Pasaulē

Toksisks piesārņojums pasaulē apdraud 200 miljonus cilvēku

Jauns.lv

200 miljonus cilvēku visā pasaulē apdraud toksisks piesārņojums, pirmdien brīdināja vides aizsardzības organizācijas, publicējot pasaules visvairāk piesārņoto rajonu sarakstu.

Toksisks piesārņojums pasaulē apdraud 200 miljonus...

"Mēs lēšam, ka piesārņojums apdraud vairāk nekā 200 miljonu cilvēku veselību jaunattīstības pasaulē," paziņoja ASV bāzētās organizācijas "Blacksmith Institute" vadītājs Ričards Fulers.

"Blacksmith Institute" un "Šveices Zaļais krusts" publicēja sarakstu "Pasaules visvairāk piesārņotās vietas", kurā ir 10 šādi objekti. Šāds saraksts, kas publicēts pirmoreiz kopš 2007.gada, ir sastādīts, balstoties uz vairāk nekā 2000 riska novērtējumiem piesārņotās vietās 49 valstīs.

Starp jauniekļautiem objektiem šajā sarakstā ir Agbogblošijas elektronisko atkritumu pārstrādes rūpnīca Ganas galvaspilsētā Akrā. Gana katru gadu ieved apmēram 215 tūkstošus tonnu elektronisko atkritumu galvenokārt no Rietumeiropas, un ir gaidāms, ka līdz 2020.gadam šis daudzums divkāršosies.

Vislielākos draudus videi šajā objektā rada vara ieguve,dedzinot kabeļus, kuru sastāvā ir dažādi smagie metāli, ieskaitot svinu. Augsnes paraugos Agbogblošijas elektronisko atkritumu pārstrādes rūpnīcas apkaimē ir konstatēta svina koncentrācija, kas 45 reizes pārsniedz pieļaujamo līmeni.

Jauns objekts šajā sarakstā ir arī Čitarumas upes baseins Rietumjavas provincē Indonēzijā. Čitarumas upe, kuras baseinā dzīvo deviņi miljoni cilvēku un darbojas apmēram 2000 rūpnīcas, ir piesārņota ar dažādiem toksiskiem elementiem, tostarp alumīniju un mangānu.

Šīs upes ūdens tiek lietots uzturā un rīsu lauku apūdeņošanai, bet tā pārbaudēs konstatēta svina koncentrācija, kas vairāk nekā 1000 reižu pārsniedz ASV pieļaujamās normas.

Jauni objekti šajā sarakstā ir arī zelta ieguves rajons Indonēzijai piederošajā Kalimantānas salas daļā, Hazaribaghas ādas miecētavu rajons Bangladešā, Nigēras upes delta Nigērijā un Matansas-Riačuelo upes baseins Argentīnā.

Jaunajā sarakstā vairāki objekti saglabājušies no 2007.gada, tostarp Černobiļas AES katastrofas zona Ukrainā un Zambijas vara ieguves pilsēta Kabve. 2007.gada sarakstā dominēja objekti Ķīnā un Indijā, bet jaunajā sarakstā šīs valstis vairs nav pārstāvētas.  

BNS