Latvijas Nacionālās operas ēka. (Foto: LETA)

Latvijas Nacionālajā operā un baletā šosezon būs skatāmi pieci jauniestudējumi

Kultūra
2022. gada 14. septembrī 20:59 2022. gada 14. septembrī 20:59
  Jauns.lv / LETA
Latvijas Nacionālajā operā un baletā (LNOB) apmeklētājiem šosezon būs iespēja vērot divu operu, vienas operetes un divu baletu jauniestudējumus, aģentūru LETA informēja LNOB sabiedrisko attiecību vadītāja Irbe Treile.

Operas jaunās sezonas pirmā pirmizrāde gaidāma 22.septembrī, kad mākslinieki uzstāsies ar Franca Lehāra opereti "Jautrā atraitne". Operetes jauniestudējums operā top muzikālā vadītāja un diriģenta Tomasa Rēznera un režisora Ūves Ērika Laufenberga vadībā.

Baleta pirmizrāde gaidāma 5.novembrī. Uz skatuves satiksies 20. un 21. gadsimta baleta klasika - horeogrāfa Džordža Balančina balets "Serenāde" ar Pētera Čaikovska mūziku un horeogrāfa Edvarda Kluga balets "Carmina Burana" ar Karla Orfa mūziku.

Savukārt 23.februārī priekškars pirmo reizi vērsies Leoša Janāčeka operas "Jenūfa" iestudējumam. Uzveduma veidotājs ir režisors Alvis Hermanis, un tas sākotnēji ticis radīts Briseles operai "La Monnaie", kā arī ir izrādīts Boloņā un Poznaņā.

Baleta "Vijs. Šausmu naktis" pirmizrāde gaidāma 20.aprīlī. Tas tapis pēc Nikolaja Gogoļa ukraiņu folklorā balstītā stāsta motīviem. Jauniestudējuma mūzikas autors ir ukraiņu komponists Oleksandrs Rodionovs, bet horeogrāfs - Radu Poklitaru. "Radošās komandas interpretācijā Gogoļa radītais šausmu stāsts pārtop mūsdienīgā baleta iestudējumā," norāda Treile.

Sezonas pēdējais jauniestudējums 9.jūnijā būs Frančesko Čilea opera "Adriana Lekuvrēra", ko iestudēs franču režisors Vensāns Busārs, kas iepriekš LNOB iestudēja Frānsisa Pulenka operu "Karmelīšu dialogi". Ar "Adrianas Lekuvrēras" pirmizrādi sāksies Rīgas Operas festivāls, kurā tiks izrādīti jauniestudējumi, bet festivāla un sezonas noslēgumā izskanēs Galā koncerts.

LNOB jaunajā sezonā gaidāmi arī citi notikumi - 30.septembrī tiks atklāta Latvijas Nacionālajam baletam veltīta fotoizstāde, kas būs skatāma Latvijas Fotogrāfijas muzejā. Tajā savus nesen tapušos darbus izstādīs Iveta Gabaliņa, Agnese Zeltiņa, Kristīne Madjare, Vika Eksta, Andrejs Strokins, Jānis Deinats, Reinis Hofmanis.

Oktobra pēdējā nedēļā opera pirmo reizi uzņems jauno vokālistu konkursu "Operalia", kura mākslinieciskais vadītājs ir tenors un diriģents Plasido Domingo. Konkursa fināls noritēs 30.oktobrī, finālistiem uzstājoties LNOB orķestra pavadījumā ar Domingo pie diriģenta pults.

Rudenī ar plašu programmu tiks atzīmēta LNOB simtgade par godu 1922.gada 1.decembrī iestudētajai pirmajai pilna apjoma baleta izrādei "Veltīgā uzmanība". Simtgades kulminācija notiks 1.decembrī ar Galā koncertu, kurā līdzās Latvijas Nacionālā baleta māksliniekiem uzstāsies ārzemēs strādājoši latviešu baleta solisti - Berlīnes Valsts baleta soliste Evelīna Godunova un Milānas "Teatro alla Scala" baleta premjers Timofejs Andrijašenko ar partneriem. Koncerts trīs daļās atspoguļošot baleta daudzpusīgo repertuāru no klasikas pērlēm līdz mūsdienu latviešu horeogrāfu darbiem.

Trīs novembra svētdienas operas Jaunajā zālē ciklā "Kino un balets" būs iespēja apskatīt jaunu un senu filmu skates. Ciklu 6.novembrī programmā "Baleta zvaigznājs" sāks Latvijas Kultūras akadēmijas Nacionālās Filmu skolas studentu īsfilmas, kuru galvenie varoņi ir kādreizējās Latvijas Nacionālā baleta zvaigznes.

Programmu 13.novembrī turpinās seansi "Prīmas" un "Premjeri". 20.novembrī skati noslēgs baleta īsfilmu pirmizrādes, ko veidojuši režisori Katrīna Neiburga, Ineta Sipunova, Ivars Zviedris, Juris Pakalniņš un Uģis Olte - tās apkopotas programmā "Pirms priekškara". Iznāks arī baletam veltīta grāmata, kuras uzmanības fokusā galvenokārt būs iepriekšējā desmitgade.

Jaunajā zālē 9.decembrī ar koncertu uzstāsies Latvijas Nacionālās operas soliste Tatjana Trenogina un pianists Māris Skuja. Viņu kopīgajā programmā skanēs Riharda Štrausa vokālā mūzika.

Gada nogalē, no 27. līdz 30.decembrim LNOB aicina uz Gadumijas koncertu Operā. Svētku periodā skatītājiem būs iespēja apmeklēt arī Pētera Čaikovska baleta "Riekstkodis" izrādes.

Soprāns Kristīne Opolais Latvijas Nacionālajā operā pēc desmit gadu pārtraukuma atgriezīsies 3.februārī, kad notiks viņas solokoncerts Latvijas Nacionālās operas orķestra pavadījumā un Mārtiņa Ozoliņa muzikālajā vadībā.

Savukārt 18.martā Pētera Čaikovska operas "Pīķa dāma" izrādi diriģēs maestro Vasilijs Sinaiskis.

Citi šobrīd lasa

Sirds ķirurgs dalās ar pirmajām pazīmēm, kas liecina, ka jums varētu būt problēmas ar sirdi
FOTO: masonu noslēpumi Rīgas centrā: Latvijā top brīvmūrniecības muzejs - tā kolekcija ir apbrīnas vērta
"Slava Krievijai, nāvi banderiešiem!": Austrālijā ērti iekārtojies Ukrainas armijas virspavēlnieka audžudēls plātās ar "Z" krekliņu 3
Pievienot komentāru