Kristīne Madjare

Kā baletdejotājus redz fotomākslinieki, varēs aplūkot izstādē “Mēģinājums”

Kultūra
2022. gada 21. septembrī 12:39 2022. gada 21. septembrī 12:39
  Pastaiga
Latvijas Nacionālā baleta simtgades programmu atklājot, no 30. septembra Latvijas Fotogrāfijas muzejā (LFM) būs skatāma izstāde “Mēģinājums”. Izstādē piedalās fotogrāfi Jānis Deinats, Vika Eksta, Iveta Gabaliņa, Reinis Hofmanis, Kristīne Madjare, Andrejs Strokins un Agnese Zeltiņa, kuru darbus papildinās Strenču fotodarbnīcas stikla plašu kolekcija no LFM krājuma. Izstādes scenogrāfiju un telpiskos risinājumus veido mākslinieks Aleksejs Beļeckis un arhitekte Līva Kreislere. Izstāde Latvijas Fotogrāfijas muzejā Mārstaļu ielā 8 (ieeja no Alksnāja ielas) būs skatāma līdz 27. novembrim.

Dejas fotogrāfijas aizsākumi sakrīt ar pašas fotogrāfijas izgudrošanas laiku 19. gs. vidū. Ar dagerotipijā iemūžinātām statiskām (parasti baletdejotāju) pozām kā sākuma punktu un beidzot ar tehnoloģiski modernākajām iespējām tvert mirkli mūsdienās, pēdējo gadsimtu griezumā baleta un fotogrāfijas attīstība un attiecības ir cieši saistītas. “Pat iedvesmotam fotogrāfam reti piemīt tā dēmoniskā acs, kas spēj kustības mirklīgumu pārvērst pārlaicīgā žestā,” reiz dejotāja Marta Greiema teica par Barbaras Morganas fotogrāfijām.

Foto: Jānis Deinats

Dejā izteiktais tēls tiek konstruēts no neskaitāmām kustībām, kuras atsevišķi notvert, iespējams, spēj tikai fotogrāfijas medijs. Vēsturiski sabiedrības priekšstatu par baletdejotāju, baletu un deju kā tādu nereti veidoja tieši fotogrāfija un tas, kā dejotājus redzēja fotomākslinieki. Latvijas Nacionālās operas un baleta un Latvijas Fotogrāfijas muzeja fotoizstāde “Mēģinājums” Latvijas baleta simtgades ietvaros izceļ personības – skatuves un aizskatuves māksliniekus un fotogrāfus –, kuri veido baleta tēlu šobrīd.

Foto: Andrejs Strokins

Izstādē skatāmie septiņu fotogrāfu darbi tapuši no šī gada janvāra līdz augustam dažādos baleta radīšanas apstākļos: uzvedumos un mēģinājumu zālēs, darbnīcās un studijā, atspoguļojot personības, procesu, emocijas, kustību un vidi. Fotogrāfijas tiks izstādītas ne tikai izstāžu zālē, bet arī integrētas muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā.

1922. gada 1. decembrī notika Latvijas Nacionālā baleta pirmā pilna apjoma izrāde “Veltīgā uzmanība”. 2022. gada rudenī mūsu balets ar plašu programmu atzīmē savu simtgadi, kuras kulminācija būs Galā koncerts “Latvijas Nacionālajam baletam 100” 1. decembrī. Baleta vēsture un mūsdienas atspoguļosies fotogrāfijās, kinofilmās, grāmatā, spilgtos jauniestudējumos un citos īpašos notikumos.

Izstāde Latvijas Fotogrāfijas muzejā Mārstaļu ielā 8 (ieeja no Alksnāja ielas) būs skatāma līdz 27. novembrim.

Saistītās ziņas

FOTO, kas liks pasmaidīt - baletdejotāji iepozē kopā ar suņiem
Slīpēt ķermeni kā briljantu. Saruna ar baletdejotāju Germanu Ševčenko
Baletdejotāja Sabīne Guravska: "Gurķu šķēlītes uz sejas nelieku"

Vēl portālā

Ārsti dalās ir trim retāk zināmām zarnu vēža pazīmēm, ko nedrīkst ignorēt
Kā no viena sīpola iegūt iespējami vairāk lociņu?
Gripa turpina plosīties  - miruši jau 26 cilvēki
Pievienot komentāru