Operācija "Power OFF": Valsts policija iesaistās starptautiskā cīņā pret kiberdrošības uzbrukumiem
Valsts policija iesaistījusies starptautiskajā operācijā un kampaņā "Power OFF", kuras laikā slēgtas vairākas nelegālas platformas, kas nodrošināja DDoS (Distributed Denial-of-Service) jeb piekļuves atteices uzbrukumus. Operāciju koordinē Eiropols, un tajā piedalās 15 valstis, padarot to par nozīmīgu soli kibernoziedzības apkarošanā, īpaši Ziemassvētku periodā, kad šādu uzbrukumu aktivitāte pieaug. Latvijas Valsts policija operācijas gaitā identificējusi vairākas personas, kas reģistrējušās DDoS-for-Hire noziedzīgajos pakalpojumos, un tās tiks aicinātas uz pārrunām vai saņems brīdinājuma vēstules.
Latvijas Valsts policija operācijas gaitā identificējusi vairākas personas, kas reģistrējušās DDoS-for-Hire noziedzīgajos pakalpojumos, un tās tiks aicinātas uz pārrunām vai saņems brīdinājuma vēstules.
Operācijā “Power OFF” kopumā likvidētas 27 populārākās platformas, kas ļāva noziedzniekiem pārslogot mērķa tīmekļa vietnes ar viltus datuplūsmu, padarot tās nepieejamas. Aizturēti 3 platformu administratori Francijā un Vācijā, kā arī veikti preventīvi pasākumi pret lietotājiem, kuri ir iegādājušies šos pakalpojumus.
Lai turpmāk atturētu personas no šādu noziedzīgu darbību veikšanas, no šodienas, 11. decembra, operācijas dalībvalstu tiesībsargājošās iestādes uzsāk arī izglītojošu kampaņu. Tā ir vērsta uz potenciālajiem pārkāpējiem tiešsaistē un tiks uzsvērtas DDoS uzbrukumu sekas. Papildus šiem pasākumiem, kampaņā tiks izmantotas ierastas metodes, piemēram, brīdinājumu e-pasti un vēstules lietotājiem, neatkarīgi no viņu iesaistes līmeņa.
Latvijas Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kibernoziegumu apkarošanas pārvalde ir identificējusi vairākus Latvijas iedzīvotājus, kuri reģistrējušies DDoS-for-Hire noziedzīgajam tiešsaistes pakalpojumam, radot kaitējumu un traucējumus automatizēto datu apstrādes sistēmām. Brīdinājuma e-pastus saņems 42 personas, savukārt septiņas personas tiks aicinātas uz klātienes pārrunām.
Eiropola Eiropas Kibernoziegumu centrs (EC3) vadīja operatīvās tikšanās un organizēja intensīvas vienas nedēļas tehniskās sprinta sesijas, lai izstrādātu izmeklēšanas pavedienus operācijas noslēguma fāzei.
Papildus Eiropols sniedza analītisko atbalstu, veica kriptovalūtas izsekošanu un digitālās kriminālistikas atbalstu, kā arī veicināja informācijas apmaiņu ar Apvienoto kibernoziegumu apkarošanas koordinācijas grupu (J-CAT), kas darbojas tā galvenajā mītnē.
Svētku laiks kibernoziedzniekiem tradicionāli ir aktīvs periods, kad tiek veikti DDoS uzbrukumi, kas rada iestādēm ievērojamus finanšu zaudējumus, kaitējumu reputācijai un darbības traucējumus cietušajiem. Uzbrukumu motivācija ir dažāda – no ideoloģiskiem iemesliem līdz finansiālas peļņas gūšanai.
Operācijā piedalās Austrālija, Brazīlija, Kanāda, Somija, Francija, Vācija, Japāna, Latvija, Nīderlande, Polija, Portugāle, Zviedrija, Rumānija, Apvienotā Karaliste, ASV. Eiropols, kurā darbojas lielākais ES dalībvalstu sakaru virsnieku tīkls pasaulē, bija galvenā koordinācijas iestāde.
Valsts policija atgādina, ka iesaiste DDoS uzbrukumos vai to atbalstīšana ir krimināli sodāma rīcība. Tiesībsargājošās iestādes turpinās aktīvi strādāt, lai aizsargātu sabiedrību un iestādes no kibernoziedzības draudiem.