Pedagogu arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga: "Ir bijuši gadījumi, kad pret skolotājiem izdarīts spiediens par piedalīšanos streikā"

Šodien plašais pedagogu streiks. Vanaga: ir gadījumi, kad pret skolotājiem izdarīts spiediens nepiedalīties 37

Sabiedrība
2015. gada 27. novembrī 09:46 2015. gada 27. novembrī 09:46
Ir bijušas situācijas, kurās pašvaldību vai izglītības iestāžu vadītāji ir centušies izdarīt spiedienu uz skolotājiem, lai panāktu, ka tie nepiedalās pedagogu streikā, intervijā LTV raidījumam "Rīta Panorāma" sacīja Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja Inga Vanaga.

Vanaga noradīja, ka šādi informācija ir saņemta gan no arodbiedrības biedriem, gan arī no tādiem pedagogiem, kuri nav arodbiedrības biedri. Vienlaikus neviens nav vērsies ar oficiāliem iesniegumiem. Vanaga uzsvēra, ka šādi signāli bijuši daudzi, tomēr tā nav masveidīga parādība. "Tas nozīmē, ka cilvēka tiesības brīvi rīkoties, iestāties par savām tiesībām, tiek apdraudētas," teica Vanaga. LIZDA vadītāja uzsvēra, ka arodbiedrība ir atvērta sabiedrībai un ir pārliecināta, ka reformām izglītības jomā ir jābūt pārdomātām un pārrunātām, kā arī tādām, kuras ir orientētas uz ilgtermiņu un attīstību. Runājot par iespējamu rīcību pēc streika, Vanaga informēja, ka tā būs atkarīga no informācijas, kuru Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) iesniegs 7.decembrī. "9.decembrī ir mūsu padomes sēde, kuras izvērtēs IZM informāciju un streika norisi un kuras kompetencē ir lemt par nākamo rīcību," sacīja LIZDA vadītāja.

LIZDA rīkotajā streikā piektdien piedalīsies vairāk nekā 24,5 tūkstoši darbinieki no 912 iestādēm. Pašlaik LIZDA bija informācija par 18 pašvaldībām, kuras ir gatavas maksāt izglītības darbiniekiem, lai arī viņi 27.novembrī streikos.

Kalniņa gan akcentēja, ka pašvaldību aktivitāte algas izmaksāšanā par streika dienu pedagogiem rimās pēc tam, kad Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) mājas lapā tika publicēts Valsts darba inspekcijas viedoklis par to, ka Streiku likums neparedz tiesības darba devējiem, kuri nav kolektīvā interešu strīda puse, izskatīt jautājumus par darba samaksas saglabāšanu streikā iesaistītajiem pedagogiem. 

Tāpat vēstīts, ka LIZDA 27.novembrī nolēmusi rīkot brīdinājuma streiku. LIZDA kā iemeslu streikam min to, ka ar ministriju nav panāktas vienošanās vairākos jautājumos.

Brīdinājuma streiks paredz, ka izglītības iestādēs, kuras piedalīsies streikā, ierastais mācību process tiks pārtraukts uz vienu dienu. LIZDA uzsver, ka lēmums par streiku nav vēršanās pret skolēniem un to vecākiem, bet sauciens valdībai uzņemties atbildību par pastāvošo situāciju un gadiem nepildītajiem solījumiem.

LIZDA brīdinājuma streika forma ir darba pārtraukšana uz vienu dienu, atrodoties savā darba vietā, taču nepildot savus tiešos darba pienākumus. Par to, kādā veidā norisināsies dienas kārtība, katrā izglītības iestādē lemj uz vietas, par to savlaicīgi informējot sabiedrību.

Gan izglītības, gan zinātnes nozarē strādājošie plāno vienoties   streikā, lai paustu savu neapmierinātību pret pašreizējo situāciju nozarē, valdības vienaldzīgo un nievājošo attieksmi, nekvalitatīvi izstrādāto atalgojuma modeli, kas draud pasliktināt situāciju daudziem izglītības darbiniekiem un neveicinās kvalitatīva mācību procesa nodrošināšanu, kā arī, lai panāktu, ka valdība ieklausās un nekavējoties uzlabo situāciju tiem izglītībā un zinātnē strādājošajiem, kuri jau gadiem saņem neadekvāti zemu atalgojumu.
LETA/Foto: Edijs Pālens/LETA

Citi šobrīd lasa

"Pasažieru vilciena" jaunais šefs Grigulis sievu atradis Brazīlijā 20
Šodien Latvijā pirmais sniegs, autoceļi var apledot 3
70 gadus vecs vīrs no Alūksnes ticis pie sava mūža lielākā laimesta 5
Skatīt visus komentārus