Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Solvita Āboltiņa joprojām paliek vienīgā "Vienotības" kandidatūra premjera amatam.

Āboltiņa pagaidām neatsauc savu kandidatūru premjera amatam. VIDEO 124

Politika
2016. gada 4. janvārī 19:02 2016. gada 4. janvārī 19:02
Partijas "Vienotība" priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa neatsauc savu kandidatūru uz premjera amatu, līdz ar to viņa pagaidām ir vienīgā partijas kandidāte.

"Vienotība" pirmdien valdes sēdē nav panākusi vienošanos par jaunu premjera amata kandidātu bez partijas līderes Solvitas Āboltiņas.

Āboltiņa pēc partijas valdes sēdes žurnālistiem norādīja, ka partijas valde pirmdien formāli apstiprinājusi iepriekšējā valdes sēdē nolemto, proti, ka partijas vienīgais kandidāts premjerministra amatam ir viņa.

"Ņemot vērā, ka prezidents ir uzņēmies iniciatīvu premjera izvēlē, "Vienotības" valdei nevajag nominēt jaunu kandidātu," teica Āboltiņa. Tāpat Āboltiņa pauda, ka viņas atbalstam no "Vienotības" Saeimas frakcijas ir 17 balsis.

"Vienotības" vadītāja informēja, ka partijas Saeimas frakcijas un valdes balsojumā par viņas kandidatūru no 32 balsotājiem viņu atbalstījuši 23, septiņi bija pret, bet atturējās divi - pati Āboltiņa un parlamentārietis Krišjānis Kariņš. Vienlaikus Āboltiņa atklāja, ka prezidentam ir bijušas sarunas ar dažiem "Vienotības" pārstāvjiem par iespēju uzņemties premjera amatu, nenosaucot to vārdus.

"Šajā situācijā, ja "Vienotības" kandidāts tiks nominēts, tad viņam var garantēt 17 "Vienotības" Saeimas frakcijas balsis. Seši cilvēki mēdz nepildīt valdes lēmumus. "Vienotība" šobrīd ir sašķelta, līdz ar to mums ir milzīga atbildība uzņemties premjera pienākumus, ja prezidents tos uzticēs. Katrā ziņā, koalīcijai ir 55 balsis. Tas ir vairāk nekā nepieciešams, lai pieņemtu lēmumus. Tad attiecīgi jaunais [prezidenta] nominētais kandidāts lems tālāk un konsultēsies ar valdi, vai koalīcija ir paplašināma, kā arī par ministriju, jeb atbildības sfēru sadali," sacīja "Vienotības" līdere.

Taujāta, vai gadījumā, ja Vējonis premjera amatam nominēs finanšu ministru Jāni Reiru, vai viņš būtu labs premjers, Āboltiņa atbildēja: "Ir nepieciešams sagaidīt prezidenta nomināciju. Uzskatu, ka jebkurš no "Vienotības" valdes locekļiem, vai ministriem ir cienīgs ieņemt šo amatu".

Āboltiņa arī informējusi partijas valdi par neformālajām sarunām, kas tika aizvadītas pie prezidenta, kurās viņš vērsis uzmanību uz faktu, ka publiski tiek minēti vairāki pretendenti premjerministra amatam, kuri nevar izveidot stabilu koalīciju, līdz ar to viņš uzņēmās iniciatīvu premjera izvēlē.

"Mēs esam informējuši Valsts prezidentu, ka, ņemot vērā "Vienotības" iekšējo sašķeltību un to, ka "Vienotība", izņemot Ilzi Viņķeli, ir balsojusi par prezidentu un uzticas prezidentam [premjera izvēlē]," sacīja "Vienotības" līdere.

"Prezidentam ir liela politiskā pieredze. Viņš pazīst politiķus un premjera amata kandidātus. No mūsu puses ir atbalstāma šāda iniciatīva [prezidenta iniciatīvas uzņemšanās], lai politiķi pārstātu spēlēties ar valsti, spēlētu kaut kādas ēnu spēles, vilktu sarkanās līnijas un spraustu kaut kādus sarkanos karodziņus. Šajā situācijā, ja tiek nominēts "Vienotības" kandidāts, tad partija var garantēt 17 Saeimas frakcijas balsis," uzsvēra Āboltiņa.

Koalīcijas partneri Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) un Nacionālā apvienība (NA) jau vairākkārt pauduši savu nevēlēšanos atbalstīt Āboltiņas kandidatūru augstajam amatam.

Valsts prezidents Raimonds Vējonis pēc atgriešanās no atvaļinājuma, kurā atradīsies līdz trešdienai, šonedēļ sāks neformālas sarunas ar potenciālajiem premjera amata kandidātiem. Plānots, ka prezidents neformāli tiksies ar personām, kuras, pēc Vējoņa domām, varētu ieņemt Ministru prezidenta amatu. Prezidents vēlēsies noskaidrot iespējamo kandidātu redzējumu par darbiem premjera amatā, kā arī gatavību uzņemties Ministru prezidenta pienākumus.

Vēstīts, ka Vējonis 30.decembrī paziņoja, ka, izmantojot visas Satversmē piešķirtās tiesības, uzņemas iniciatīvu Ministru prezidenta amata kandidāta izraudzīšanā. "Es devu iespēju partijām rast jaunas rīcībspējīgas koalīcijas modeli, bet partijas šo iespēju nav izmantojušas," sacīja Vējonis. Prezidents atkārtoti uzsvēra, ka jauno valdību jāveido pašreizējās koalīcijas partijām.

Vējonis ir arī norādījis, ka Zaļo un zemnieku savienībai (ZZS) nevajadzētu uzņemties abus - gan prezidenta, gan Ministru prezidenta amatus, bet pieturēties pie līdzšinējā sadalījuma - "Vienotībai" - premjera, ZZS - prezidenta, bet Nacionālajai apvienībai Saeimas priekšsēdētāja amats.

Informē par "Vienotības" valdes sēdē lemto

BNS/Foto: Edijs Pālens/LETA

Citi šobrīd lasa

No teroristu gūsta atbrīvotā ģimene beidzot sniedz emocionālu un atklātu interviju kopā 21
Ātrās palīdzības dienests Austrālijā dalās sirdi plosošā stāstā par pacientes pēdējo vēlēšanos 3
Sociālā šova meitenēm morāla šķīstīšanās sagādā... neaptveramas grūtības
Skatīt visus komentārus