Konkrēti un dokumentāli vispārinātu Latvijas valsts svētku sagatavošanas mehānismu atklās Askolda Saulīša 2005.gada dokumentālā filma "Svētku anatomija".

Valsts svētkos "filmas.lv" ar filmu palīdzību mudina domāt par patriotismu un nacionālo identitāti 8

Kultūra
2015. gada 17. novembrī 17:32 2015. gada 17. novembrī 17:32
Nacionālā kino centra (NKC) virtuālā platforma "www.filmas.lv", svinot valsts svētkus, sagatavojusi filmu izlasi "Likteņstāsti un simboli", mudinot domāt par patriotismu, nacionālo identitāti, vēstures līkločiem un mazās Latvijas vietu pasaules kontekstā.

Portālā "filmas.lv" sabiedrībai legāli un bez maksas pieejamas 63 Latvijas filmas, un no tām iespējams izveidot arī lielisku izlasi, kas piemērota Latvijas jubilejas laikam. Turklāt šogad tūlīt pēc valsts svētkiem kinoteātru repertuārā nonāks Lailas Pakalniņas jaunākā spēlfilma "Ausma", tāpēc ir vērtīgi portālā noskatīties režisores pirmo pilnmetrāžas spēlfilmu "Kurpe", kas, tāpat kā "Ausma", ir melnbalta un atsaucas uz Latvijas padomjlaika vēsturi, apspēlējot senas pasakas motīvus un caur tiem ļaujot nonākt robežvalstī, kur valda absurda likumi, aģentūru LETA informēja NKC vecākā referente informācijas jautājumos Kristīne Matīsa.

Konkrēti un dokumentāli vispārinātu Latvijas valsts svētku sagatavošanas mehānismu atklās Askolda Saulīša 2005.gada dokumentālā filma "Svētku anatomija", izsekojot daudziem pavedieniem un iesaistītiem cilvēkiem, kuru darbs galu galā savijas lielā svētku kamolā un rezultējas svētku uguņošanā. Filmas uzmanības centrā ir tieši 18.novembra svētku rīkošana pirms 11 gadiem.

Režisors Saulītis uzņēmis arī dokumentālo filmu "Keep smiling!", kas savulaik nacionālajā filmu festivālā "Lielais Kristaps" izpelnījās skatītāju balvu un piecas profesionālās nominācijas. 2003.gadā veidotā filma ir aizkustinošs un emocionāls stāsts par draugiem, kas Latvijas mežos un pļavās meklē Otrajā pasaules karā kritušos kareivjus un palīdz tiem atgriezties mājās, kur tos gaida pat pēc pusgadsimta.

Matīsa vēstīja, ka valsts svētku gaisotnē iederēsies arī stāsti par simboliem, un par tādu Latvijā jau labu laiku kļuvusi arhitekta Gunāra Birkerta iecerētā Gaismas pils jeb Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB). Režisors Dāvis Sīmanis dokumentālajā filmā "Pēdējā tempļa hronikas", kas tika pabeigta vēl pirms LNB jaunās ēkas atklāšanas, uz šo tēlu un procesu skatās tēlaini un metaforiski, meklējot paralēles ar viduslaiku kultūras stāstiem, kuros, lai kaut kas liels taptu, ir arī kas liels jāupurē.

Latvijā dzīvojot, ir svarīgi apzināties, ka arī mazs var būt nozīmīgs, un par to liek domāt režisora Kurta Vidmera dokumentālā filma - Latvijas un Šveices kopražojums "Minox leģenda", kas vēsta par Valteru Capu, kurš Latviju padarīja slavenu, 1935.gadā izgudrojot pasaulē mazāko fotokameru.

Kā ziņots, lai palīdzētu Latvijas filmām nokļūt pie skatītājiem un apgūtu jaunus ceļus filmu izplatīšanā, NKC sadarbībā ar Latvijas filmu producentiem radījis projektu "Latvijas filmas tiešsaistē", dodot iespēju visā Latvijas teritorijā, kur vien pieejams internets, jebkurā diennakts laikā skatīties portālā "www.filmas.lv" ievietotās Latvijas filmas. Portāls ir arī Latvijas filmu nozares plašākā datubāze, jo tur pieejama kataloga informācija par gandrīz 2600 Latvijā uzņemtām filmām, sākot ar 1920.gadu.

LETA / Publicitātes foto

Citi šobrīd lasa

40 gadu vecumā viņš nolēma: turpmāk sekošu savai sirdij. Kas patiesībā ir bestselleru "alķīmiķis" Koelju 7
Itālija izmisumā – izmirst mazie ciemati, pilsētu mēri gatavi maksāt lielu naudu tiem, kas tur gribētu dzīvot 64
Neticama bezatbildība. Futbola fans lien masu kautiņā ar mazu bērnu rokās 3
Skatīt visus komentārus