„Robotu roka nekad nenodreb!” Ainārs Ģīlis skaidro, kāpēc Latvijā nepieciešama robotu asistēta ķirurģija bērniem
foto: (Foto: Publicitātes)
Bērnu slimnīcas Bērnu ķirurģijas klīnikas un virziena vadītājs Ainārs Ģīlis.
Runā speciālists

„Robotu roka nekad nenodreb!” Ainārs Ģīlis skaidro, kāpēc Latvijā nepieciešama robotu asistēta ķirurģija bērniem

Marianna Ozola

Jauns.lv

“Mūsdienu medicīna piedzīvo strauju tehnoloģiju attīstību, un robotizētā ķirurģija ir kļuvusi par standartu daudzās pasaules valstīs,” uzsver Bērnu slimnīcas Bērnu ķirurģijas klīnikas un virziena vadītājs Ainārs Ģīlis. Šī metode jau ir ikdiena daudzās vadošajās pasaules bērnu slimnīcās, kur sarežģītas operācijas, arī ļoti maziem pacientiem, tiek veiktas ar robota palīdzību.

Starptautiski pētījumi apstiprina – robotizētā ķirurģija nodrošina augstākus ārstēšanas rezultātus, īpaši sarežģītās, šaurās un grūti pieejamās ķermeņa zonās. Robota rokai nav raksturīgs nogurums, stress vai trīce – tas ļauj veikt ārkārtīgi precīzas manipulācijas, kas bērnu ķirurģijā ir izšķirošas.

Latvijas bērnu tiesības uz modernu ārstēšanu

Ainārs Ģīlis uzsver, ka Latvijas bērniem ir tiesības uz tādu pašu ārstēšanas kvalitāti kā citviet Eiropā.

Robotizētās tehnoloģijas jau šobrīd ir standarts daudzās Eiropas klīnikās, un to pielietojums ir plašs – no onkoloģijas un vispārējās ķirurģijas līdz uroloģijai, ginekoloģijai, ORL un citām jomām. Šāda pieeja ļauj ne vien veikt augstas precizitātes operācijas, bet arī ilgtermiņā samazināt ārstēšanas izmaksas, pateicoties ātrākai atlabšanai un mazākām komplikācijām.

Pierādījumi jau ir – operāciju apjoms aug

Bērnu slimnīcā vien 2024. gadā tika veiktas 8537 operācijas, tostarp:

  • 440 uroloģijā un ginekoloģijā,

  • 176 kardioloģijā,

  • 433 oftalmoloģijā,

  • 1980 ausu, kakla un deguna komplikāciju ārstēšanā,

  • 744 ortopēdijā.

“Līdzīgi kā Eiropas labākajās bērnu slimnīcās, virkni šo operāciju jau tagad būtu iespējams veikt ar robotu atbalstu,” uzsver Ģīlis.

Robotu ķirurģijas priekšrocības bērniem

Robota asistētās operācijas tiek veiktas ar minimāli invazīvu pieeju – caur ļoti maziem griezieniem. Tas nozīmē:

  • mazākas rētas un asiņošana,

  • īsāks atveseļošanās laiks,

  • mazāka fiziskā un emocionālā slodze bērnam un viņa vecākiem.

Robots ļauj izvairīties no veselīgu audu bojājumiem, tādējādi samazinot pēcoperācijas komplikācijas un nepieciešamību pēc ilgstošas intensīvās terapijas. Ģīlis norāda, ka tā ir iespēja sniegt bērnam ne tikai efektīvu ārstēšanu, bet arī nodrošināt labāku dzīves kvalitāti pēc operācijas.

Nākotne ir tagadne: Latvijas uzdevums – rīkoties tagad

Bērnu slimnīca šobrīd ir vienīgā terciāra līmeņa bērnu slimnīca Latvijā, kas spēj nodrošināt visaptverošu ķirurģisko aprūpi. Robotu ķirurģijas ieviešana tajā būtu “obligāts un loģisks solis slimnīcas tālākai attīstībai un konkurētspējas saglabāšanai,” uzsver Ģīlis.

“Atliekot vai nesperot šo soli, mēs pasakām, ka mūsu bērni nav pelnījuši līdzvērtīgas kvalitātes ķirurģisku palīdzību kā bērni Lietuvā, Polijā un vairākumā citu Eiropas valstu.”

Robotu ķirurģija nav tikai tehnoloģiska inovācija – tā ir vitāli nepieciešama, lai sniegtu bērniem Latvijā modernu, efektīvu un saudzīgu ārstēšanu.

Ceļš uz priekšu – izglītība un nākotnes paaudzes ķirurgi

Robotu ķirurģijas ieviešana prasa arī ieguldījumus cilvēkresursos. “Mums jāturpina iesaistīties, jābūt gataviem un jāstrādā pie izglītības resursiem un apmācības programmām,” uzsver Ainārs Ģīlis, norādot, ka šobrīd šī joma Latvijā ir nepietiekami attīstīta.

Papildinātās realitātes rīki, jaunas platformas un tehnoloģiskā attīstība pavērs iespējas pilnīgi jaunai ķirurģijas ērai. “Tas nav jautājums par to, vai mēs varam atļauties to darīt. Jautājums ir – vai mēs varam atļauties to nedarīt!”