Finanšu ministrs sola: "Latvenergo" un "Latvijas valsts meži" biržā nenonāks

Biznesa nodaļa

jauns.lv/360TV

Valstij stratēģiski nozīmīgie uzņēmumi, kuru privatizācija ir aizliegta ar likumu, šobrīd netiek apsvērti kā kandidāti iekļaušanai biržā. Par to pēc tikšanās ar Apvienotā saraksta frakcijas deputātiem paziņoja finanšu ministrs Arvils Ašeradens.

Kā vēsta 360TV Ziņas, ministrs uzsvēra, ka respektē politiķu paustās bažas saistībā ar konkrētiem uzņēmumiem un, viņaprāt, ir jāmeklē risinājumi, kas apmierina visas iesaistītās puses. Vienlaikus valdībā tuvākajā laikā paredzēts vērtēt iespēju apvienot abus valsts telekomunikāciju uzņēmumus jeb LMT un TET, kas potenciāli varētu kļūt par kandidātiem akciju tirgum.

Šobrīd aizsargājamo valsts uzņēmumu vidū ir “Latvijas valsts meži”, “Latvenergo” un “Augstsprieguma tīkls” – kapitālsabiedrības, kuras ir starp ienesīgākajām valstij piederošajām. Tieši šo uzņēmumu iespējama daļēja akciju pārdošana sabiedrībā un politiskajās aprindās izraisījusi vislielākās diskusijas.

Vienlaikus finanšu ministrs norādīja, ka ir virkne citu valsts un pašvaldību uzņēmumu, kuriem šāds “neaizskaramības statuss” nav piemērots. To vidū minami “Latvijas autoceļu uzturētājs”, “airBaltic” un “Rīgas ūdens”. Pēc ministra domām, šādiem uzņēmumiem, izpildot nepieciešamos priekšnoteikumus, būtu jāvirzās uz starptautiskajiem kapitāla tirgiem, jo tas ne vien palīdzētu valsts budžetam, bet arī varētu uzlabot sniegto pakalpojumu kvalitāti.

Vienlaikus viņš atgādināja, ka kapitālizācija pati par sevi nav universāls risinājums. Uzņēmumam jābūt ar skaidru izaugsmes redzējumu un spēcīgu vadības komandu, kas spēj šo attīstību īstenot. Finanšu ministrija šobrīd uzsver konceptuālu pieeju – kapitāla tirgus instruments ir jāatstāj kā pieejama iespēja, kuru var izmantot, ja tas kļūst nepieciešams.

Diskusija par valsts uzņēmumu mazākuma daļu tirgošanu biržā sākās ar Finanšu ministrijas informatīvo ziņojumu. Tajā pausts, ka Latvijas kapitāla tirgus šobrīd praktiski nepastāv un bez valsts uzņēmumu kotēšanas uzlabot situāciju būs grūti. Tāpat ziņojumā secināts, ka mazākuma akciju pārdošana varētu kalpot kā instruments valsts parāda mazināšanai.