531 bēglis, kas saskaņā ar Eiropas Savienības programmu patlaban jāuzņem Latvijai, ir tikai šā brīža kvotas, bet Eiropas institūcijās šobrīd notiek darbs pie pastāvīgo kvotu izstrādes.

Latvija nevarēs izvēlēties, kādus bēgļus uzņemt. 531 ir tikai šā brīža kvota 160

Sabiedrība
2015. gada 3. decembrī 21:24 2015. gada 3. decembrī 21:24
Latvijā izmitināmo patvēruma meklētāju izvēles procesā nedrīkstēs būt nekāda veida diskriminācija - nebūs iespējams izvēlēties cilvēkus, balstoties uz viņu reliģiju, etnisko vai sociālo piederību. Tā ekskluzīvā intervijā raidījumam "LNT Ziņas" teica ANO Bēgļu aģentūras reģionālās pārstāvniecības Ziemeļeiropā vadītāja Karolīna Lindholma Bilinga, komentējot Latvijas izteikto ideju Itālijā un Grieķijā izvēlēties konkrētas bēgļu grupas, piemēram, kristiešus.

"Nebūs iespējams un netiks ļauts izvēlēties bēgļus ar parametriem, kas pārkāptu pretdiskriminācijas principus," uzsvēra Bilinga.

Viņa arī norādīja, ka 531 bēglis, kas saskaņā ar Eiropas Savienības programmu patlaban jāuzņem Latvijai, ir tikai šā brīža kvotas, bet Eiropas institūcijās šobrīd notiek darbs pie pastāvīgo kvotu izstrādes.

"Zviedrija to vēlas, lai tāda būtu Eiropā. Šobrīd tādas vēl nav. Es nevaru pateikt, ka Latvija tūlīt saņems vēl kādu kvotu, bet neatkarīgi no tām būs bēgļi, kuri bez tām ieradīsies šeit. Un Latvijas pienākums būs šos cilvēkus pieņemt. Bēgļi nāks šeit spontāni. Skaits pieaugs. Ir varbūtība, ka tas turpināsies," prognozēja Bilinga.

Viņa uzsvēra, ka konflikts Sīrijā turpinās un ir konflikti arī Irākā, Afganistānā un citviet, savukārt politisko risinājumu ir ļoti maz. Tas nozīmē, ka būs vēl vairāk bēgļu, kuri nākamajos gados meklēs aizsardzību Eiropā.

Bēgļu aģentūra atzinīgi vērtējot Latvijas tik īsā laikā kvalitatīvi izstrādāto patvēruma meklētāju uzņemšanas plānu. "Laba un spēcīga atbalsta sniegšana pašā sākumā ir pats svarīgākais, jo tas būs kā atspēriens un sašaurinās laika periodu, kurā viņi būs atkarīgi no sociālajiem pabalstiem," komentēja Bilinga.

Pēc viņas vārdiem, ANO par ļoti svarīgu aspektu uzskata iespēju bēgļiem būt kopā ar ģimeni. "Cilvēkiem būs ārkārtīgi grūti fokusēties uz valodas mācīšanos, grūtības meklēt darbu, jo domas un prāts būs ar ģimeni, kas atstāta izcelsmes valstī. Viņi vēlas, lai tā pievienojas. Kad ģimene pievienojusies, tikai tad var fokusēties uz integrāciju," uzskata Bilinga.

Viņa gan atzina, ka neviens - vismaz saskaņā ar esošo regulējumu - netiks piespiedu kārtā iesēdināts lidmašīnā, lai dotos uz valsti, uz kuru viņi negrib. Taču viņa ticot, ka būs bēgļi, kas tomēr gribēs braukt uz Latviju.

Vaicāta par sabiedrības noraidošo attieksmi, kā arī bažām saistībā ar dzirdētajām ziņām par bēgļu pastrādātiem seksuāliem uzbrukumiem un ietekmi uz kultūru, Bilinga pauda viedokli, ka ir ļoti svarīgi radīt vidi, kurā abas kultūras satiekas un mijiedarbojas.

"Nevalstiskās organizācijas te spēlē lomu, lai abas puses viena otru iepazīst. Daudzās valstīs šī pieeja ir mazinājusi bailes. Tā būtu mūsu rekomendācija Latvijas sabiedrībai," teica ANO Bēgļu aģentūras pārstāve. Viņasprāt, ja Latvija parādīs, ka tā spēj integrēt tai šobrīd piešķirto skaitu bēgļu un viņi dos labumu arī ekonomikai, uzņēmējiem, tad varbūt cilvēku bailes no bēgļiem mazināsies.

Bilinga piebilda, ka integrācijas procesi veicas labāk, ja personai dod tādas pašas tiesības kā pamatiedzīvotājiem. Tad viņiem ir drošības sajūta un miers, ka viņi var sākt jaunu dzīvi, justies vairāk motivēti mācīties valodu un kultūru. Tas dod arī stabilitāti uzņēmējiem, ka viņi varēs nodarbināt bēgļus.

Viņas ieskatā Eiropas valstīm pēc būtības jādarbojas pēc vieniem bēgļu uzņemšanas nosacījumiem, bet šobrīd ir valstis, kas pretojas. Tas savukārt rada situāciju, ka bēgļi un migranti staigā no vienas valsts uz otru. Pēc viņas domām, tas ir jāmaina, lai būtu vienmērīgāka bēgļu izkliede pa Eiropas valstīm.

Kasjauns/Foto: AFP/LETA

Citi šobrīd lasa

"Tikai neķiķiniet, to darot" - populārā jūtūbere Patrīcija no Rēzeknes atklāj savus nevainības zaudēšanas trikus 54
Dramatisks skats Slokā: jēgu pārdzēris svinētājs skurbuli izguļ zem vilciena 40
NMPD direktore atklāj biedējošu patiesību, kāpēc cilvēki tik bieži zvana "ātrajiem" 15
Skatīt visus komentārus