Pasaulē

ASV atbalstīs Francijas centienus stabilizēt situāciju Centrālāfrikas Republikā

Jauns.lv

ASV armija atbalstīs Francijas centienus stabilizēt situāciju Centrālāfrikas Republikā (CĀR), palīdzot nogādāt turp Āfrikas Savienības karavīrus, pirmdien paziņojušas Savienoto Valstu amatpersonas.

ASV atbalstīs Francijas centienus stabilizēt situā...

ASV aizsardzības ministrs Čaks Heigels devis rīkojumu amerikāņu spēkiem sākt Āfrikas Savienības karavīru transportēšanu no Burundi uz CĀR, informēja ministra preses pārstāvis.

Heigels šādu lēmumu pieņēmis pēc telefonsarunas ar Francijas aizsardzības ministru Žanu Īvu Ledriānu, kurš pieprasījis "ierobežotu" ASV militāro palīdzību, lai atbalstītu starptautiskos centienu CĀR.

"Savienotās Valstis pievienojas starptautiskajai sabiedrībai šajos pūliņos, jo mēs uzskatām, ka nepieciešama tūlītēja rīcība, lai novērstu humānu un cilvēktiesību krīzi Centrālāfrikas Republikā," norādīts preses pārstāvja paziņojumā.

Jau vēstīts, ka saskaņā ar pagājušajā nedēļā pieņemto ANO Drošības padomes rezolūciju Francija nosūtījusi savus karavīrus uz CĀR.

Atbalstu guvusī Francijas sagatavotā rezolūcija paredz, ka uz CĀR militārā misijā dosies 3600 Āfrikas spēku karavīri un ap 1200 Francijas militārpersonu.

Francijas karavīri pirmdien sākuši nemiernieku kaujinieku atbruņošanu, un Āfrikas Savienība plāno palielināt savu kontingentu līdz 6000 karavīriem, paredzēto 3600 vietā.

Haoss CĀR sākās, kad nemiernieku koalīcija "Seleka" ("Alianse") 24.martā gāza prezidentu Fransuā Bozizē.

Nemiernieki sagatavoja ceļu tam, ka valstī, kur vairums iedzīvotāju ir kristieši, pirmo reizi prezidenta amatā nokļūst musulmanis - Mišels Džotodija, viens no nemiernieku līderiem.

Viņu par prezidentu, kaut arī negribīgi, atzinuši arī citi Āfrikas līderi apmaiņā pret solījumu, ka valstī notiks atgriešanās pie demokrātijas.

Džotodija oficiāli izformējis grupējumu "Seleka", bet tā biedri - pārsvarā musulmaņu karotāji - sāka izlaupīt un dedzināt ciematus, kā arī slepkavot iedzīvotājus, kuri nebija aizbēguši.

Reaģējot uz šiem notikumiem, kristieši izveidoja savas zemessardzes vienības, kas sāka uzbrukt musulmaņiem.

CĀR pārņem arvien plašāka vardarbība. Notikušas bezprecedenta sadursmes reliģisko kopienu starpā, un starptautiskā sabiedrība paudusi bažas par reliģiska slaktiņa draudiem.

LETA