Asads draud ar "reģionālu karu", ja rietumvalstis uzbruks Sīrijai
Rietumvalstu militārs trieciens pret Sīriju var izraisīt "reģionālu karu" Tuvo Austrumu "pulvermucā", pirmdien intervijā franču laikrakstam "Le Figaro" brīdināja Sīrijas prezidents Bašars al Asads.
"Tuvie Austrumi ir pulvermuca, un deglis paliek īsāks," sacīja prezidents. "Mēs nevaram runāt tikai par Sīrijas atbildi, bet par to, kas notiks pēc pirmā trieciena. Neviens nezina, kas notiks."
"Kad šī pulvermuca uzsprāgs, visi zaudēs kontroli. Haoss un ekstrēmisms izplatīsies. Pastāv reģionālā kara risks," brīdināja Asads.
Francijai, kas paudusi gatavību atbalstīt ASV karu pret Sīriju, vajadzētu apzināties šādas rīcības sekas.
"Katrs, kas strādā pret Sīrijas un tās pilsoņu interesēm, ir ienaidnieks. Francijas tauta nav mūsu ienaidnieks, bet viņu valsts politika ir naidīga Sīrijas tautai," skaidroja prezidents.
"Kamēr Francijas valsts politika būs naidīga Sīrijas tautai, šī valsts būs tās ienaidnieks. Būs pretreakcija - negatīva, protams - pret Francijas interesēm," norādīja Asads.
Par nepieciešamību sarīkot starptautisku militāru intervenci Sīrijā, šādi sodot prezidenta Asada režīmu par ķīmisko ieroču izmantošanu, pēc 21.augusta uzbrukumiem Damaskas pievārtē, aktīvi aģitē Vašingtona.
Sīrijas valdība skaidro, ka ķīmiskos ieročus pielietojuši paši nemiernieki, lai, uzbrukumā melīgi apsūdzot valdību, panāktu rietumvalstu iesaistīšanos karā. Opozicionāri arī cenšas nepieļaut, ka ANO inspektori izmeklē agrāk notikušos incidentus, piemēram 19.martā Han al Asalā, Alepo provincē, kur ķīmiskos ieročus pielietojuši opozicionāri.
ASV centieni izveidot koalīciju iespējamam uzbrukumam Sīrijai ceturtdienas vakarā cieta nopietnu neveiksmi, jo Lielbritānijas parlaments nobalsoja pret Apvienotās Karalistes iesaistīšanos šādā militārā operācijā.
Tomēr, neskatoties uz šo balsojumu, ASV jau paziņojušas, ka ir gatavas rīkoties vienas pašas. Vašingtona joprojām arī cenšas izveidot "intervences koalīciju".
Tiesa gan, daudzas rietumvalstis, arī Itālija, Beļģija un Polija, kā arī jaunattīstības valstis, tostarp Indija un Brazīlija, apliecinājušas, ka neatbalstīs uzbrukumu, kas nav saņēmis ANO Drošības padomes atbalstu. Arī Vācija apliecinājusi, ka nedomā iesaistīties karā pret Sīriju.
ASV uzbrukuma plānus joprojām atbalsta Francija.
Krievija uzskata, ka 21.augusta ķīmisko ieroču uzbrukums bijis nemiernieku provokācija. Arī Vatikāns pret nemiernieku apsūdzībām aicinājis izturēties piesardzīgi.
ASV ir jāiesniedz ANO inspektoriem un Drošības padomei pierādījumi, ka ķīmiskos ieročus Sīrijā pielietojuši valdības spēki, svētdien sacīja Krievijas prezidents Vladimirs Putins.
"Ja viņi (ASV) saka, ka valdības spēki pielietojuši masu iznīcināšanas ieročus, šajā gadījumā ķīmiskos, un saka, ka viņiem ir pierādījumi, tad lai tos uzrāda ANO inspektoriem un Drošības padomei. Atsauces uz to, ka šādi pierādījumi ir, bet tie ir slepeni un viņi to nevienam nevar rādīt, neiztur nekādu kritiku. Tā vienkārši ir necieņa pret saviem partneriem un starptautisko notikumu dalībniekiem. Ja ir pierādījumi, tātad tie ir jāuzrāda. Ja tie nav uzrādīti, tātad to nav," sacīja Putins.
Francijas ģenerālis Vensāns Deports, bijušais militārās akadēmijas "Ecole de Guerre" direktors, vēl ceturtdien prognozēja, ka triecieni Sīrijai būs "vairāk simboliski, nevis militāri".
"Tomēr nedrīkst arī pārspīlēt, jo, ja prezidents Asads mirst vai arī režīms sabrūk, tas varētu novest pie šaušalīgas asinspirts, nacionāla mēroga haosa. Tā būtu vēl viena stratēģiska kļūda, kādu jau mēs pieredzējām Lībijā," atgādināja Deports.
Triecieni tiks veikti īsā laika posmā, un tie būs vērsti pret simboliskiem objektiem - valdības ēkām, armijas komandcentriem, gaisa spēku bāzēm un pat pret prezidenta pili, ja vien skaidri būs zināms, ka tajā neatrodas pats prezidents.
Uzbrukums Sīrijai, ja tāds tiks īstenots, būs ierobežots laika un telpas ziņā, liecina medijiem nopludinātā stratēģiskā informācija dažās Rietumu galvaspilsētās.
Tie nebūs tik jaudīgi, lai vājinātu Sīrijas militāro potenciālu un grozītu spēku līdzsvaru par labu nemierniekiem.
LETA, Foto: AFP/LETA