NASA palaiž Marsa atmosfēras izpētes robotu
ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa pārvalde (NASA) pirmdien no kosmodroma Kanaveralas zemesragā Floridas štatā uz Marsu palaida jaunāko bezpilota izpētes robotu "Maven", kas ar atmosfēras pētījumiem centīsies atklāt seno mīklu par radikālajām sarkanās planētas klimata izmaiņām.
"Maven" pie Marsa nonāks līdz nākamā gada rudenim, kopumā veicot vairāk nekā 700 miljonus kilometru.
Zinātnieki vēlas noskaidrot, kādēļ Marss no siltas un mitras planētas savos pirmajos miljards pastāvēšanas gados ir kļuvusi par aukstu un sausu vietu pašlaik. Sākotnējā Marsa atmosfēra bija pietiekami bieza, lai noturētu ūdenu un varētu nodrošināt mikrobu dzīvību, tomēr liela daļa tādas atmosfēras ir zudusi Kosmosā, jo to noārdījusi Saule.
"Mēs vēlamies zināt, kas notika," sacīja NASA galvenais Marsa pētnieks Maikls Meijers.
Lai to noskaidrotu "Maven" pavadīs veselu Zemes gadu, mērot atmosfēras gāzes pēc tam, kad nākamā gada 22.septembrī sasniegs Marsu.
Tā ir NASA 21.misija uz Marsu kopš pagājušā gadsimta 60.gadiem. Tomēr tā ir pirmā, kas veltīta Marsa augšējās atmosfēras izpētei.
Misijas izmaksas ir 671 miljons ASV dolāru (349 miljonus latu).
"Maven" nosaukums ir veidots no angļu valodas vārdiem, kas nozīmē Marsa atmosfēra un gaistošā evolūcija. Tam ir astoņi zinātniski instrumenti. Marsa izpētes robots ir 2450 kilogramus smags, tā spārnu plētums ir 11,4 metri.
Atšķirībā no 2011.gadā palaistā izpētes robota "Curiosity", "Maven" eksperimentus veiks no orbītas ap Marsu, nevis tā virsmas. Tās planētai pietuvosies 125 kilometru attālumā.