Jaunā parauga personības apliecība jeb ID karte. (Foto: Zane Bitere/LETA)

Vai godīgi? Nejauši sabojā vairs nederīgu ID karti un par to jāmaksā sods 12

Sabiedrība
2022. gada 10. janvārī 06:15 2022. gada 10. janvārī 06:15
  Kārlis Seržants | "Likums un Taisnība"
"Konstatēju, ka manai personas identifikācijas kartei (ID) beidzies termiņš, un to kopā ar dažām vecām bankas kartēm ņēmu un sagriezu. Aizejot pēc jaunās ID kartes, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē man paziņoja, ka jāmaksā sods. Vai tas ir pareizi, ka par mana nederīgā dokumenta iznīcināšanu mani soda?" jautā žurnāla "Likums un Taisnība" lasītaja Indra.

Personu apliecinošie dokumenti formāli ir valsts īpašums. PMLP sabiedrisko attiecību vadītāja Madara Puķe skaidro, ka konkrētajā gadījumā ir pārkāpts Personu apliecinošu dokumentu likuma 17. panta 2. punkts, kurā noteikts: “Par personu apliecinoša dokumenta bojāšanu vai tiesību aktos neparedzētu atzīmju vai sākotnējā satura izmaiņu izdarīšanu piemēro brīdinājumu vai naudas sodu līdz septiņām naudas vienībām (35 eiro).”

Lēmumu par soda piemērošanu un tā lielumu pieņems PMLP, un apzinātas dokumenta iznīcināšanas gadījumā no naudas soda izvairīties būs visgrūtāk.

Personu apliecinošu dokumentu likums paredz, ka no 15 gadu vecuma ir obligāti nepieciešams vismaz viens personu apliecinošs dokuments. Pase vai ID karte ir jāmaina gadījumos, ja dokuments kļuvis lietošanai nederīgs – ir mainījies personas vārds, pēkšņi konstatētas neprecizitātes ierakstos, beidzies derīguma termiņš, dokuments ir nozaudēts vai nozagts.

Tiesa gan, nozagšanas gadījumā ierēdnim var nepietikt tikai ar šādu apgalvojumu – būs nepieciešams arī šo faktu apstiprināt ar iesniegumu attiecīgajām valsts iestādēm – Valsts policijai, Valsts robežsardzei, dokumenta izdevējiestādei, diplomātiskajam vai konsulārajam dienestam.

Vēlams arī, lai papildus iesniegumam būtu arī no konkrētās valsts institūcijas uz to saņemtā atbilde. Tas nepieciešams arī paša drošībai, jo ID kartē var būt iekļautas arī citas funkcionālas opcijas, ieskaitot elektronisko parakstu.

Tāpat jāsaprot, ka nozagts dokuments var nonākt krimināli noskaņotu personu rokās un var tikt izmantots ātro kredītu ņemšanai un citām nelikumīgām darbībām. Ja šāda iesnieguma nebūs, pēc tam pārliecināt kādu, ka ar jūsu dokumentu ir rīkojušies blēži, varētu būt grūti.

No 2023. gada 1. janvāra ID karte būs obligāts personu apliecinošs dokuments Latvijas pilsoņiem un arī nepilsoņiem no 15 gadu vecuma. Ir gan noteikti daži izņēmumi ar pārejas periodu līdz 2030. gada 31. decembrim. To vidū ir personas, kas Iedzīvotāju reģistra likumā noteiktajā kārtībā ir sniegušas ziņas par savu dzīvesvietu ārvalstī vai saņem pakalpojumus ilgstošas sociālās aprūpes un rehabilitācijas institūcijā vai tādu pašu palīdzību savā mājvietā.

Citi šobrīd lasa

Somi palikuši bez makaroniem 1
"Solījāt nodot mandātu..." Mamikins naidpilnā uzrunā savās bezpajumtnieka gaitās vaino Tatjanu Ždanoku 7
VIDEO: Cēsu ielā izcēlies ugunsgrēks; notikuma vietā strādā 29 ugunsdzēsēji glābēji
Skatīt visus komentārus