ASV aviācijas bāzes kuģis iebraucis Sarkanajā jūrā
ASV karaflotes aviācijas bāzes kuģis "Nimitz" līdz ar četriem citiem savas trieciengrupas kuģiem pirmdien iebraucis Sarkanajā jūrā, pavēstīja ASV aizsardzības jomas amatpersonas, šo soli raksturojot kā daļu no "apdomīgās plānošanas" pasākumiem, ja kuģi būs vajadzīgi uzbrukumam pret Sīriju.
Šai karaflotes trieciengrupai gan nav dots rīkojums pārvietoties tālāk uz Vidusjūru, kur, gatavojoties iespējamam spārnoto raķešu triecienam pret Sīriju, jau atrodas pieci ASV eskadras mīnu kuģi un viens desantkuģis.
"Nimitz" pārvietots uz Sarkano jūru, lai šajā reģionā nostiprinātu ASV armijas pozīcijas gadījumam, ja pret Sīriju, ASV amatpersonu vārdiem izsakoties, tiks īstenots "ierobežots uzbrukums".
"Trieciengrupa ir izvietota pozīcijās, lai tā varētu reaģēt uz dažādiem attīstības scenārijiem," sacīja ASV amatpersona, kas nebija pilnvarota publiski izteikties par šo jautājumu.
Atomkuģi "Nimitz" Sarkanajā jūrā pavada kreiseris "Princeton", kā arī trīs eskadras mīnu kuģi "William P. Lawrence", "Stockdale" un "Shoup", apliecināja amatpersonas.
Attiecībā uz pieciem ASV karaflotes kuģiem, kas jau atrodas Vidusjūras austrumdaļā, nav nekādu izmaiņu, tomēr militārie plānotāji turpina situācijas izvērtēšanu, ņemot vērā, ka trieciens ar spārnotajām raķetēm, kas esot sākotnēji bijis plānots nedēļas nogalē, ir atlikts, skaidroja amatpersonas.
Par nepieciešamību sarīkot starptautisku militāru intervenci Sīrijā, šādi sodot prezidenta Bašara al Asada režīmu par ķīmisko ieroču izmantošanu, pēc 21.augusta uzbrukumiem Damaskas pievārtē aktīvi aģitē Vašingtona.
ASV centieni izveidot koalīciju iespējamam uzbrukumam Sīrijai ceturtdienas vakarā cieta nopietnu neveiksmi, jo Lielbritānijas parlaments nobalsoja pret Apvienotās Karalistes iesaistīšanos šādā militārā operācijā.
Tomēr, neskatoties uz šo balsojumu, ASV jau paziņojušas, ka ir gatavas rīkoties vienas pašas. Vašingtona joprojām arī cenšas izveidot "intervences koalīciju".
Tiesa gan, daudzas rietumvalstis, arī Itālija, Beļģija un Polija, kā arī jaunattīstības valstis, tostarp Indija un Brazīlija, apliecinājušas, ka neatbalstīs uzbrukumu, kas nav saņēmis ANO Drošības padomes atbalstu. Arī Vācija apliecinājusi, ka nedomā iesaistīties karā pret Sīriju.
Krievija uzskata, ka 21.augusta ķīmisko ieroču uzbrukums bijis nemiernieku provokācija. Arī Vatikāns pret nemiernieku apsūdzībām aicinājis izturēties piesardzīgi.
Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs vēl pagājušajā nedēļā nosodīja "histēriju" ap ziņojumiem par ķīmisko ieroču pielietošanu un atgādināja, ka Rietumi nav snieguši pierādījumus, ka aiz šī uzbrukuma stāv Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīms.
Krievijas amatpersonas salīdzina iespējamo uzbrukumu Sīrijai ar 2003.gada ASV iebrukumu Irākā, kas tika pamatots ar, kā vēlāk noskaidrojās, nepatiesu izlūkdienestu informāciju, ka diktatora Sadama Huseina bruņojumā ir masu iznīcināšanas ieroči.
ASV ir jāiesniedz ANO inspektoriem un Drošības padomei pierādījumi, ka ķīmiskos ieročus Sīrijā pielietojuši valdības spēki, svētdien sacīja Krievijas prezidents Vladimirs Putins.
"Ja viņi (ASV) saka, ka valdības spēki pielietojuši masu iznīcināšana ieročus, šajā gadījumā ķīmiskos, un saka, ka viņiem ir pierādījumi, tad lai tos uzrāda ANO inspektoriem un Drošības padomei. Atsauces uz to, ka šādi pierādījumi ir, bet tie ir slepeni un viņi to nevienam nevar rādīt, neiztur nekādu kritiku. Tā vienkārši ir necieņa pret saviem partneriem un starptautisko notikumu dalībniekiem. Ja ir pierādījumi, tātad tie ir jāuzrāda. Ja tie nav uzrādīti, tātad to nav," sacīja Putins.
Sīrijas valdība skaidro, ka ķīmiskos ieročus Damaskas apkaimē 21.augustā ir pielietojuši paši nemiernieki, lai, uzbrukumā melīgi apsūdzot valdību, panāktu rietumvalstu iesaistīšanos karā. Opozicionāri arī cenšas nepieļaut, ka ANO inspektori izmeklē agrāk notikušos incidentus, piemēram 19.martā Han al Asalā, Alepo provincē, kur ķīmiskos ieročus pielietojuši opozicionāri.
LETA