Personu apliecinošie dokumenti formāli ir valsts īpašums. PMLP sabiedrisko attiecību vadītāja Madara Puķe skaidro, ka konkrētajā gadījumā ir pārkāpts Personu apliecinošu dokumentu likuma 17. panta 2. punkts, kurā noteikts: “Par personu apliecinoša dokumenta bojāšanu vai tiesību aktos neparedzētu atzīmju vai sākotnējā satura izmaiņu izdarīšanu piemēro brīdinājumu vai naudas sodu līdz septiņām naudas vienībām (35 eiro).”
Lēmumu par soda piemērošanu un tā lielumu pieņems PMLP, un apzinātas dokumenta iznīcināšanas gadījumā no naudas soda izvairīties būs visgrūtāk.
Personu apliecinošu dokumentu likums paredz, ka no 15 gadu vecuma ir obligāti nepieciešams vismaz viens personu apliecinošs dokuments. Pase vai ID karte ir jāmaina gadījumos, ja dokuments kļuvis lietošanai nederīgs – ir mainījies personas vārds, pēkšņi konstatētas neprecizitātes ierakstos, beidzies derīguma termiņš, dokuments ir nozaudēts vai nozagts.
Tiesa gan, nozagšanas gadījumā ierēdnim var nepietikt tikai ar šādu apgalvojumu – būs nepieciešams arī šo faktu apstiprināt ar iesniegumu attiecīgajām valsts iestādēm – Valsts policijai, Valsts robežsardzei, dokumenta izdevējiestādei, diplomātiskajam vai konsulārajam dienestam.
Vēlams arī, lai papildus iesniegumam būtu arī no konkrētās valsts institūcijas uz to saņemtā atbilde. Tas nepieciešams arī paša drošībai, jo ID kartē var būt iekļautas arī citas funkcionālas opcijas, ieskaitot elektronisko parakstu.
Tāpat jāsaprot, ka nozagts dokuments var nonākt krimināli noskaņotu personu rokās un var tikt izmantots ātro kredītu ņemšanai un citām nelikumīgām darbībām. Ja šāda iesnieguma nebūs, pēc tam pārliecināt kādu, ka ar jūsu dokumentu ir rīkojušies blēži, varētu būt grūti.
No 2023. gada 1. janvāra ID karte būs obligāts personu apliecinošs dokuments Latvijas pilsoņiem un arī nepilsoņiem no 15 gadu vecuma. Ir gan noteikti daži izņēmumi ar pārejas periodu līdz 2030. gada 31. decembrim. To vidū ir personas, kas Iedzīvotāju reģistra likumā noteiktajā kārtībā ir sniegušas ziņas par savu dzīvesvietu ārvalstī vai saņem pakalpojumus ilgstošas sociālās aprūpes un rehabilitācijas institūcijā vai tādu pašu palīdzību savā mājvietā.
Citi šobrīd lasa

