Eksperts atklāj galveno vaininieku Spānijas kailgliemežu straujajā izplatībā Latvijā
foto: Zane Bitere/LETA
Spānijas kailgliemezis "Arion lusitanicus".
Noderīgi ikdienā

Eksperts atklāj galveno vaininieku Spānijas kailgliemežu straujajā izplatībā Latvijā

Padomu nodaļa

Jauns.lv

Spānijas kailgliemezis, kas pēdējos gados kļūst par arvien nopietnāku apdraudējumu Latvijas dārziem un dabai, valstī izplatās galvenokārt ar stādu palīdzību un podotajiem stādiem. Tā norāda Dabas aizsardzības pārvalde (DAP), uzsverot nepieciešamību rūpīgi pārdomāt stādu iegādi un to izcelsmi.

Lsm.lv raksta, ka DAP pārstāve Ilze Reinika atgādina par to, ka šī invazīvā suga Latvijā pirmoreiz konstatēta 2009. gadā, bet šobrīd tā jau ir sastopama daudzviet – īpaši Zemgalē, Rīgā, kā arī daļā Vidzemes un Kurzemes. Tā kā viens gliemezis spēj izdēt līdz pat 500 olām sezonā, to klātbūtni īpašumos var pamanīt diezgan ātri, turklāt tie spēj nodarīt būtisku kaitējumu ražai – pat līdz 50%.

Aicina ziņot un rīkoties savlaicīgi

Lai ierobežotu šīs kaitēkļu sugas izplatību, iedzīvotāji tiek aicināti ziņot par novērojumiem vietnē www.invazivs.lv, kā arī nekavējoties veikt pasākumus to iznīcināšanai. Efektīvākā pieeja esot laicīga invazīvās sugas nepieļaušana savā teritorijā. Ja tomēr gliemeži jau parādījušies, tos ieteicams izķert un iznīcināt, piemēram, ievietojot sālsūdenī vai vara sulfāta šķīdumā uz 24 stundām, vai arī sadedzinot.

Papildus mehāniskai izķeršanai, DAP iesaka izmantot kombinētus pasākumus – slazdus, pievilināšanas metodes, fiziskas barjeras vai pat putnus, piemēram, muskuspīles, kas gliemežus apēd. Tāpat iespējams izmantot videi draudzīgus līdzekļus, piemēram, “APK Ferramol” granulas, kuru sastāvā esošais dzelzs fosfāts ir drošs cilvēkiem un dzīvniekiem, bet nāvējošs kailgliemežiem.

Pašvaldības jau sāk rīkoties

Vairākās Latvijas pašvaldībās jau sāktas plašākas apkarošanas kampaņas – Salacgrīvā, Limbažos un citviet gliemeži novēroti gan publiskās vietās, gan privātajos dārzos. Vietējie iedzīvotāji aktīvi iesaistās cīņā, savukārt pašvaldības izmanto speciālus preparātus, lai ierobežotu kaitēkļu izplatību.

DAP aicina sabiedrību būt atbildīgai un iesaistīties problēmas risināšanā – savlaicīga rīcība ir vienīgais veids, kā novērst turpmāku kailgliemežu “uzvaras gājienu” pa Latvijas dārziem.