Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Kopējais HIV un AIDS gadījumu skaits Latvijā šobrīd sasniedz attiecīgi 6379 un 1578 gadījumus.

Vīruss, kas maina dzīvi. Latvijā ar HIV ik gadu inficējas 300 cilvēki 40

Sabiedrība
2015. gada 22. novembrī 06:11 2015. gada 22. novembrī 06:11
HIV/AIDS statistika Latvijā ir drūma. Valstī reģistrētie HIV infekcijas izplatības rādītāji ir vieni no augstākajiem Eiropas Savienībā – katru gadu ar HIV inficējas aptuveni 300 cilvēki. 2014.gadā Latvijā pirmreizēji reģistrēti 347 jauni HIV un 171 AIDS saslimšanas gadījums, savukārt, 2015.gada pirmajos astoņos mēnešos šie rādītāji attiecīgi ir 255 un 76. Kā atšķiras HIV/AIDS slimnieku ikdiena? Vai nāvējošā vīrusa dēļ nākas saskarties ar ierobežojumiem?

Stāstot par HIV/AIDS slimnieku ikdienu un ierobežojumiem, Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti uzsver, ka ar HIV inficētos cilvēkus nekādā gadījumā nedrīkst diskriminēt medicīnas iestādes un ārsti. Šiem cilvēkiem ir tādas pašas tiesības saņemt ārstniecības pakalpojumus kā jebkuram citam mūsu valsts iedzīvotājam.

Slimību drīkst neatklāt arī ārstiem

„HIV infekcija nedrīkst būt par iemeslu medicīnas darbinieka atteikumam sniegt nepieciešamo palīdzību. HIV inficētiem cilvēkiem ir arī tiesības neatklāt savu inficēšanos citiem, tajā skaitā medicīnas darbiniekiem. Praksē ārstu pienākums ir pieņemt jebkuru pacientu kā iespējami inficētu un lietot personīgos aizsardzības līdzekļus, piemēram, cimdus, sejas maskas,” informē SPKC sabiedrisko attiecību speciāliste. SPKC arī skaidro, ka HIV infekcija nav vienīgā, ar kuru medicīnas darbinieki, sniedzot medicīnisko palīdzību, riskē inficēties. Ar HIV inficētām personām un AIDS slimniekiem ir aizliegts būt par audu, orgānu un dzimumšūnu donoriem.

HIV/AIDS dēļ nedrīkst atlaist no darba

Ar HIV inficētajiem cilvēkiem ir tiesības strādāt jebkurā darbā un profesijā, kā arī mācīties jebkurā mācību iestādē. Darba devējs nav tiesīgs lauzt darba līgumu, uzzinot par darbinieka inficēšanos. „Saskaņā ar Darba likumu un Ārstniecības likumu, uzzinot, ka darbinieks inficējies ar HIV, darba devējam vai mācību iestādes vadītājam nav tiesību atlaist to no darba vai izslēgt no mācību iestādes, taču ir atsevišķas profesijas, saistībā ar kurām HIV inficētajiem tomēr ir ierobežojumi. Piemēram, civilās aviācijas personāla veselības pārbaudēs pretendentu, kurš ir HIV pozitīvs, atzīst par nepiemērotu,” skaidro SPKC.

Par apzinātu inficēšanu draud līdz 5 gadiem cietumā

SPKC informē, ka par apzinātu personas inficēšanu ar HIV vīrusu (arī B vai C hepatīta vīrusu) var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem, īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

HIV un AIDS slimniekiem nav aizliegts stāties dzimumsakaros, taču, darot to, ir obligāts pienākums par savu veselības stāvokli, kā arī inficēšanās risku brīdināt savus dzimumpartnerus. Personām, kuru asinīs atklātas antivielas pret HIV vai noteikta AIDS stadija, aizliegts arī nodarboties ar prostitūciju.

Kasjauns.lv/Foto: Ieva Lūka/LETA, Shutterstock

Citi šobrīd lasa

No teroristu gūsta atbrīvotā ģimene beidzot sniedz emocionālu un atklātu interviju kopā 32
Kas tur labs, un kādas ir cenas? Fotoreportāža no Centrāltirgus rudenī 7
Prātam neaptverami: piedzēries pusaudzis Rīgas skolā iekausta policistu 59
Skatīt visus komentārus