Sasniegumi medicīnā ļauj cerēt, ka cilvēki ar muguras smadzeņu traumām spēs atkal staigāt. VIDEO
Šim Rēzus makaka sugas pērtiķim bija daļējs muguras smadzeņu bojājums, kas paralizēja viņa labo kāju. Neiroprotēzes implants ļāva viņam atkal pilnvērtīgi staigāt.
Mugurkaula interfeiss dekodē smadzeņu signālu mehāniskā darbībā, tad pārraida to uz muguras smadzenēm apejot traumas vietu. Ar maziem elektriskiem impulsiem tiek stimulēti nervi, kas darbina konkrētus kāju muskuļus, tādējādi atjaunojot pārvietošanās iespējamību.
Neirozinātnieks Gregoirs Kortīns stāsta: "Mēs ievietojām vienu elektrodu mazā smadzeņu garozas reģionā, kas kontrolē kāju un nosūtījām informāciju no visiem neironiem, kurus mēs ierakstījām datorā, un šis signāls atkal ļāva kājai kustēties. Dators saņemto informāciju nosūtīja uz implantēto stimulatoru, kas spēj sniegt stimulāciju pareizā vietā un laikā, lai atjaunotu kājas kustību."
Pētījums tika veikt Šveices Federālā Tehnoloģiju institūtā, kurā piedalījās arī starptautiski zinātnieki. Citi neiroprotezētāji jau iepiekš devuši invalīdiem kontroli pār protēzu. 2012. gadā komandai izdevās stimulēt paralizētas žurkas muskuļus, lai palīdzētu tai atkal staigāt. Šie sasniegumi muguras smadzeņu stimulācijā attīsta zināšanas jaunā līmenī.
Neiroķiruģe Žoselīna Bloha no Lozannas universitātes slimnīcas stāsta: "Radīt saikni starp smadzeņu signālu dekodētaju un muguras smadzeņu stimulāciju, un ļaut šai komunikācijai eksistēt, tas ir pavisam jauns atklājums."
Šveicē šobrīd notiek klīniski pētījumi, lai radītu implanta iespējamību, kas palīdzētu cilvēkiem ar muguras smadzeņu traumām. Pētījums ir publicēts arī zinātniskajā žurnālā "Nature".