Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
AS „Sadales tīkls” atklāj, ka Rīgas centrā elektrība tiek piegādāta pa vecu, padomju laiku sākumā izbūvētu elektrotīklu.

Visai ielai pazudusi elektrība, bet kaimiņam - nē. Kāpēc tā? 14

Sabiedrība
2015. gada 2. novembrī 06:38 2015. gada 2. novembrī 06:38
Pagājušās otrdienas vakarā, 27.oktobrī, rīdziniekus pārsteidza tumsa – elektrība bija pazudusi lielai daļai galvaspilsētas centra iedzīvotāju un nedarbojās pat luksofori. Lai arī AS „Sadales tīkls” traucējumus novērsa, daži iedzīvotāji bijuši neizpratnē – kādēļ vairumā māju nav elektrības, kamēr dažiem logos joprojām spīd gaisma?

Elektrība pazuda plkst. 18:23. Kā skaidro „Latvenergo” meitas sabiedrība AS „Sadalas tīkls” komunikācijas direktore Renāte Meļķe, Rīgā tika reģistrēts vidējā sprieguma 10kV (kilovoltu) kabeļu līnijas bojājums, ietekmējot elektroapgādi astoņām transformatoru apakšstacijām un aptuveni 1 300 klientiem Ernesta Birznieka-Upīša, Visvalža, Dzirnavu, Marijas un Avotu ielu apkārtnē, kā arī elektroapgādes pārtraukuma brīdī nedarbojās šim elektrotīklam pieslēgtie satiksmes luksofori.

Luksofori nedeg, bet dažās mājās rāda TV

Bojātā 10kV kabeļu līnija tika atslēgta un, veicot pārslēgumus elektrotīklā, plkst. 19:17 elektroapgāde visiem lietotājiem tika atjaunota no citas darba kārtībā esošas kabeļu līnijas, taču vai situācija, kurā dažām mājām ir elektrība pat tad, kad bojājumi skāruši infrastruktūrai un drošībai tik svarīgos luksoforus, ir normāla? „Sadales tīkls” pārstāve šādu iespējamību skaidro ar elektroenerģijas piegādes struktūru: „Elektroenerģijas piegādes ceļš no apakšstacijām ir šāds: 110kV apakšstacijas - vidējā sprieguma elektrolīnijas (6-20kV) - transformatoru apakšstacijas – zemsprieguma elektrolīnijas (0,4kV).”

„Fiziski, dabā transformatoru apakšstacijas var atrasties tuvu viena otrai – pat pretējās ielas pusēs, taču pastāv iespēja, ka elektroapgāde tām tiek nodrošināta no dažādām vidējā sprieguma elektrolīnijām. Tas veido situāciju, ka elektrotīkla bojājuma gadījumā vienai mājai elektroapgāde tiek pārtraukta, bet otrai traucējumu nav, un iemesls ir elektroenerģijas piegāde katrai mājai no dažādām vidējā sprieguma elektrolīnijām,” skaidro „Sadales Tīkla” pārstāve.

Centrā saglabājies vēsturiskais elektrotīkls

Speciālisti arī skaidro, ka Rīgas centrā, iemesls šādam elektroenerģijas piegādes veidam  ir saglabājies vēsturiskais elektrotīkls, kas palielina iespējamību, ka blakus esošām mājām ir pavisam dažādi elektroapgādes avoti. Uzņēmums gan strādājot pie plānveidīgas elektrotīkla rekonstrukcijas, kurai būtu jāceļ drošības līmenis un kvalitāte. „Kabeļu līnija, kas nodrošina elektroapgādi iedzīvotājiem Ernesta Birznieka-Upīša, Visvalža, Dzirnavu, Marijas un Avotu ielā ir izbūvēta 1954. gadā, un šī elektrotīkla rekonstrukciju plānots veikt 2018. gadā.

Šādi ir izdevīgāk

Papildus skaidrību par šādu, šķietami, savādu sistēmu vieš Rīgas Tehniskā universitātes (RTU) Enerģētikas un Elektrotehnikas fakultātes asociētais profesors Andrejs Podgornovs. „Ļoti bieži uzbūvējot jaunu ēku, tai neatvēl jaunus transformatorus, bet gan atvelk vadus no jau esošas tuvākās stacijas – šādi vienkārši ir izdevīgāk.

Reizēm arī jaunu ēku nevar pievienot tam elektroenerģijas avotam, kurš jau apgādā visu ielu, jo tad gluži vienkārši rastos pārslodze. Rezultātā jaunbūves apgādei ar elektrību tiek izvēlēts cits avots,” atklāj inženierzinātņu doktors.


Kasjauns.lv/Foto: Ieva Lūka/LETA, Publicitātes foto

Citi šobrīd lasa

Skarbā romantika Abavas pakalnos. Ciemos pie Latvijas lielākajiem vīndariem Mārtiņa un Lienes Barkāniem
Ziemas olimpiskajās spēlēs pirmo reizi startēs Nigērija. Tās būs šīs daudzpusīgās meitenes 4
Krāšņi tērpi, polonēze, izsoles... Aizvadīta vērienīgā Labdarības balle 14
Skatīt visus komentārus