100 lietas Latvijas simtgadei. 1984. gads: „STRAUMES” ROTAĻLIETAS
Anglijas protestantiskie sektanti sajūsminās par „Straumes” spēļmantām. Katru dienu stāstam par kādu nozīmīgu dienu Latvijas likteņgadā – no 1918. līdz 2018. gadam. Šodien 1983. gada lieta, kas nodarbināja latviešu prātus un rīcību. Bet rīt jau būs 1984. gads.
Latvijā padomjlaika beigu pēdējās pāris desmitgadēs uzaugušo bērnu pasaule nav iedomājama bez „STRAUMES” ROTAĻLIETĀM, kuras, kā 1984. gada novembrī vēsta Daugavpils laikraksts „Avangards” apbūra arī Anglijas kvēkeri. Te gan jāpiebilst, ka tolaik „Avangards” ateismā audzinātajiem latgaliešiem ne ar pušplēstu vārdu nepiemin, kas tie kvēkeri ir. Jādomā, ka daudzi latgalieši, izlasot šo rakstu, tā arī palika neziņā, ka kvēkeri ir protestantisma sekta, kurai nav ne sakramentu, ne ordinētu mācītāju. Tomēr, ka ir slavenā lelle Baiba, ar plastmasas atsperi uzvelkamā rotaļmašīnīte, kā arī labsirdīgais dakteris ar zāļu pudelīti un pavārs ar uz pannas lēkājošo omleti, viņi gan zināja. Un tā Daugavpils rajona avīzīte raksta „Vārds ārzemju viesiem – tikšanās ar Anglijas kvēkeriem”:
„Amizantās kustīgās rotaļlietas un dažādie sarežģītie mājturības tehnikas izstrādājumi, ko ražo Rīgas rūpnīca „Straume”, varētu ieņemt cienīgu vietu Anglijas veikalu skatlogos. Šādu secinājumu pēc uzņēmuma apmeklēšanas izteica Anglijas kvēkeru delegācijas locekļi, kas uzturējās mūsu zemē pēc Padomju Savienības Miera aizstāvēšanas komitejas ielūguma.
Anglijā ir vairāki veikali, kur pārdod diezgan daudz labu mantu, kas ražotas Padomju Savienībā, pastāstīja Lielbritānijas organizācijas „Ziemeļu miera draugu komiteja” sekretārs Rolands Deils. Tās pilnīgi spēj izturēt konkurenci un ir samērā lētas. Šis apstāklis ir sevišķi svarīgs cilvēkiem ar pieticīgiem ienākumiem. Gribētos, lai mūsu zemju savstarpējā tirdzniecība kļūtu rosīgāka. To cenšas veicināt arī mūsu kvēkeru organizācija - Jorkšīras padome Austrumu un Rietumu tirdzniecības jautājumos.
Mūs patīkami pārsteidza fakts, turpināja Rolands Deils, ka Padomju Savienības veikalos pārdod pavisam maz kara rotaļietu. Turpretim mūsu dzimtenē vardarbības kults ir pārņēmis tirdzniecību, televīziju, kino un presi. Rotaļu ieroči un suvenīri nereti ir precīzas kaujas ieroču kopijas. Šādā atmosfērā ir grūti ieaudzināt bērnos miera mīlestību un humānismu. Kvēkeri visiem līdzekļiem aktīvi cīnās pret pašreizējo stāvokli. Mēs, piemēram, aicinām aizliegt ar kara tematiku saistītu Jaungada dāvanu ražošanu un pārdošanu. Ar rotaļām, kurās tiek spēlēts karš, taču sākas ceļš uz īstu karu.
Visu labas gribas cilvēku pienākums ir nodrošināt pašu galveno katra cilvēka laimes priekšnoteikumu - mieru virs zemes, nobeigumā sacīja Rolands Deils.