrīvot.
Par visu piedzīvoto Nigels uzrakstīja plašu publikāciju 2011.gadā, bet Amandas grāmata nāks klajā jau drīzumā. Pāris gan vairs nav kopā, viņi pat nesarunājas savā starpā. Amanda Lindhouta nodibinājusi fondu, kas palīdz Somālijas sievietēm.