Iecienītajiem enerģijas dzērieniem Francija izlemj paaugstināt nodokli
"Red Bull", "Monster", "Burn" un citi enerģijas dzērieni nav pārāk veselīgi, sevišķi bīstama ir to jaukšana alkoholiskajos koteiļos. Tomēr cilvēki tos pērk un dzer. Lai akcentētu dzērienu bīstamību, Francija šos šķidrumus apliks ar paaugstinātu nodokli.
Francijas parlamenta apakšpalāta ceturtdien apstiprināja janu nodokli enerģijas dzērieniem, piemēram, "Red Bull", kas noteikts saistībā ar bažām par iedzīvotāju veselību, jo produkti ar augstu kofeīna saturu, kā arvien skaļāk tiek apgalvots, ir bīstami cilvēku, jo īpaši gados jaunu, veselībai.
Pagājušajā mēnesī Francijas pārtikas drošuma aģentūra ieteica bērniem un pusaudžiem izvairīties no tādu populāru dzērienu lā "Red Bull", "Monster" un "Burn" lietošanas, kā arī ieteica tos nelietot kopā ar alkoholu vai intensīvas fiziskās slodzes laikā.
Viens eiro (70 santīmu) par litru lielais nodoklis Francijas valsts budžetā ik gadu ienesīs 60 miljonus eiro (42,2 miljonus latu).
Likumprojektu apstiprināja parlamenta apakšpalāta, bet tam vēl jāgūst parlamenta augšpalātas piekrišana.
Pērn parlaments līdzīgu likumu jau pieņēma, pamatojoties uz enerģijas dzērienu radītajiem riskiem veselībai, lietojot tos kopā ar alkoholu, tomēr to noraidīja Francijas augstākā Konstitucionālā tiesa.
Šoreiz likumprojekts pieņemts, pamatojoties uz enerģijas dzērienu potenciālo kaitējumu veselībā, arī lietojot tos bez alkohola.
Vairākās valstīs enerģijas dzērieni ir izraisījuši bažas veselības speciālistu vidū. Speciālisti norāda, ka tie satur augstu kofeīna līmeni, kas jo īpaši jauniem cilvēkiem rada sirds aritmijas un augsta asinsspiediena riskus.
Video par to, ko veselībai nodara enerģijas dzēriens:
Francijā enerģijas dzērieni tiek tirgoti kopš 2008.gada un joprojām tie tiek uztverti kā "jauna parādība, kas ātri izplatās", norādīja Francijas pārtikas drošuma aģentūra "Anses".
Nepilni deviņi miljoni Francijas iedzīvotāju lieto enerģijas dzērienus un ceturtā daļa no viņiem ir 14-25 gadus veci. Daudzi izvēlas nakts izklaidēs tos lietot kopā ar alkoholu, bet citi tos izmanto fizisko nodarbju laikā.
"Anses" norādīja, ka ir saņemti vairāki ziņojumi par enerģijas dzērienu blakusefektiem uz sirds un asinsvadu sistēmu. Aģentūra arī minēja kādas 16 gadu vecas meitenes nāvi no sirdsdarbības apstāšanās, ko "ļoti iespējams" izraisīja viņas paradums lietot enerģijas dzērienus.
Francijas parlamenta apakšpalātas deputāti ceturtdien nosodīja jauno nodokli, norādot, ka sabiedrības veselības problēmas nevar izmantot jaunu nodevu ieviešanai.
Opozīcijā esošās labējās Francijas Tautas kustības savienības (UMP) pārstāvis Bernārs Akojē norādīja, ka tādiem nodokļiem nav robežu, apgalvojot, ka tie var iznīcināt "konditorejas veikalu, tabakas veikalu, vīna un alkoholisko dzērienu mazumtirgotāju" biznesu.
Bažas par enerģijas dzērienu kaitīgo ietekmi virmo arī ASV, kur lielāko to zīmolu "Red Bull", "Monster" un "Rockstar" vadības pārstāvjiem vasarā bija jāsniedz savas liecības parlamenta augšpalātas sēdē.
Viņi apgalvoja, ka savus dzērienus bērniem neuzspiež, neskatoties uz to, ka plaši izmanto sociālās saziņas vietnes internetā un sponsorē sporta pasākumus.
2011.gada decembrī Francija jau pieņēma nodokli saldinātajiem dzērieniem, kas bija daļa no valdības centieniem cīnīties pret sabiedrības aptaukošanos.
BNS, Kasjauns.lv, Foto: Scanpix