Dermatoloģe: "Pret novecošanu ir tikai viens līdzeklis, kas patiešām strādā"
foto: Shutterstock
Runā speciālists

Dermatoloģe: "Pret novecošanu ir tikai viens līdzeklis, kas patiešām strādā"

Krista Leškēviča, @narrativeofbeauty

jauns OK

Ir tikai viens pretnovecošanās līdzeklis, par kuru var droši apgalvot, ka tas darbojas, – saules aizsargkrēms. Kā saka dermatoloģe Lauma Valeine – šis ir lētākais pieejamais “anti-age” produkts, kas tiešām strādā!

Pretnovecošanās kosmētikas klāsts veikalu plauktos ir liels: serumi, krēmi, eļļas, nakts maskas un citi līdzekļi. Tie visi sola saglabāt un pat atgriezt ādas jaunību, elastību, tvirtumu. Mēs tos pērkam, lietojam, ticam un ceram. Taču par to, ka tie saglabās jaunību, pavisam droši var teikt tikai par vienu produktu - saules aizsarglīdzekli.

Raksta tapšanā konsultēja dermatoloģe Lauma Valeine

Saule un ādas novecošanās – tieša saistība

UV starojuma ietekme uz ādu ir viens no visvairāk pētītajiem un apspriestajiem faktoriem dermatoloģijā. Lai arī novecošanās process ir dabisks, lielākā daļa redzamo ādas izmaiņu – grumbas, pigmentācijas plankumi, ādas tonusa zudums – ir tiešs saules starojuma rezultāts. Ar sava dzīvesveida izvēlēm – uzturu, miegu, pareizu un mērķtiecīgu ādas kopšanu – mēs varam uzlabot ģenētiski noteikto jeb tā dēvēto hronoloģisko novecošanos. Taču tikai tas, cik gudri mēs sauļojamies un vai lietojam saules aizsarglīdzekļus, spēs ietekmēt ādas fotonovecošanās procesu. Lauma Valeine iesaka – pavasara un vasaras uzdevums numur 1 ir atrast savu saules aizsarglīdzekli, tādu, kas patīk, der un ko ar prieku var lietot katru dienu.

5 pārliecinoši JĀ saules aizsargkrēma lietošanai

1) Tas palīdz aizkavēt ādas novecošanās procesus.

Saules aizsarglīdzekļu lietošana ir viens no būtiskākajiem pamatprincipiem ādas novecošanās profilaksē. Lielākā daļa fotonovecošanās procesu ādā sākas ar UV starojuma izraisīto oksidatīvo stresu, kas veicina ādas “skeleta” jeb kolagēna un elastīna bojājumus, kā rezultātā sākas neatgriezeniski strukturālu izmaiņu procesi, paātrinot ādas novecošanos. Labā ziņa – regulāra un pareiza saules aizsardzība palīdz samazināt DNS bojājumus, iekaisumus un ādas šūnu priekšlaicīgu novecošanu.

2) Tas novērš kolagēna paātrinātu noārdīšanos.

Viennozīmīgi – kolagēna uztura bagātinātāji šobrīd ir modē, tie tiek lietoti un sniedz rezultātu. Taču vai zināji, ka UV starojums to visu var ātri vien sabojāt?

Stāsta Lauma Valeine: “Kolagēns ir ļoti būtiska olbaltumviela, kas veido ādas stiprumu un elastību. 25–30 gadu vecumā dabiskais kolagēna līmenis ādā pakāpeniski samazinās, un šis process īpaši pastiprinās UV starojuma ietekmē. Tādēļ pēdējos gados aizvien plašāk tiek izmantoti iekšķīgi lietojamie kolagēna peptīdi, kas stimulē mūsu organismu veidot jaunu kolagēnu, uzlabo ādas mitruma līmeni un samazina grumbu dziļumu. Klīniskie pētījumi apliecina, ka regulāra kolagēna peptīdu lietošana (10 g dienā vismaz 8–12 nedēļas) var ievērojami uzlabot ādas elastību un struktūru. Tomēr bez ādas aizsardzības pret UV starojumu šie uzlabojumi būs īslaicīgi. UV starojums noārda kolagēna šķiedras, kā arī veicina to neatgriezeniskus bojājumus, kas padara šķiedras trauslas un nespējīgas veikt savu biomehānisko funkciju.”

Tādēļ kolagēna un saules aizsarglīdzekļu lietošanai jāiet roku rokā – kolagēna sintēze no iekšpuses jāpapildina ar kvalitatīvu saules aizsardzību, kas ne tikai bloķē UV starojumu, bet arī satur antioksidantus (piemēram, C un E vitamīnu, niacinamīdu), kas stabilizē ādas šūnu vidi un samazina kolagēna noārdīšanos. Tikai šādā kombinācijā iespējams ilgtermiņā panākt efektīvu ādas atjaunošanos un pretnovecošanās efektu.

3) Tas palīdz uzturēt vienmērīgu un skaistu ādas toni.

Skaists un vienmērīgs ādas tonis ir viens no galvenajiem mērķiem sejas ādas kopšanā, kam pievēršam uzmanību, – lietojam dažādus pīlingus, maskas un serumus ar cerību gaišināt, dzidrināt un izlīdzināt ādas toni. Un tomēr arī te pats galvenais ir saules aizsardzība.

“SPF filtri ir pigmentācijas profilakses līdzeklis numur 1. Neadekvāta saules aizsardzība, tostarp neregulāra vai nepietiekama saules aizsargproduktu lietošana, ir galvenais faktors, kas izraisa vai pastiprina ādas pigmentācijas traucējumus. Ultravioletais (UVA un UVB) starojums, kā arī redzamā gaisma (HEV) stimulē melanocītu aktivitāti un veicina pastiprinātu melanīna ražošanu. Rezultātā veidojas nevienmērīgs ādas tonis, pigmentācijas plankumi un hiperpigmentācija,” stāsta Lauma Valeine.

Mūsdienu saules aizsargprodukti satur aktīvās vielas, kas ne tikai pasargā no UV starojuma, bet arī palīdz regulēt melanīna sintēzi. Šīs vielas ir, piemēram, tiamidols, niacinamīds, C vitamīns un lakricas ekstrakts. Izvēloties šādus produktus, cīnīties ar pigmentāciju un uzturēt vienmērīgu ādas toni ir vēl efektīvāk.

4) Tas samazina hiperpigmentācijas riskus.

Par pigmentācijas plankumiem parasti vairāk tiek runāts pēc vasaras, kad jāsāk domāt, kā no tiem atbrīvoties. Tomēr pareizākā cīņas stratēģija ir vienkārši nepieļaut to parādīšanos jau tagad – pirms vasaras sezonas. Un to darīt, lietojot piemērotu saules aizsarglīdzekli.

Skaidro Lauma Valeine: “UV starojums un redzamā gaisma (HEV) var izraisīt melanocītu pastiprinātu aktivitāti un ilgstošu iekaisumu epidermā. Šie procesi veicina noturīgas pigmentācijas plankumu veidošanos. Efektīvai aizsardzībai ieteicami līdzekļi ar minerālfiltriem un dzelzs oksīdiem, kas aizsargā arī pret redzamo UV staru spektru. Ļoti daudzi kosmētikas ražotāji saules aizsarglīdzekļiem pievieno aktīvās vielas, kas ne tikai aizsargā pret saules ietekmi, bet arī mazina jau esošo nevienmērīgo pigmentāciju.”

Interesanti! Pēdējā laikā veiktie novērojumi un pētījumi liecina, ka pastāv arī iekšēji iemesli, kas var pastiprināt pigmentācijas risku. Pie tiem pieder dažādu mikroelementu un vitamīnu deficīti – īpaši dzelzs, B12 vitamīna un D vitamīna trūkums, kas var ietekmēt ādas šūnu vielmaiņu un pigmentācijas regulāciju. Tādēļ, ārstējot pigmentāciju, jāvērtē ne tikai kosmētiskie un saules ietekmes faktori, bet arī jāizvērtē pacienta kopējais veselības stāvoklis, uzturs un bioķīmiskie rādītāji.

5) Tas ir būtisks kuperozes vai rozācijas gadījumā.

UV starojums ir viens no galvenajiem rozācijas un kuperozes pasliktināšanās faktoriem. Tas veicina iekaisumu, asinsvadu paplašināšanos un ādas aizsargbarjeras traucējumus. Ir virkne speciālu saules aizsarglīdzekļu, kas paredzēti tieši kuperozai, jutīgai ādai, turklāt bez saules aizsargfiltriem tie satur arī pretiekaisuma un nomierinošas vielas, kas šīm ādas problēmām ir ļoti būtiski. Nereti tiem ir pievienots arī zaļais un brūnais pigments, kas vizuāli maskē ādas apsārtumu. Tos noteikti ir vērts izvēlēties un lietot!

Saules aizsardzība arī ķermeņa ādai – cik tas ir svarīgi?

Diemžēl tieši ķermeņa ādas aizsardzība pret sauli ir tas, ar ko grēkojam visbiežāk. Par ķermeņa aizsardzību no UV starojuma atceramies, dodoties atvaļinājumā uz siltajām zemēm vai tepat braucot sauļoties uz jūrmalu. Taču arī ķermeņa āda, tieši tāpat kā seja, ir jāsargā no saules katru dienu!

“Anatomiski ķermeņa āda ir daudz plānāka un neaizsargātāka no UV staru negatīvās ietekmes nekā sejas āda, īpaši bērniem un gados vecākiem cilvēkiem. Hronisks saules bojājums izraisa ķermeņa ādas sausumu, apsārtumu un nevienmērīgu pigmentāciju. Ķermeņa āda, īpaši rokas, dekoltē un apakšdelmi, tiek bieži pakļauti UV starojumam, kas izraisa fotonovecošanos un ādas ļaundabīgus veidojumus. Regulāra saules aizsarglīdzekļu lietošana šajās zonās palīdz novērst gan skaistuma, gan ar veselību saistītos riskus.

Ķermeņa saules aizsarglīdzekļiem visieteicamākā ir pieniņa vai krēma forma, turklāt ļoti svarīgi gan sejai, gan ķermenim ir uzklāt pietiekamu daudzumu krēma. Pēdējā laikā iecienīta SPF līdzekļu forma ir spreji, bet es iesaku tos uzklāt tikai kā papildu vai atjaunojošu līdzekli, jo tie nenosedz ādas virsmu vienmērīgi un apdegumu risks palielinās,” stāsta Lauma Valeine.

Saules aizsardzība nav tikai skaistumam – jāatceras arī par riskiem veselībai!

Maijs tradicionāli ir laiks, kad runājam par sauli un tās starojuma negatīvo ietekmi uz veselību. Speciālisti uzsver, cik būtiski ir pasargāt sevi un savus mīļos no saules starojuma un laicīgi pārbaudīt ādas veidojumus.

“Saules UVB stari bojā epidermas šūnas, bet UVA stari iekļūst dermā un veicina DNS bojājumus un mutācijas. Šie procesi palielina risku attīstīties priekšvēža stāvokļiem un ādas audzējiem: bazaliomai, plakanšūnu karcinomai un melanomai. Saules aizsardzība ir viena no būtiskākajām stratēģijām ādas vēža profilaksē. Īpaša piesardzība jāievēro ir tiem, kam ir gaiša āda, daudz veidojumu uz tās, ģimenē kādam ticis konstatēts ādas vēzis vai ir bijuši saules apdegumi. Katrs saules apdegums līdz 18 gadiem būtiski palielina ādas vēža attīstību pieaugušā vecumā! Maijs ir Eiromelanomas mēnesis, kad dermatologa vai onkologa apmeklējums un savas ādas veselības pārbaude kļūst pieejamāka. Vienu reizi mūžā ādas pārbaudi un veidojumu diagnostiku ieteicams veikt ikvienam,” aicina Lauma Valeine.

Interesanti! Saules aizsardzība no iekšpuses – kas tā tāda?

“Jā, papildus ārējai aizsardzībai iespējams lietot iekšķīgi fotoprotektīvus līdzekļus, uztura bagātinātājus, kas satur antioksidantus, augu ekstraktus (piemēram, papardes ektrakts Polypodium Leucotomos), C un E vitamīnu, likopēnu, astaksantīnu (mikroaļģes ekstrakts), resveratrolu (iegūst no vīnogām) un niacinamīdu. Šie savienojumi mazina oksidatīvo stresu, iekaisumu un uzlabo ādas aizsargspējas. Tie uzlabo saules aizsarglīdzekļu efektu. Īpaši tas var palīdzēt cilvēkiem, kas nevēlas priekšlaikus novecot, tiem, kam ir pigmentācijas problēmas vai saules alerģija,” atklāj dermatoloģe.

Tehnoloģijas, inovācijas, jaunākās paaudzes saules līdzekļi – kā izvēlēties savu aizsarglīdzekli?

“Saules aizsarglīdzeklis jāizvēlas atsevišķi sejai un ķermenim. Tas ir īpaši būtiski, ja sejai ir noteiktas problēmas, piemēram, akne, taukaina vai problemātiska sejas āda. Tad jāizvēlas viss, kas ir bez eļļas (oil free) vai viegls, fluīda tipa bez komedogēna efekta. Ja ir jau noteiktas fotonovecošanas pazīmes (pigmentācija, apsārtums jeb kuperoze), tad iesaku izvēlēties saules aizsargkrēmus šīm problēmām. Īpaši rūpīgi krēmi jāizvēlas bērniem, grūtniecēm, cilvēkiem ar gaišu ādu (I–II ādas fototips) un cilvēkiem, kam bijis ādas vēzis, – jāizvēlas maksimālā aizsardzība, kas Eiropā tiek norādīta ar SPF 50+. Grūtniecēm un bērniem ieteicamāki ir līdzekļi ar fizikāliem filtriem. Mūsdienu SPF līdzekļi piedāvā ne tikai aizsardzību pret UVA un UVB, bet arī pret HEV un IR starojumu. Inovatīvas formulas ietver fotostabilus filtrus, mikrokapsulētas vai liposomālās sistēmas, kā arī antioksidantus, fermentu inhibitorus un augu cilmes šūnu ekstraktus. Ādas aizsardzības spēja tiek uzlabota, vienlaikus samazinot oksidatīvo stresu un DNS bojājumus,” skaidro Lauma Valeine.

Protams, ražotāji mūsdienās piedāvā ļoti inovatīvus un ērti lietojamus saules aizsargproduktus visdažādākajos formātos: krēmus, fluīdus, eļļas, izsmidzināmus sprejus, zīmuļa formāta un pat pūderveida aizsardzību. Tiem klāt nereti ir pievienoti papildu “bonusi”, piemēram, ir līdzekļi, kas piedod ādai skaistu iedeguma toni, izlīdzina krāsu, sniedz mirdzumu vai izgaismo.

SVARĪGI! “Būtiski ir lietot pietiekamu daudzumu saules aizsarglīdzekļa – sejai un kaklam tā ir 1 tējkarote produkta, ķermenim – 1 ēdamkarote,” stāsta Lauma Valeine.

Saules aizsarglīdzekļa izvēle balstās uz trīs pamata faktoriem:

1. Fototips: cilvēkiem ar gaišu ādu (I–II fototips) ieteicams SPF 50+ visa gada garumā, bet tumšāki fototipi (III–IV) var lietot SPF 30–50, taču intensīvas saules laikā vienmēr SPF 50+.

2. Sejas ādas tips: taukainai vai uz akni tendētai ādai ieteicami matējoši, eļļu nesaturoši fluīdi ar sebuma regulāciju, sausai ādai – barojoši krēmi ar mitrinošām vielām (piemēram, glicerīns, hialuronskābe), jutīgai ādai – minerālie filtri, vēlams ar nomierinošām sastāvdaļām.

3. Ādas problēmas: pigmentācijas gadījumā jāizvēlas līdzekļi ar papildu aizsardzību pret redzamo gaismu un aktīvajām vielām, kas nomāc melanīna sintēzi, rozācijas gadījumā – formulas ar nomierinošām vielām un bez smaržvielām; pēc estētiskām procedūrām obligāti lieto SPF 50+ ar fiziskiem filtriem.