Shutterstock

Kāpēc daži cilvēki ir odu magnēti, bet citus šie knišļi ignorē?

Noderīgi ikdienā
25. maijā 06:01 2023. gada 25. maijā 06:01
  Jauns.lv
Vasaras sezona tuvojas straujiem soļiem, tas nozīmē, ka arī odi atkal kļūs par problēmu. Zinātnieki beidzot raduši atbildi uz jautājumu, kāpēc vieniem odi uzbrūk vairāk nekā citiem.

Saskaņā ar jauno pētījumu, kas publicēts žurnālā “Current Biology”, sasmakušas paduses var padarīt jūs par odu magnētu. Mazos kukaiņus piesaista ķermeņa smarža, tā var pievilināt odus pat 105 metru attālumā.

Jaunā pētījuma pamatā bija Āfrikas malārijas odi “Anopheles gambiae”. Pētnieku komanda no Džona Hopkinsa universitātes Baltimorā katru nakti brīvībā (pētījuma apstākļos) izlaida 200 izsalkušus odus, lai novērotu, cik bieži tie piezemējas uz vienmērīgi izvietotiem spilventiņiem, kas uzkarsēti līdz 35 grādiem pēc Celsija, imitējot cilvēka ādu. Ķermeņa smarža izrādījās pievilcīgākā ēsma odiem. 

Saistītās ziņas

Kuru augu aromāti atbaida odus
Palīgā, uzbrūk odi! Kā to tiem atkauties?
Kāpēc odi nedzeļ visiem? 1

“Odi parasti “medī” cilvēkus dažas stundas pirms un pēc pusnakts. Mēs vēlējāmies novērtēt moskītu ožas preferences aktivitātes maksimumu laikā, kad tie ir ārā un aktīvi, kā arī novērtēt smaržu no guļošiem cilvēkiem tajā pašā laika periodā."

Pētniekiem izdevās identificēt 40 ķīmiskās vielas, kuras izdalīja cilvēki, lai gan atšķirīgos daudzumos. Cilvēki, kuri bija pievilcīgāki kaitinošajiem kukaiņiem, konsekventi izdalīja vairāk ādas mikrobu radīto karboksilskābju.

Vēl odiem par apetītelīgu maltīti signalizē acetons un pēc citroniem smaržojoša ketonviela sulkatons. Saldenā ketonu dvaka, kas odiem rosina īpašu apetīti, var liecināt par cukura diabētu vai nepietiekami uzturā lietotiem ogļhidrātiem.

Citi šobrīd lasa

Kannu kinofestivālā līst mākslīgās asinis un ierodas kleitā ar "F*** you Putin"; ukraiņu slavenības aizraida no sarkanā paklāja 1
Krievu hokeja leģendas ierasti noķengā pasaules čempionātu — to skatīties ir noziegums 10
Godinot hokejistus, Saeima pirmdienu pasludina par svētku dienu 1
Pievienot komentāru