
Pētnieki izveido jaunu plastmasu, kas var glābt mūs no atkritumu kalniem

Laikā, kad pasaule pārvēršas par plastmasas izgāztuvi, Japānas zinātnieki paziņojuši par cerīgu atklājumu – viņi radījuši materiālu, kas jūras ūdenī sairst dažu stundu laikā.Pētnieki no “”RIKEN” Jauno materiālu zinātņu centra un Tokijas universitātes paziņojuši, ka viņu izstrādājums noārdās daudz ātrāk un turklāt neatstāj nekādus atlikumus.Laboratorijas apstākļos neliels plastmasas gabals sālsūdens traukā pazuda aptuveni stundas laikā. Projekta vadītājs Takuzo Aida norāda, ka pētījums izraisījis ievērojamu interesi, tostarp no iepakojuma nozares pārstāvjiem.
Jaunais materiāls ir tikpat izturīgs kā uz naftas bāzes ražotā plastmasa, taču sāls ietekmē tas sadalās atpakaļ savos sākotnējos komponentos. Tos tālāk spēj pārstrādāt dabā sastopamās baktērijas, līdz ar to nerodas mikroplastmasa, kas kaitē ūdens organismiem, var nonākt pārtikas ķēdē un ir jau atrasta cilvēkos, pat asinīs, plaušās un sirdī.
Tā kā sāls ir arī augsnē, aptuveni piecus centimetrus liels plastmasas gabals uz sauszemes sadalās vairāk nekā 200 stundu laikā. Materiālu var izmantot gluži kā parasto plastmasu, ja to pārklāj ar aizsargkārtu, un pašlaik pētnieki koncentrējas uz efektīvākajām pārklāšanas metodēm. Šī plastmasa ir netoksiska, nedegoša un neizdala oglekļa dioksīdu.
Zinātnieki visā pasaulē sacenšas, meklējot risinājumus pieaugošajai plastmasas atkritumu krīzei. ANO Vides programma prognozē, ka plastmasas piesārņojums līdz 2040. gadam trīskāršosies, ik gadu okeānos ieplūstot vēl 23 līdz 37 miljoniem tonnu atkritumu. “Bērni nevar izvēlēties, uz kādas planētas dzīvot. Mūsu kā zinātnieku pienākums ir atstāt viņiem pēc iespējas labāku vidi,” teic Aida.