Drēbju šuvēji Bangladešā cīnās par to, lai algas sasniegtu vismaz 55 latus mūsu valūtā
Saniknotie Bangladešas apģērbu fabriku strādnieki pirmdien aizdedzināja ražotnes un iesaistījās sadursmēs ar policiju, jau trešo dienu galvaspilsētas Dhakas pievārtē pieprasot minimālās mēnešalgas palielināšanu, lai tā sasniegtu nepilnu 55 latu vērtību.
Gazipuras rūpnieciskā rajona Dhakas pievārtē policijas priekšnieks Abduls Batens sacīja, ka jaunākajam demonstrāciju vilnim pievienojušies līdz 200 tūkstošiem strādnieku, kas uzbruka fabrikām, vismaz divas no tām aizdedzinot.
Viņa vietnieks Mustafizurs Rahmans piebilda, ka rajonā, kur atrodas vairāki simti dažādu fabriku, pirmdien ir slēgtas ap 300 apģērbu ražotnes, kas izgatavo apģērbus tādiem Rietumu mazumtirgotājiem kā "Walmart". Fabrikas slēgtas, jo demonstranti uzbruka tām ražotnēm, kur darbs nebija pārtraukts".
Policija ir raidījusi asaru gāzi un gumijas lodes, lai izklīdinātu vardarbīgos protestus.
Ražotāji paziņoja, ka pirmdienas protesti ir plašākie apģērbu ražošanas sektorā kopš 2010.gada, kad demonstranti piespieda valdību un fabriku īpašniekus palielināt minimālo mēnešalgu līdz 3000 takām (20,68 latiem). Pirms tam tā bija 1662,50 taku (11,46 lati).
Protesti par mazajām algām, sociālajām garantijām un sliktajiem darba apstākļiem Bangladešas apģērbu ražošanas sektorā ir saasinājušies kopš aprīļa, kad netālu no galvaspilsētas sabruka astoņstāvu ēka, kurā atradās vairākas apģērbu ražotnes, prasot 1127 cilvēku dzīvību un radot jautājumus par drošības apstākļiem nozarē.
Sadursmēs ar policiju Savārā, kur notika aprīļa negadījums, ievainoti 20 cilvēku, paziņoja policija.
Valdības izveidota komisija un arodbiedrības jūnijā pieprasīja minimālās mēnešalgas pacelšanu līdz 8114 takām (54,2 latiem), bet fabriku īpašnieki noraidīja prasību, paskaidrojot, ka drūmo ekonomikas apstākļu dēļ algas var palielināt vien par 20% - līdz 3600 takām (24 latiem).
Bangladeša ir otra lielākā apģērbu ražotāja pasaulē, un šīs jomas gada apgrozījums šajā valstī ir apmēram 11 miljardi latu. Apģērbu ražošanas sektors veido 80% no Bangladešas eksporta kopapmēra.
BNS, Foto: AFP/LETA