Saziņa ar mirušo un citi neparastākie veidi, kā tiek izmantots mākslīgais intelekts
Vai spēj iedomāties, ka mākslīgais intelekts (MI) var palīdzēt sazināties ar aizsaulē aizgājušajiem tuviniekiem un labāk izprast dzīvniekus? Iepazīsties ar dažiem neparastākajiem MI pielietojumiem.
Saziņa no aizsaules
Zaudēt sev tuvu un mīļu cilvēku ir ļoti sāpīgi. Tāpēc, lai radītu sajūtu, ka mīļais cilvēks vēl aizvien ir blakām, daži programmētāji izdomāja izstrādāt MI lietotnes, ar kuru palīdzību var kontaktēties ar mirušo. Cilvēks ielādē speciālā lietotnē visu nepieciešamo informāciju, kuru viņš uzskata MI ir nepieciešams zināt, lai radītu izcilu atdarinājumu, piemēram, fotogrāfijas, e-pasta vēstules, izziņas, audio ierakstus un videoklipus. MI izveido virtuālu tēlu ar kuru cilvēks var čatot vai arī sarunāties, jo dažās versijās, MI pat atdarina miļā cilvēka balsi, vai pat rāda uzģenerēto video ar kuru var sarunāties.
Kāds ķīniešu informācijas tehnoloģiju projektu vadītājs Sun Kai atklājis ziņu medijam '"NPR", ka brīžos, kad izjūt stresu darbā, viņš meklē atbalstu pie savas mātes – precīzāk, pie viņas MI avatara. Šis avatars izskatās un izklausās gluži kā viņa māte, kura nomira 2018. gadā. "Es neuztveru [avataru] kā kādu digitālu personu. Es to patiesi uzskatu par savu māti," saka 47 gadus vecais Suns. Viņš atzīst, ka ar avatāru sarunājas vismaz reizi nedēļā. "Man šķiet, ka tas varētu būt vispareizākais cilvēks, kuram uzticēties bez izņēmumiem."
MI komiķi
Kurš teica, ka MI nav smieklīgs? Vai Tu? Tad klausies, MI ir kļuvis par komiķu labāko draugu, sākot ar joku rakstīšanu komiķiem priekš viņu stāvizrādēm līdz uzstāšanai tiem līdzās. Dažās vietās Amerikā komiķi sacenšas ar MI, lai pierādītu, kurš ir smieklīgāks. Uzvar tas, kurš ir radījis vissmieklīgāko saturu. Viss balstās uz to, ka tiek parādītas MI iespējas un ierobežojumi.
Filmu un seriālu straumēšanas platforma “Netflix” lika MI noskatīties dažādas stāvizrādes, kopumā 400 000 stundas, un pēc tam uzrakstīt savu saturu. Daži no jokiem, ko MI bija izdomājis: “Man riebjas ekonomika” un “politika atkal notiek”, “bīp-bīp esmu mikroviļņu krāsns.” Varbūt MI vēl tomēr nav kļuvis par labāko komiķi uz pasaules. Zemāk var noskatīties visu stāvizrādi angļu valodā.
Saprast dzīvniekus
Vai kādreiz esi aizdomājis, par ko runā dzīvnieki? Gan jau, ka drīz tas būs iespējams. Pētnieki ir apmācījuši mākslīgā intelekta modeļus analizēt daudz un dažādu dzīvnieku skaņas, atklājot sarežģītas saziņas sistēmas, kas iepriekš bija nezināmas. Šie sasniegumi ne tikai padziļina mūsu izpratni par dzīvnieku uzvedību, bet tiem ir arī būtiska nozīme saglabāšanas pasākumos, ļaujot efektīvāk uzraudzīt un aizsargāt sugas.
Skotijas Okeānu institūta pētniece Dr. Džūlija Osvalda izstrādāja mākslīgā intelekta rīku “Rocca”, kas klasificē delfīnu saucienus pēc sugām un pielāgojas dažādiem ģeogrāfiskiem reģioniem. Šī inovācija uzlabo delfīnu populāciju izsekošanas un monitoringa precizitāti.
Tāpat pētījumi atklājuši, ka Āfrikas ziloņi izmanto unikālus, individuālus saucienus, lai uzrunātu vienam otru. Pētnieki izmantoja mašīnmācīšanās algoritmus, lai analizētu ierakstītos ziloņu saucienus un identificētu konkrētas balss iezīmes.
MI partneri
Vientuļiem cilvēkiem vairs nav jāpavada laiks iepazīšanās lietotnēs, tagad var arī iegūt sev MI partenri. MI radītie čatboti ir domāti tam, lai kļūtu par cilvēka draugu, draudzeni vai pat romantisko partneri. Daži no šiem čatbotiem ir tik ļoti uzlaboti, ka viņi var atpazīt un atbilstoši reaģēt uz lietotāja emocijām, piemēram, izrādīt līdzjūtību, mierinina, ja lietotājs ir satraukts un atbild uz flirtu.
Neskatoties uz to, ka daudziem šie MI čatboti ļoti patīk, tie ir radījuši arī visai nepatīkamas situācijas. Kādam lietotājam čatbots novēlēja nomirt, bet pusaudzim savukārt pateica, ka nogalināt vecākus ir pieļaujami.
Trauksmei paredzēts MI dzīvnieciņš
Gribas kādu apskaut, kad esi straucies? Tam ir domāts Moflins. Kas ir Moflins? Moflins ir ar MI darbināms robotizēts mājdzīvnieks, ko izstrādājusi kompānija “Vanguard Industries”, un tas ir paredzēts, lai būtu par kompanjonu un emocionālu atbalstu, potenciāli mazinot trauksmes sajūtu. Tas spēj reaģēt uz cilvēku tik pat labi, ka īsts dzīvnieks un veidot unikālu personību mijiedarbības rezultātā. Tas izskatās, kā trusis bez ausīm, ķepām un ļipas.
MI modeles
Jau ziņojām šogad, ka pasaulē arvien vairāk tiek izmantotas MI radītās modeles. Iespējams pērkot drēbes kādā mājaslapā vai pavadot laiku vienā no sociālo tīklu platformām, pašam to nezinot, esi skatījies uz MI radīto modeli. Izmantot MI radītās modeles dzīvo modeļu vietā, lai reklamētu preces, piesaistītu uzmanību ir viena no jaunām tendencēm.
Runājot par MI modelēm, ir jāpiemin arī MI "ietekmētāju" Mikelu Sousu. Jauneklīgās MI "ietekmētājas" bildes ir ļoti cilvēcīgas. MI modele ēd spageti ar pilnu muti, raud, krāso matus pie friziera, iet pie manikīra un atpūšas ar saviem draugiem. Savās bildēs MI modele bieži norāda kāda zīmola apģērbu ir uzvilkusi, kā piemēram, “Prada, “Versace”, “Marc Jacobs” un “Monolo Blahnik”.