Stiprini savu ķermeni un prātu: magnijs drēgnajā laikā ir svarīgāks nekā jebkad
foto: Shutterstock
Mājas aptieciņa

Stiprini savu ķermeni un prātu: magnijs drēgnajā laikā ir svarīgāks nekā jebkad

Sadarbības projekts

Jauns.lv

Magnijs ir būtiska minerālviela, kas piedalās vairāk nekā 300 bioķīmiskos procesos organismā. Tas ir nepieciešams ikdienas veselības uzturēšanai, īpaši gada drēgnajā laikā, kad organisms sastopas ar lielāku stresu un imūnsistēma ir vairāk noslogota. Magnijs var būtiski uzlabot gan fizisko, gan emocionālo labsajūtu, palīdzot pārvarēt sezonas izaicinājumus. Kādi ir galvenie ieguvumi, kā magniju vislabāk uzņemt, un kāpēc izvēlēties noteiktus magnija veidus?

Kāpēc magnijs ir svarīgs?

Magnijs ir neaizvietojams minerāls, kas nodrošina organismā vairākas svarīgas funkcijas:

  • Muskuļu darbība un nervu impulsu pārnese. Magnijs veicina muskuļu atslābumu, mazina spazmas un uzlabo vispārējo muskuļu darbību. Tas ir īpaši svarīgi gada aukstajā laikā, kad muskuļi biežāk tiek sasprindzināti, piemēram, aukstuma ietekmē vai fiziskas slodzes dēļ.
  • Enerģijas ražošana. Magnijs piedalās šūnu enerģijas ražošanā, palīdzot pārveidot uzņemtos ogļhidrātus, taukus un olbaltumvielas enerģijā. Tas ir īpaši svarīgi, lai cīnītos ar nogurumu, kas bieži rodas drēgnajā un tumšajā gada laikā.
  • Imunitātes stiprināšana. Pētījumi liecina, ka pietiekams magnija līmenis organismā uzlabo balto asins šūnu spēju cīnīties pret infekcijām, tādējādi stiprinot organisma aizsardzību pret saaukstēšanos un citām sezonālām slimībām.
  • Kaulu veselība. Magnijs darbojas kopā ar kalciju, veicinot tā uzsūkšanos, un palīdz uzturēt kaulu un zobu stiprību. Tas ir svarīgi ne tikai vecāka gadagājuma cilvēkiem, bet arī jauniešiem, lai novērstu kaulu trauslumu nākotnē.
  • Garastāvokļa regulēšana. Magnijs ir cieši saistīts ar nervu sistēmas darbību, jo tas regulē stresa hormona kortizola līmeni. Tas palīdz novērst depresīvu noskaņojumu un uzlabo emocionālo stāvokli, kas gada tumšajos mēnešos bieži ir izaicinājums.

Pieci lielākie ieguvumi no magnija gada drēgnajā laikā

  1. Samazina nogurumu un spēku izsīkumu. Magnijs veicina enerģijas ražošanu šūnās, ļaujot organismam efektīvāk cīnīties ar nogurumu. Tas īpaši noder cilvēkiem, kuri saskaras ar enerģijas trūkumu un nespēju produktīvi darboties tumšajās rudens un ziemas dienās.
  2. Atbalsta imūnsistēmu. Magnijs stiprina imunitāti, kas ir būtiska sezonālās saaukstēšanās un gripas laikā. Cilvēki ar pietiekamu magnija līmeni retāk saskaras ar ilgstošu slimību norisi un ātrāk atveseļojas.
  3. Veicina labāku miegu. Gada tumšajos mēnešos bieži novēro miega traucējumus, ko izraisa trūkstošā saules gaisma un stresa ietekme. Magnijs palīdz organismam veidot melatonīnu – hormonu, kas regulē miegu, tādējādi uzlabojot gan miega kvalitāti, gan ilgumu.
  4. Mazina stresu un uzlabo noskaņojumu. Magnijs atslābina nervu sistēmu un mazina stresa hormona izdalīšanos, kas ir īpaši svarīgi cilvēkiem, kuri izjūt sezonālo emocionālo trauksmi vai pat depresiju.
  5. Novērš muskuļu spazmas un sāpes. Aukstais laiks var izraisīt lielāku muskuļu sasprindzinājumu vai pat krampjus. Regulāra magnija uzņemšana palīdz uzturēt muskuļus elastīgus un samazināt spazmu risku.

Kā uzņemt magniju?

Magnijs pieejams gan dabiskā veidā pārtikas produktos, gan uztura bagātinātāju formā. Regulāra magnija uzņemšana ir būtiska, lai izvairītos no tā trūkuma radītajām sekām.

Magnijs pārtikas produktos

Ikdienas uzturā iespējams iekļaut produktus, kas ir bagāti ar magniju. Tie ietver:

  • Tumši zaļie lapu dārzeņi. Spināti, kāposti un rukola ir dabīgi magnija avoti, kas arī bagāti ar citiem vitamīniem un minerālvielām.
  • Rieksti un sēklas. Mandeles, valrieksti, ķirbju un saulespuķu sēklas ir lieliski uzkodu varianti, kas satur augstu magnija daudzumu.
  • Pilngraudu produkti. Auzu pārslas, brūnie rīsi un kvinoja ir piemērotas brokastu vai pusdienu izvēles.
  • Pākšaugi. Lēcas, pupiņas un turku zirņi ir ne tikai bagāti ar magniju, bet arī ar olbaltumvielām un šķiedrvielām.
  • Tumšā šokolāde. Izvēloties šokolādi ar augstu kakao saturu (vismaz 70%), var ne tikai palutināt sevi, bet arī uzņemt magniju.
foto: Shutterstock

Magnijs uztura bagātinātājos

Dažkārt ar pārtiku vien nav iespējams nodrošināt pietiekamu magnija līmeni, īpaši gadījumos, kad organisms ir pakļauts lielākam stresam vai slodzei. Šādos gadījumos ieteicams izmantot uztura bagātinātājus.

Magnija veidi

Magnijs uztura bagātinātājos ir pieejams dažādās formās, kas atšķiras pēc uzsūkšanās spējas un iedarbības. Populārākie veidi ir:

Magnija citrāts

  • Efektivitāte: satur augstu magnija koncentrāciju, taču organisms to slikti uzsūc, tāpēc tā lietošana ir ierobežota.
  • Lietošanas mērķis: parasti izmanto kā caurejas līdzekli vai īslaicīgai lietošanai, piemēram, gremošanas traucējumu mazināšanai.
  • Mīnusi: zema biopieejamība un ierobežota ietekme uz nervu sistēmu un muskuļiem.

Magnija oksīds

  • Efektivitāte: labi uzsūcas organismā un ir piemērots magnija deficīta ārstēšanai.
  • Lietošanas mērķis: palīdz mazināt muskuļu krampjus un stresu. Efektīvs gremošanas sistēmas darbības uzlabošanai.
  • Mīnusi: lielākās devās var izraisīt kuņģa darbības traucējumus vai caureju, tāpēc jālieto uzmanīgi.
  • Efektivitāte: tam ir augstākā biopieejamība no visiem magnija veidiem, un organisms to viegli panes.
  • Lietošanas mērķis: ideāli piemērots nervu sistēmas nomierināšanai, miega kvalitātes uzlabošanai un vispārējai atjaunošanās veicināšanai.
  • Priekšrocības: tas ir visefektīvākais magnija veids, kuru var lietot ilgstoši bez blakusparādībām. Tas palīdz izgulēties un mazina nogurumu.

Secinājumi

Magnijs ir neaizstājams minerāls, kas gada drēgnajā laikā palīdz ne tikai uzlabot imunitāti, bet arī mazināt stresu un uzlabot miega kvalitāti. Tas ir nozīmīgs enerģijas avots, muskuļu atbalsts un emocionālās stabilitātes uzturētājs. Lai pilnvērtīgi izmantotu magnija priekšrocības, ieteicams regulāri lietot magniju saturošus pārtikas produktus, piemēram, riekstus, zaļos lapu dārzeņus un pilngraudu produktus, kā arī apsvērt uztura bagātinātājus, īpaši gadījumos, ja uzturs ir nepietiekams vai organisms ir pakļauts lielākam stresam. Izvēloties magnija formu, vēlams dot priekšroku magnija bisglicinātam, kas nodrošina vislabāko uzsūkšanos un efektivitāti bez blakusparādībām. Regulāra magnija lietošana palīdzēs ne tikai justies labāk fiziski, bet arī uzturēt emocionālo līdzsvaru un sagatavoties sezonas izaicinājumiem.

foto: Publicitātes foto

Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu

Tēmas